۵
۰
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۱
جمشید عدالتیان اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با "مردم‌سالاری آنلاین":

وضع مالیات بر سکه‌های پیش‌فروش شده به اعتبار بانک مرکزی لطمه زد

وضع مالیات ناگهانی بر سکه‌های پیش‌فروش شده‌ای که بانک مرکزی قول معافیت مالیاتی آنها را داده بود، شوکه‌کننده است. چگونه ممکن است اعتبار اقتصادی یک کشور وعده معافیت مالیاتی بدهد، اما سازمان دیگر این وعده را نقض کند و در نهایت دستور ثانی اجرایی شود؟
وضع مالیات بر سکه‌های پیش‌فروش شده به اعتبار بانک مرکزی لطمه زد
وضع مالیات ناگهانی بر سکه‌های پیش‌فروش شده‌ای که بانک مرکزی قول معافیت مالیاتی آنها را داده بود، شوکه‌کننده است. چگونه ممکن است اعتبار اقتصادی یک کشور وعده معافیت مالیاتی بدهد، اما سازمان دیگر این وعده را نقض کند و در نهایت دستور ثانی اجرایی شود؟ در گفت‌وگویی کوتاه با جمشید عدالتیان، اقتصاددان و استاد دانشگاه از چند و چون این موضوع سوال شد. این کارشناس اقتصادی معتقد است چنین روالی منجر به لطمه دیدن اعتبار بانک مرکزی خواهد شد. به گفته این فعال اقتصادی بانک مرکزی پیش از وعده معافیت مالیاتی باید از سازمان امور مالیاتی کشور استعلام گرفته باشد. این در حالی است که ضمن اعلام معافیت مالیاتی سکه‌های پیش‌فروش شده از سوی بانک مرکزی، هیچگونه واکنشی را از طرف سازمان امور مالیاتی شاهد نبودیم. گفت‌وگوی "مردم‌سالاری آنلاین" با این استاد دانشگاه را بخوانید.
 
همانطور که می‌دانید سازمان امور مالیاتی بر سکه‌های پیش‌فروش شده بانک مرکزی، مالیات وضع کرده است. آیا این کار قانونی است؟
طبق قانون هر فرد حقیقی و حقوقی باید اظهار نامه مالیاتی خود را تحویل بدهد و بر اساس سودی که کسب می‌کند، مالیات پرداخت نماید. این یک قانون کلی است که صرفا در خصوص سکه صادق نیست. حتی کل درآمدهای ناشی از سوداگری شامل پرداخت مالیات است. بنابراین به لحاظ قانونی کار غلطی صورت نگرفته است.
 
پس وعده بانک مرکزی مبنی بر معافیت مالیاتی سکه‌های خریداری شده چه می‌شود؟
مشخصا بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی دو فرایند مختلف دارند و هر یک مشغول به فعالیت خاصی هستند. واقعا مشخص نیست که آیا بانک مرکزی برای ابراز این سخن، مجوزی داشته یا خیر. معمولا در چنین مواردی باید استعلام اخذ شود. بعد از دریافت پاسخ استعلام، یک سازمان می‌تواند ابراز نظر و در نهایت عمل کند. بدون استعلام انجام چنین کاری قانونی و جایز نیست.
 
هنگام اعلام بانک مرکزی مبنی بر معافیت مالیاتی سکه‌های پیش‌فروش شده، سازمان امور مالیاتی سکوت کرد و ابراز نظر نکرد.
به هر حال قانون کلی مبنی بر این است که ضمن درآمد باید مالیات پرداخت کرد. هر شخصی ضمن خرید و فروش، اگر سودی کسب کند، باید مالیات آنرا به دولت پرداخت کند. این یک قانون عام است.
 
پس باید موکدا گفت وضع مالیات بر سکه‌های پیش فروش شده، تصمیم غیرقانونی نبوده است؟
ناگفته نماند که در ایران معمولا مالیات بر درآمد اخذ نمی‌شود. در صورتیکه که در دنیا هر فردی باید اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل بدهد؛ حال چه کارمند باشد چه آزاد. افراد بر اساس درآمد خود باید مالیات بدهند. این قانون صرفا در خصوص سکه نیست، به هر معامله و سودی حاصله‌ای تعلق می‌گیرد. طبق قانون همگی باید اظهانامه مالیاتی ارائه کنند. اما این کار در ایران به طور کامل اجرایی نمی‌شود.
 
از نظر شما هیچ موضوع عجیبی در وضع مالیات بر سکه‌های پیش‌فروش شده وجود ندارد؟
البته که وجود دارد. مساله عجیب در این تصمیم تعیین یک میزان مشخص برای پرداخت مالیات است. طبق اظهارات سازمان مالیاتی کشور، صرفا افرادی که بیش از 20 سکه طلا خریداری کرده‌اند مشمول پرداخت مالیات هستند. مشخص نیست بر چه مبنایی افرادی که کمتر از 20 سکه خریداری کرده‌اند از مالیات معاف هستند. مسئولان مربوطه این جدول را از کجا استخراج کرده‌اند؟ اگر کسی سودی برده، طبق قانون باید مالیات بپردازد. حال این سود ناشی از خرید 1 سکه یا 50 سکه باشد؛ فرقی نمی‌کند. پرداخت مالیات به عموم خریداران سکه تعلق می‌گیرد. قاعدتا بر اساس قانون کسی که سکه کمتری خریداری کرده‌است، نهایتا مالیات کمتری پرداخت می‌کند چراکه سود کمتری داشته است؛ اما هیچگاه معاف از مالیات نمی‌شود.
 
چنین روالی در نهایت منجر به بدبینی به بانک مرکزی نمی‌شود؟
بله همینطور است. این موضوع باعث لطمه به اعتبار بانک مرکزی شد. اما در نهایت باید بررسی کرد که بانک مرکزی از سازمان مالیات استعلام کرده یا خیر. در غیر اینصورت باید گفت که چنین کاری به منجر به بدبینی مردم به بانک مرکزی خواهد شد.
 
به نظر شما این تصمیم می‌تواند بر قیمت سکه تاثیر بگذارد؟
خیر. چونکه قیمت سکه مبنایی مشخص دارد. مبنای محاسبه نرخ سکه برابر است با قیمت طلای جهانی  ضرب در ارز آزاد است. لذا وضع مالیات بر سکه‌ در ایران تاثیری در نرخ آن نخواهد داشت. البته این وضع مالیات اثری مطلوب از خود بر جای می‌گذارد و آن اینکه سوداگران ممکن است از بازار خارج شوند. به نظر من باید از همان روز نخست این کار را انجام می‌دادند.
 
کسی هم سکه خریداری می‌کرد؟
اشکالی ندارد. به هر طریق باید از همان ابتدا این کار را انجام می‌دادند.
 
در آنصورت درآمدی برای دولت ایجاد نمی‌شد. هدف دولت از فروش سکه‌ها کسب درآمد بود.
دولت که همیشه در حال سکه فروختن است. مشکلی از این بابت برای دولت ایجاد نمی‌شد. البته در کنار درآمد نیز هدف دیگری هم وجود دارد و آن کنترل بازار سکه است. وضع مالیات بر خرید سکه، هم برای درآمد است و هم برای کنترل بازار سکه. درآمد حاصله از این طریق، برای دولت چندان چشمگیر نیست. کنترل بازار سکه مهمتر است.
گفت‌وگو: سید مسعود آریادوست
 
کد مطلب: 109245
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


حسین پور
Iran, Islamic Republic of
بانک مرکزی یک کشور که نباید سر مردم کلاه بگذاره. زمان پیش فروش گفتند معاف از مالیات الان میگویند مالیات بر فروش دارد چرا با سرمایه مردم بازی میکنید.
Iran, Islamic Republic of
آقای بانک مرکزی این رسمش نیست موقع پیش فروش در همه رسانه ها و سایتها بگید فروش قطعی معاف از مالیات / موقعی که خر از پل رد شد بگید بیاید مالیات بدید . ما در این یکسال گذشته روی هر چیزی سرمایه گذاری کرده بودیم سه برابر می شد چون پول ملی ارزشش شد یک سوم
علی
Iran, Islamic Republic of
کارشناس محترم نیاز به استعلام نبوده است،زمانی که اخبار صدا و سیما در ساعات مختلف از نحوه ی پیش فروش سکه و بخشنامه ی بانک مرکزی خبر میرود در صورتی که حقوق اداره ی مالیات تضییع شده باشد،در همان لحظه میتواند بخشنامه صادر کند و در این بخشنامه متذکر شود که خرید سکه مشمول مالیات میشود،نه اینکه یکسال بعد با چنین بخشنامه ای باعث بی اعتمادی مردم به سیستم بانکی کشور شوند.
لیلا
Iran, Islamic Republic of
دیگه به بانک مرکزی اعتماد نمی کنیم
ناصر
Iran, Islamic Republic of
من از کسانی هستم که در طرح پیش فروش سکه ثبت نام کردم در این پیش فروش در همه رسانه ها و اخبار تیتر زدند پیش فروش سکه بدون مالیات (ننوشتند چه نوع مالیاتی) ضمن اینکه تفاوت قیمت پیش فروش با بازار در زمان ثبت نام 150تا200 هزار تومان بود که اگر مینوشتند با مالیات هیچ عقل سلیمی از بانک سکه نمی خرید که بابت آن باید 6 ماه منتظر می ماندی
حالا اینکه در مدت این 6 ماه ارزش پول ملی سقوط کرده و خریداران سکه سود که نه! ارزش پول خود را حفظ کرده اند چراباید کسانی را انقدر عصبانی کند که نام اخلالگر یا سوداگر ، غارتگر ، ترمیناتور یا ... رویش بگذارند
حالا بانک مرکزی زیر قرار زده و برایشان مالیات ببندد چون ارزش داراییشان حفظ شده!
بیایید منصف باشیم کسی که در این مدت خودرو یا ملک یا سکه از بازار خریده بهمین اندازه در این مدت ارزش داراییهایش بالا رفته چرا فقط کسانی که به بانک مرکزی اعتماد کردند باید جریمه شوند ؟؟
و آیا این ظلم نیست؟؟ آیا کسانی که اینطور مالیات میپردازند بعدا میتوان روی مشارکتشان در طرح های اقتصادی دولت حساب کرد ؟؟؟ آیا این نابود کردن اعتماد به شبکه بانکی نیست؟؟؟
مالیات عایدی سرمایه بسیار خوب است در صورتیکه ، عطف ماسبق نشود، ابتدا اطلاع رسانی و سپس از همه به نسبت دارایی اخذ شود نه فقط خریداران سکه!!