۰
يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱

برنامه عجیب عربستان برای کنترل زنان

وزارت کشور عربستان آنچه آن را "طرحی مغرضانه" برای ایجاد تردید در اهداف اپلیکیشن "أبشر" خواند، محکوم و مخالفت خود را با سیاسی‌ کردن نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مورد استفاده مردم این کشور اعلام کرد.
وزارت کشور عربستان آنچه آن را "طرحی مغرضانه" برای ایجاد تردید در اهداف اپلیکیشن "أبشر" خواند، محکوم و مخالفت خود را با سیاسی‌ کردن نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مورد استفاده مردم این کشور اعلام کرد.
به گزارش ايسنا، یک منبع مسؤل در وزارت کشور عربستان در پاسخ به اتهاماتی که علیه استفاده کنترلی از برنامه "أبشر" در این کشور مطرح شده‌اند، طی بیانیه‌ای اظهار کرد: هدف از این اتهامات توقف بیش از ۱۶۰ کاربرد مختلف این برنامه از سوی گروه‌های مختلف جامعه عربستان از جمله زنان، سالخوردگان و افراد کم‌توان است که از این برنامه برای انجام کارهای خود در هر زمان و مکانی استفاده می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، این مسؤول عربستانی در ادامه به مخالفت قاطع وزارت کشور با تلاش‌ها برای سیاسی کردن استفاده از این برنامه‌ها که از حقوق مشروع کاربران آنهاست، اشاره و تاکید کرد، وزارت کشور بر حمایت از منافع کاربران از خدمات این برنامه در برابر تمامی تهدیدات مُصِر است.
روزنامه نیویورک تایمز نوشت، فشار شدیدی بر دو شرکت اپل و گوگل برای حذف این برنامه وجود دارد که به مردان عربستانی اجازه کنترل رفت‌وآمدهای زنان تحت سرپرستی‌شان را می‌دهد.
ران وایدن، سناتور آمریکایی با انتقاد از این برنامه که وزارت کشور عربستان در اختیار کاربران گوشی‌های هوشمند قرار داده، گفت: ریاض به مردان عربستانی حق کنترل زنان را جهت ممانعت آنها از سفر و محدود کردن آزادی‌هایشان را داده است.
وایدن نامه‌ای را به مدیران اجرایی دو شرکت اپل و گوگل ارسال کرده و از آنها خواست مانع از بارگیری این برنامه شوند.
اظهارات دختران سعودی که موفق به فرار از این کشور می‌شوند دال بر آن است که مردان سعودی تمایل به استفاده از نقش تکنولوژی برای کنترل زنان‌شان دارند.
دیده بان حقوق بشر از این برنامه و استفاده از چنین اپلیکیشن‌هایی انتقاد کرد و افزوده است، زنان سعودی حتی امکان خارج شدن از فرودگاه را بدون دستیابی به اجازه ندارند. در صورتیکه مردان‌شان برنامه مذکور را فعال کنند پیامی به تلفن‌شان می‌آید که آنها را از خروج زنان از فرودگاه مطلع می‌سازد.
کد مطلب: 103055
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *