۰
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۹

آخرین خبرها از پرونده هواپیمای تهران-یاسوج

معاون دادستان کل کشور از ادامه بررسی پرونده سقوط هواپیمای تهران- یاسوج در هیات سه نفره پس از یکسال خبر داد و گفت: توضیحات چند وقت پیش سرپرست دادسرای جنایی تهران درباره این حادثه نظر شخصی وی بوده و موضوعیت ندارد.
معاون دادستان کل کشور از ادامه بررسی پرونده سقوط هواپیمای تهران- یاسوج در هیات سه نفره پس از یکسال خبر داد و گفت: توضیحات چند وقت پیش سرپرست دادسرای جنایی تهران درباره این حادثه نظر شخصی وی بوده و موضوعیت ندارد.
به گزارش ايرنا، محمدجواد حشمتی درباره آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان که منجر به جان باختن 60 مسافر و 6 خدمه پروازی شد اظهار داشت: با توجه به اینکه به نظر کارشناسی این پرونده قبلاً اعتراض شده بود، موضوع برای بررسی دوباره به هیات جدید محول شد اما هیات کارشناسی هنوز نظر نهایی خود را ارائه نکرده است. 
این مقام مسئول در دادستانی کل کشور افزود: باید هیات کارشناسی نظر نهایی خود را ارائه کند و بعد از آن بازپرس پرونده که بنا به اذعان خودش، پرونده را به طور کامل مطالعه کرده، تصمیم بعدی را اتخاذ می کند؛ البته این در صورتی است که به نظر هیات کارشناسی جدید هم اعتراض نشود. 
حشمتی در پاسخ به این سوال که نظرات هیات کارشناسی تا چند مرتبه قابل اعتراض است، گفت: هیات های کارشناسی 11 نفره هم داریم اما قاضی تشخیص می دهد که اعتراض به نظریه هیات کارشناسی موضوعیت دارد یا خیر؟ 
معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه اضافه کرد: در حال حاضر منتظر نظر هیات کارشناسی سه نفره هستیم که قرار است. قبلاً کارشناس درباره این پرونده نظر خود را داده بود و پرونده هم به جاهای خوبی رسیده بود اما چون به نظر کارشناس اعتراض صورت گرفت، پرونده به هیات سه نفره ارجاع شد تا هیات سه نفره کارشناسی هم موضوع را بررسی کنند. 
حشمتی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چند ماه پیش قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی طی نامه ای به رئیس سازمان هواپیمایی دلایل سقوط هواپیمای آسمان را تشریح کرد گفت: آقای شهریاری اصلاً در جریان ماوقع این سانحه نبود اما سوانح دیگری را در دست رسیدگی داشت و در این پرونده اصلاً موضوعیت نداشته که ورود کنند و نظر بدهند چون در جریان نبودند. 
معاون دادستان کل کشور اضافه کرد: آقای شهریاری حدس و برداشت خود را با اقتباس از سوانح قبلی اظهار کرده بود و بنابراین در رابطه با این حادثه اصولاً نمی شود به این شکل نظر داد. باید کارشناس که تخصص لازم را دارد، موضوع را بررسی و نظر کارشناسی و تخصصی بدهد. بنده و آقای شهریاری به عنوان قاضی نمی توانیم به این شکل نظر تخصصی بدهیم اِلّا اینکه که به نظر کارشناس مربوطه استناد کنیم. بنابراین آقای شهریاری نظر شخصی خود را گفته است. 
وی در پاسخ به این سوال که آیا در پرونده سانحه سقوط هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان، افرادی به عنوان متهم تحت تعقیب قرار دارند یا خیر، اظهار داشت: بله. اصلاً نظر کارشناسی درباره درصد تقصیر خود افراد است.
29 بهمن سال 96 پرواز شماره 3704 شرکت هواپیمایی آسمان با 60 مسافر و 6 خدمه پروازی تهران را به مقصد یاسوج ترک اما در نزدیکی سمیرم اصفهان از رادار خارج شد و سقوط کرد و تمام سرنشنینان آن جان خود را از دست دادند.
به دنبال وقوع این حادثه، عملیات امداد و کشف اجساد آغاز شد اما همچنان جسد 6 تن از قربانیان آن پیدا نشده است.
پزشکی قانونی پس از اخذ آزمایش ژنتیک از خانواده قربانیان، اجساد شناسایی شده را به خانواده هایشان تحویل داده است.
11 مرداد امسال قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام درباره دلایل اصلی سقوط هواپیمای آسمان نوشت: علت سقوط یخ زدگی بال هواپیماست. هواپیما مجهز به سیستم AD (جلوگیری از یخ زدگی بال) نبوده است. همچنین مجوز بهره برداری از هواپیما C of A غیر قانونی صادر شده است. علاوه بر آن شرکت بهره بردار در بکارگیری گروه کروی پرواز قصور کرده است.
شهریاری افزود: سیستمELT هواپیما نقص داشته و عمل نکرده است. (دلیل فرعی) همچنین هواپیمای ATR مناسب شرایط اقلیمی ایران نیست و محدودیت‌های زیادی از جمله دما و ارتفاع (high&hot) داراست.
به گفته او قصور شرکت فرودگاه‌ها هم مطرح است. ربطی به تحریم ها ندارد و تقصیر خلبان نیست.


 
کد مطلب: 100876
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *