۰
جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۶

سه قلوها و ما؛ ایوان مدائن و خاقانی+عکس

محمدحسین روانبخش
احمدی نژاد، بقایی و مشایی حالا دیگر به عنوان سه قلوهایی شناخته می شوند که انگار چند ماه است از کره مریخ وسط تهران سقوط کرده اند و برای همین ، همه چیز به نظرشان ناآشنا ، عجیب و غیر قابل تحمل است .
سه قلوها و ما؛ ایوان مدائن و خاقانی+عکس
احمدی نژاد، بقایی و مشایی حالا دیگر به عنوان سه قلوهایی شناخته می شوند که انگار چند ماه است از کره مریخ وسط تهران سقوط کرده اند و برای همین ، همه چیز به نظرشان ناآشنا ، عجیب و غیر قابل تحمل است . از این سه قلو ، یک قلویش فقط هشت سال ناقابل رئیس قوه مجریه این مملکت بوده است و به نظر خودش ، قبل و بعد از آن هشت سال هیچ چیز قابل تحمل نیست و فقط آن سالها همه چیز گل و بلبل و ایده آل بوده است ؛ اگر نظر اکثریت قریب به اتفاق مردم دقیقا 180 درجه با این نظر فرق می کند دیگر مشکل خود مردم است. قلوی دوم که زمانی قرار بود معاون اول رئیس دولت شود نهایتا ترجیح داد که درخت شود ؛ الان شش ماه است که درخت است ، ریشه اش در خاک است ، کله اش در باد است ، فقط کمی جابجا می شود و حرف می زند که آن هم به خاطر این است که هنوز خیلی به شرایط درخت بودن عادت نکرده است. اما داستان نفر سوم از دو تای دیگر خیلی جذاب تر است ، او که به علت مسائل مالی بازداشت شده بود ، خیلی دلش می خواهد به عنوان قهرمان شناخته شود ، برای همین ادعا می کند که اعتصاب غذا کرده ولی بعد از 18 روز مثل آدمهایی که صبح کله پاچه خورده اند و ظهر ششلیک ، چنان با قدرت حرف می زند که آدم به عنوان مخاطب ، دلش می خواهد برود اعتصاب غذا کند تا تقویت شود ؛ حرفهایی هم که می زند مثل این می ماند که یک نفر بعد از پنج هزار سال که از کشف آهن گذشته ، بیاید و ادعا کند که من آهن را کشف کرده ام !
خدا آخر و عاقبت همه را بخیر کند؛ این سه قلو زمانی برو و بیایی داشتند ، ابر و باد و مه و خورشید و فلک و سایر دست اندرکاران پشت سرشان بودند و بادشان می کردند و بادشان می زدند و عرقشان را خشک می کردند برای راند بعدی که حریف را ناک اوت کنند ؛ واقعا آدم تعجب می کند از ابر و باد و مه و خورشید و فلک و سایر دست اندرکاران! سالها قبل خاقانی شاعر بلند اواژه قرن ششم هجری سروده است : «هان ای دل عبرت بین ، از دیده عبر کن هان – ایوان مدائن را آیینه عبرت دان » . واقعا خوش به حال خاقانی که با دیدن ایوان مدائن عبرت می گرفت ؛ ما در دوره ای گرفتار هستیم که باید با دیدن این سه قلوها عبرت بگیریم ! واقعا چقدر نسبت به قرن ششم عقب رفته ایم !
کد مطلب: 72830
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *