۰
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۲

پدیده ای به نام اسنپ

سمیرا قیاسی
ظهور تکنولوژی در ایران هم مثل همه نقاط دور و نزدیک جهان با سرعتی غیر قابل باور اتفاق افتاد و با سرعتی دو چندان پیش میرود و ظرف اندک زمانی چنان همه گیر شده که در باور نمیگنجد. در پی این ظهور و انتشار فضاهای مجازی که به راحتی در یک گوشی تلفن کوچک جای گرفته و از دورترین روستاها تا نزدیک ترین و بزرگترین شهرها از فقیرترین اقشار تا مرفه ترین آدمها در جیب همه پیدایش میشود امکانات و برنامه های اینترنتی هم هر روز بیشتر متولد و در دسترس عامه قرار میگیرد.
پدیده ای به نام اسنپ
ظهور تکنولوژی در ایران هم مثل همه نقاط دور و نزدیک جهان با سرعتی غیر قابل باور اتفاق افتاد و با سرعتی دو چندان پیش میرود و ظرف اندک زمانی چنان همه گیر شده که در باور نمیگنجد. در پی این ظهور و انتشار فضاهای مجازی که به راحتی در یک گوشی تلفن کوچک جای گرفته و از دورترین روستاها تا نزدیک ترین و بزرگترین شهرها از فقیرترین اقشار تا مرفه ترین آدمها در جیب همه پیدایش میشود امکانات و برنامه های اینترنتی هم هر روز بیشتر متولد و در دسترس عامه قرار میگیرد. امکاناتی که به علت تسهیل زندگی روزمره مخصوصا وسط این همه شلوغی شهرهای بزرگ و مشغله آدمها اغلب مورد اقبال و توجه مردم قرار میگیرد و به سرعت جای شیوه های سنتی زندگی را میگیرد. خریدهای اینترنتی، پرداختها و ثبت نامها از یک پرس غذای ساده گرفته تا خرید وسایل منزل همگی در مسیر روان سازی زندگی پرهیاهوی شهری امروز است. که البته در کنار مزایا و مواهبش گاهی نواقص و مشکلاتی هم به دنبال دارد. لیکن برنامه ریزی درست و آگاهی مردم میتواند از بروز مشکلات جلوگیری کرده یا آن را به حداقل برساند.
سیستم های جدید حمل و نقل اینترنتی یکی از این امکانات تازه متولد شده توسط فضای مجازی است. اسنپ نامی است که مدت زیادی از تولد آن نمیگذرد اما به سرعت در فضای زندگی شهری مردم پایتخت جای خود را باز کرد و به دلیل سرعت و مخصوصا ارزانی قیمت جای آژانسهای تاکسی تلفنی را گرفته وامروزه اکثر مردم برای حمل و نقل های درون شهری از این برنامه مجازی استفاده کرده و اکثر قریب به اتفاق آنان هم ابراز رضایت میکنند. از طرفی اشتغالزایی گسترده این طرح توانسته برای جوانان بیکار و کسانی که در جستجوی شغل دوم برای تامین معاش خانواده هستند گزینه مناسبی باشد.
اما این طرح هم همانند بسیاری از طرحهای برخاسته از دنیای مجازی نواقص و معایبی دارد که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. آژانسهای تاکسی تلفنی سنتی به دلیل داشتن جا و مکان و شخصیت حقوقی و مجوزهای لازم اجتماعی و اخلاقی در صورت بروز مشکل بین مسافر و راننده امکان پیگیری و شکایت را به صورت مستند و راحت تری دارد لیکن اسنپ با وجود داشتن پشتیبانی هنوز آنقدر که باید نتوانسته اطمینان خاطر استفاده کنندگان را فراهم کند. وجود رانندگانی که اکثر به مسیرها آشنایی نداشته یا از شهرستانها به امید داشتن شغل راهی تهران شده و  به رانندگی اسنپ روی آورده اند یا باید از روی نقشه مسیر را پیدا کنند و یا از خود مسافر درخواست کنند که مسیر را به آنها نشان دهد! و رانندگانی که صلاحیت اخلاقی و فنی آنها از کانالهای کافی و معتبر تایید نشده است که گاه موجب ایجاد مشکلاتی برای مسافران می شوند که نمونه اش خبر همین چند روز اخیر در خصوص آزار و اذیت یک خانم مسافر توسط راننده ای بوده که بسیار تامل برانگیز و در خور رسیدگی جدی است. اگرچه اسنپ و سایر شرکتهای مشابه از رانندگانشان گواهی عدم سوء پیشینه درخواست میکنند لیکن نمیتوان مطمئن بود همه کسانی که این گواهی را ارائه میکنند دارای سلامت اخلاقی بوده و تاکنون هیچ مشکلی نداشته اند.چرا که مشکلات بسیاری هنوز زیر پوست جامعه نهفته است که مستند نشده و مورد رسیدگی قرار نگرفته است.
ولی هنوز و با همه مشکلات موجود اقبال عمومی به سوی این شرکتها در حال افزایش است چراکه هزینه های اعلامی به صورت چشمگیری با کرایه های تاکسی و آژانس تفاوت دارد و این برای قاطبه مردم که در سطح متوسط اقتصادی هستند درخور توجه و اهمیت است.
لذا بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر نظیر همین راننده متجاوز و برای ایجاد امنیت اجتماعی بین شهروندان و همچنین ساماندهی و نظم بخشی به امکانات مجازی که میتواند در تسهیل روند زندگی مردم نقش بسزایی داشته باشد برنامه ریزی و مدیریت و نظارت مسئولانه تری صورت گیرد که شهروند ما با احساس امنیت و اطمینان خاطر از این امکانات استفاده کرده و با رضایت و آرامش در سطح شهر تردد کند. از طرف دیگر شهروند ما هم بایستی وسواس و دقت بیشتری به خرج داده و صرفا ارزان بودن را ملاک انتخاب خود قرار ندهد. برای سفرهرچند کوتاه درون شهری خود از هر ماشین و هر راننده ای استفاده نکند. در مسیرها دقت کرده و به محض خروج از مسیر اصلی تذکر داده و  راننده را وادار به توقف خودرو کند و از همه مهمتر در صورت بروز مشکل از پیگیری و انعکاس آن به مراجع قانونی نهراسد و برای امنیت خود و سایر هموطنانش مشکلات را به مسئولین منعکس کند.
تکنولوژی قطعا میتواند موجب تسهیل در روند زندگی شهری شود اگر درست و منطقی و عاقلانه مورد استفاده قرار گیرد.
 
کد مطلب: 75008
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *