۰
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۶

بازپرداخت بدهی برقی عراق به ایران آغاز شد

وزیر نیرو گفت: برای بازپرداخت بدهی برقی عراق به ایران برنامه ریزی شده و با مذاکراتی که صورت گرفته، روند پرداخت نیز آغاز شده است.
وزیر نیرو گفت: برای بازپرداخت بدهی برقی عراق به ایران برنامه ریزی شده و با مذاکراتی که صورت گرفته، روند پرداخت نیز آغاز شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رضا اردکانیان امروز (جمعه) در حاشیه امضای چند قرارداد و تفاهمنامه در زمینه صنعت برق با عراق در جمع خبرنگاران، افزود: قرارداد همکاری با عراق سه ساله است و با توجه به اینکه قصد داریم به عنوان قطب انرژی در منطقه ظاهر شویم بنابراین طبیعی است که نسبت به توسعه همسایگان نیز دغدغه داشته باشیم.
وی ادامه داد: آسایش و امنیت این منطقه به رسیدن به سطحی از توسعه یافتگی برای همه کشورها باز می گردد و ایران با ظرفیت های بالایی که در بخش خصوصی و آموزش نیروی انسانی دارد حاضر است امکاناتش را در چارچوب قراردادهایی با همسایگان به اشتراک بگذارد.
اردکانیان افزود: این برنامه وسیعی است و ما در بازسازی صنعت برق عراق، آموزش نیروی انسانی و کاهش تلفات شبکه انرژی این کشور همکاری خواهیم داشت.
وزیر نیرو تاکید کرد: توسعه روابط ایران با کشورهای منطقه وابسته به تحریم های یکجانبه آمریکا نخواهد بود، ما چشم به بازارهای منطقه داریم تا از طریق عراق با سایر کشورهای منطقه نیز همکاری کنیم و همه مسائل را در یک فضای تعامل آمیز حل و فصل خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا، قرارداد صادرات برق ایران به عراق امروز با حضور وزیر نیروی ایران و وزیر برق عراق بین شرکت توانیر و طرف عراقی تمدید شد.
اردکانیان، وزیر نیروی ایران و «لوی الخطیب»، وزیر برق کشور عراق برنامه اجرایی تفاهمنامه گسترش همکاری های دو کشور در زمینه تولید، صادرات و انتقال تکنولوژی صنعت برق را نیز امروز در محل پژوهشگاه نیرو امضا کردند.
قرارداد رسمی صادرات برق میان ایران و عراق در سال 2005 و با حجم 150 مگاوات در این زمینه به امضا رسید که هر سال تمدید شده است.
بر اساس آخرین توافق میان دو طرف، ایران سالانه 1200 مگاوات برق از طریق سه خط انتقالی در بصره، دیاله و عماره به عراق صادر می کند.
برای دریافت پول صادرات برق، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در هفته ای که گذشت تفاهمنامه ای را با وزیر دارایی عراق به امضا رساند که بر اساس آن، سازوکار پرداخت مالی جدید میان دو کشور تعیین شده و پرداخت بدهی های برق و گاز عراق به ایران تسریع می شود.
کد مطلب: 102584
برچسب ها: عراق
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *