۰
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۶

احمدی نژاد در پی کنترل وزارت کشور

استیضاح وزیر کشور در بین نمایندگان مطرح شده و تاکنون به گفته طراحان ۳۷ امضا جمع کرده است. هر چند استیضاح با استقبال اکثریت نمایندگان مواجه نشده و به همین دلیل طراحان تاکنون از ارائه آن به هیات رئیسه برای اعلام وصول، تعلل کرده اند.
به نوشته بازتاب ؛ اما در این بین هویت امضاکنندگان و مناسبات سیاسی آنها با دولت قابل توجه است. طراحان سعی دارند محورهای استیضاح را متعدد و بخشی از آن را به موضوعاتی مانند جابه جایی مدیران، فرمانداران و استانداران ربط دهند و حتی آن را به ابلاغیه جدید احمدی نژاد مبنی بر ممنوعیت تغییر مدیران بنابر خواست نمایندگان ربط دهند، اما هویت سیاسی امضاکنندگان از نیات دیگری حکایت می کند.

نمایندگانی که پیش از این با حمایت مستقیم دولت به مجلس راه یافته اند، دست به کار استیضاح مصطفی محمد نجار، وزیر کشور شده اند. این در حالی است که در بین امضاها، نشانه ای از چهره های منتقد دولت دیده نمی شود.

از سوی دیگر استیضاحی که فعلا ۳۷ امضا جمع کرده و بسیاری از اصولگرایان منتقد دولت با آن موافق نیستند، تلاش دارد تا وزیر کشور دولت دهم را در ماه های پایانی عمر این دولت و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ برکنار کند. امری که شاید راه کاری برای حذف بی هزینه نجار در این ایام باشد بدون آنکه رئیس جمهور برای این حذف، مجبور به پرداخت هزینه سیاسی باشد.

این استیضاح ، جدا از اینکه رای بیاورد یا نه، از سوی بخش هایی از اصولگرایان به عنوان یک تله انتخاباتی شناخته می شود. مخالفان این سوال را مطرح می کنند که چه تضمینی است حذف نجار، منجر به گذاشتن چهره ای از سوی رئیس جمهور نشود که با نزدیکی بیشتر فکری به مسئول دفتر رئیس جمهور، ترتیبات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را فراهم کند؟

به ویژه آنکه در آستانه انتخابات مجلس هم زمزمه هایی از پاستور مبنی بر ناراضی بودن تیم مشایی از غملکرد نجار به گوش می رسید و حالا استیضاح نجار از سوی نمایندگانی که نزدیکی فکری به دولت دهم دارند، قابل توجه است.

البته پیش بینی اصولگرایان مجلس نهم این است که این استیضاح به سرانجام نمی رسد، اما نفس این اتفاق هم به عنوان اولین تحرک انتخاباتی نمایندگان حامی دولت قابل توجه است.
کد مطلب: 10778
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *