۰
شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۲
نایب رئیس هیات مدیره سندیکای برق در گفت و گو با "مردم سالاری آنلاین" مطرح کرد:

سه بسته پیشنهادی برای حل مشکلات صنعت برق

هفته گذشته و بدنبال افزایش بی رویه مصرف برق، شاهد قطعی مکرر آن در کلان شهر های کشور بودیم. بر اساس اخبار افزایش مصرف برق در شهر های ایران تا مرز 56500 مگاوات باعث ایجاد فشار مضاعف بر نیروگاه های کشور و خارج شدن ناخواسته برخی از آنها از شبکه تولید و توزیع برق شده بود. مشکلی که البته در آغاز هفته جاری با همکاری شهروندان و کنترل مصرف برق تا حدود زیادی رفع شد.
سه بسته پیشنهادی برای حل مشکلات صنعت برق
هفته گذشته و بدنبال افزایش بی رویه مصرف برق، شاهد قطعی مکرر آن در کلان شهر های کشور بودیم. بر اساس اخبار افزایش مصرف برق در شهر های ایران  تا مرز 56500 مگاوات  باعث ایجاد فشار مضاعف بر نیروگاه های کشور و خارج شدن ناخواسته برخی از آنها از شبکه  تولید و توزیع برق شده بود. مشکلی که البته در آغاز هفته جاری با همکاری شهروندان و کنترل مصرف برق تا حدود زیادی رفع شد.
پیام باقری نایب رئیس هیات مدیره سندیکای برق در گفت و گو با "مردم سالاری آنلاین" در مورد دلایل قطعی برق در هفته گذشته گفت:« این طور به نظر می رسید که باید این اتفاقات در صنعت برق می افتاد تا مسئولین متوجه اهمیت مشکلات صنعت برق ایران بشوند. بروز این مشکلات برای ما قابل پیش بینی بود. سال گذشته هم ما مشکلات مشابه  مواجه بودیم که البته با راهکارهایی از آن عبور کردم. پیش بنی ما این است که امسال  تا 5000 هزار مگاوات افزایش مصرف خواهیم داشت. یعنی در پیک مصرف که هنوز به آن نرسیده ایم احتمالا مصرف برق تا 60 هزار مگاوات خواهد رسید.» نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق در مورد تعداد ساعاتی که در سال مصرف برق به اوج می رسد نیز گفت:« پیک مصرف معمولا 220 ساعت در سال است که بسته به اینکه دمای هوا در کدام روزها و تا چه میزان افزایش بیابد  متغییر است. ممکن است در یک روز دوساعت  مصرف برق به شدت افزایش پیدا کند و در روز دیگر چهار ساعت یا بیشتر.»

 قیمت ها واقعی نیست، سرمایه گذاری متوقف شده
صنعت برق به عنوان یک صنعت استراتژیک نیازمند سرمایه گذاری مداوم است. بر اساس قانون برنامه ششم توسعه  دولت مکلف به احداث 5000 هزار مگاوات برق در هریک از سال های برنامه است. به گفته باقری این میزان تولید نیازمند سرمایه گذاری 3 تا 4 میلیارد یورو در سال است. سرمایه ای که نه دولت توان تامین آن را دارد و نه بخش خصوصی تمایلی برای مشارکت در آن از خود نشان می دهد. نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق در این مورد می گوید:« مشکل اصلی در صنعت برق غیر واقعی بودن قیمت آن است. صنعت برق ایران هر سال با افزایش تقاضا هفت تا هشت درصدی مواجه است. برای پاسخگویی به این حجم از تقاضا باید هرسال 5000 مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شود. وقتی این میزان از تولید وارد مدار نشود، در ساعات پیک به مشکل بر می خوریم. چون این ظرفیت نیروگاهی  که امروز وارد مدار می شود، کفاف تقاضا را نمی دهد. منابع کافی برای احداث نیروگاه های جدید در اختیار نیست و ریشه این موضوع در اقتصاد برق است. اقتصاد برق بدلیل وجود تفاوت میان قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی  به شدت تضعیف شده است. در این اقتصاد هر چقدر برق بیشتر تولید شود، وزارت نیرو بدهکار تر می شود.  همین امروز وزارت نیرو بیش از سی هزار میلیارد تومان  بدهی دارد که بیشتر آن متعلق به پیمانکاران و نیروگاه داران است. خوب وقتی منابعی برای سرمایه گذاری نشود در نتیجه افزایش تولید اتفاق نمی افتد و نهایتا شاهد بروز قطعی در مواقع اوج بحران خواهیم بود.»
 
راه حل چیست؟
نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق معتقد است که راه حل مشکلات صنعت برق را باید در سه بسته مجزا از هم  در نظر گرفت، او در این مورد  به "مردم سالاری آنلاین" می گوید:« راه حل کوتاه مدت برای کنترل مشکلات مدیریت مصرف است. پیک سایی در معنای کاهش ساعت پیک از طریق اجرای چند ترفند می تواند به کاهش تقاضای مصرقف منجر شود. ما سال گذشته از همین راه 5000 مگاوات از مصرف برق را کاهش دادیم. تغییرساعات ادارات،استفاده از ژانراتور برای مراکز پرمصرف، اورهال کردن نیروگاه ها و..راهکارهای موقت برای رفع حل مشکلات پیش آمده است.» او که نام بسته کوتاه مدت برای حل مشکلات صنعت برق  را بسته مدیریت مصرف گذاشته، در ادامه می گوید:« استفاده از کنتور های هوشمند و اصولا هوشمند سازی شبکه یکی از راه های  کنترل مصرف برق است.این موضوع به صورت آزمایشی در چند استان اجرا شده است که البته به دلایل نامشخص متوقف شد. ما کشوری مصرف گرا هستیم. شدت انرژی در کشور ما دو تا سه برابر کشورهای توسعه یافته است. یک بعد مدیریت مصرف بر عهده  خود مردم است. بعد دیگر مربوط به دولت است. دولت باید زیرساخت های هوشمندسازی شبکه را آماده کند.  استفاده فراگیر از کنتورهای هوشمند که امروز در کشورتولید می شود، راه حل مناسب برای مدیریت مصرف است. البته در مورد فرهنگ سازی باید همچنان روی افکار عمومی و مسئله آموزش شهروندان کار بشود. » باقری در مورد بسته دوم پیشنهادی برای عبور از مشکلات صنعت برق گفت:« بسته دوم مربوط به اقتصاد برق است. بر اساس اسناد و قوانین بالادستی موجود، قیمت حامل های انرژی در کشور باید طی یک فرآیندی، واقعی می شد. واقعی شدن  قیمت حامل های انرژی از جمله برق مبتنی بر ظرفیت های قانونی  در کشور  یک امر اجتناب نا پذیر است. چون ما نمی توانیم کالایی را با یک قیمت تولید کنیم و با بهایی کمتر به دست مصرف کننده برسانیم. البته آثار جبرانی غیر واقعی بودن قیمت برق در قانون دیده شده است. بر اساس ماده ششم  قانون حمایت  از صنعت برق، سازمان برنامه مکلف به پرداخت مابه التفاوت  قیمت تکلیقی  برق با بهای تمام شده آن شده است. اگر این ماده، در قوانین بودجه  سنواتی لحاظ بشود،  از این مسیر می توان آثار غیرواقعی بودن قیمت ها کنترل می شود.» نایب رئیس هیات مدیره صنعت برق در ادامه راهکار سوم برای حل مشکلات صنعت برق گفت :« راهکار سوم تبادل برق با کشور های همسایه است. ما می توانیم در مواقعی که در پیک مصرف هستیم از کشورهای دیگر که در پیک مصرف نیستند، برق وارد کنیم.به عنوان مثال پیک برق برای همسایگان شمالی ما در زمستان است و برای ما در تابستان، لذا تبادل برق با همسایگان  می تواند برخی از مشکلات   ما را حل کند. این ارتباط الان وجود دارد و فقط باید توسعه پیدا بکند.»
اینگونه به نظر می رسد که با کاهش مصرف در روزهای اخیر، بحران پیش آمده در تامین برق کلانشهرها تا حدودی رفع شده است. با این حال اما نباید فراموش کرد که حال صنعت برق کشورمان خوب نیست. استفاده از راهکارهایی که نظیر انچه پیام باقری در این گفت و گو بیان کرد، می تواند راه حلی مناسب برای رفع مشکلات این صنعت باشد.
 
کد مطلب: 90030
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *