۰
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۶

کاستی‌ها در توزیع کالا در بازار حل شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور تاکید کرد: مدیران پشت قوانین و مقرراتی که سبب تعطیلی واحدهای تولیدی می شوند نایستند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور تاکید کرد: مدیران پشت قوانین و مقرراتی که سبب تعطیلی واحدهای تولیدی می شوند نایستند.
به گزارش ایسنا، بابک دین پرست در جلسه ستاد اقتصادی مقاومتی خراسان شمالی در بجنورد گفت: مدیران و مسئولان پشت قوانینی بایستند که موجب استمرار تولید و اشغال می شود.
وی افزود: باید با متخلفان، رانت خواران و ... به شدت برخورد کرد اما به هیچ عنوان اجازه ندهند که یک واحد تولیدی تعطیل شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه 93 طرح بزرگ در کشور بررسی و مورد استعلام قرار گرفته است، ادامه داد: این طرح ها از پنج تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند اما به علت وجود برخی از منشکلات هنوز به بهره برداری نرسیده‌اند.
دین پرست اظهار کرد: از این نوع طرح ها، سه طرح در خراسان شمالی است که شامل فولاد کیمیای صبا، نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان و شمش آلومینیوم می‌شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از شاخصه های مهم اقتصادی، نرخ بیکاری است، بیان کرد: نرخ بیکاری در پاییز امسال در خراسان شمالی 10.7 درصد بوده این درحالیست که میانگین کشوری 11.7 درصد بوده است. نرخ بیکاری در خراسان شمالی پایین تر از میانگین کشوری بوده اما آن نمی تواند ضمانت اجرایی باشد که به پیشرفت و توسعه فکر نکرد.
معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور درباره تنظیم بازار گفت: برنامه ریزی و تلاش های زیادی برای تامین کالاها انجام شده است و کالای اساسی به اندازه کافی در بازار وجود دارد، اما باید خلاء و کاستی ها در زمینه توزیع کالا در بازار حل شود و این اطلاع رسانی به مردم به خوبی در خصوص تامین کالا انجام شود تا مردم در این رابطه هیچ نگرانی نداشته باشند.
وی در رابطه با تفیض اختیارات به استانداران توضیح داد: 173 اختیار به استانداران و استان ها تفیض شده است و این امر برای تسهیل کردن کارها و امور صورت گرفته است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه تمامی پروژه‌های نیمه تمام که در سفر مقام معظم رهبری و همچنین رئیس جمهور در استان کلنگ زنی شده است باید تکمیل شود افزود: همه مدیران استانی موظفند تا پروژه‌های مربوط به سفر مقام معظم رهبری و رئیس جمهور را احصا کرده و با اعتبارات ویژه و عزم راسخ در پی تکمیل آن گام بردارند.
دین پرست در رابطه با استان مرزی خراسان شمالی نیز اظهار کرد: خراسان شمالی استانی مرزی است اما ماهیت مرزی آن چیست؟ و آیا این استان با استان هایی همچون مرکزی و همدان که در مرکز کشور قرار دارند تفاوتی دارد؟
وی تاکید کرد: کشوری(ترکمنستان) که این استان با آن همسایه است، کشور بسیار سخت گیری در مبادلات مرزی است اما نباید کوتاه آمد و باید یک دهلیز به آن سمت باز کنیم. به طور خلاصه باید این استان تبدیل به یک استان مرزی در کشور شود.
دین پرست در خصوص حضور شهرستان راز و جرگلان در بین 31 شهرستان کمتر توسعه یافته کشور خاطرنشان کرد: مقرر گردیده است تا سازوکار دقیقی برای برون‌رفت این شهرها از شرایط بد توسعه‌ای به کار گرفته شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه وزیر کشور گفت: حدود 2000 واحد تولیدی در سطح کشور وجود دارد که در تملک بانک‌ها قرار گرفته‌اند.
بابک دین پرست در حاشیه بازدید از مزیت های شهرستان راز و جرگلان در پاسخ به این سوال که چه برنامه ای  حل مشکل این واحدهای تولیدی و خروج آن ها از تملک بانک ها وجود دارد؟ اظهار کرد: در هفت تا هشت ماه گذشته چهار دستور از رئیس جمهور در این خصوص گرفته شده و این موضوع هم اکنون در دستور کار قرار دارد.
دین پرست ادامه داد: برای اینکه این موانع و مشکلات رفع شود، آیین نامه مربوط به اماکن مازاد بانک‌ها در هیات وزیران در حال مطرح شدن است تا اصلاح شود. علاوه بر آن این موضوع در شورای عالی اقتصادی سران نیز مطرح می شود تا موضوع تعیین تکلیف شود.
کد مطلب: 104642
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *