۰
سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۸

جنگلهای هیرکانی در انتظار ثبت در یونسکو

ارسال پرونده مینیاتور، مهرگان و عود
معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه 5 پرونده میراث ناملموس برای ثبت جهانی آماده‌شده‌است گفت: چهار پرونده به صورت مشترک و یک پرونده مستقل خواهد بود.
معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه 5 پرونده میراث ناملموس برای ثبت جهانی آماده‌شده‌است گفت: چهار پرونده به صورت مشترک و یک پرونده مستقل خواهد بود.
محمد حسن طالبیان در نشست خبرى روز  جهانی موزه و هفته میراث فرهنگى در مورد پرونده هاى ثبت جهانى در پیش رو گفت: ۵ پرونده ثبت جهانى میراث ناملموس فرستاده شده است این پروندهها شامل شب یلدا، عود مشترک با سوریه، مهرگان مشترک با تاجیکستان، مینیاتور مشترک با کشورهاى ترک زبان، زیارت تادائوس مقدس مشترک با ارمنستان است.
وى ادامه داد: در زمینه میراث ملموس هم پرونده جنگل‌های هیرکانی را ارسال خواهیم کرد اجلاس مربوط به این پرونده در باکو خواهد بود و با توجه به اختلاف نظر هایی که در این زمینه با آذربایجان داشتیم امیدواریم مشکلى در ثبت این پرونده پیش نیاید.
معاون میراث فرهنگى اظهار کرد: پرونده بعدى ثبتى اثر ملموس ما پرونده راه آهن است.
او در مورد پرونده هیرکانی توضیح داد: مدیریت این پرونده با سازمان میراث فرهنگى و مدیریت تدوین آن با دانشگاه تربیت مدرس است.
طالبیان اظهار کرد: ۶۸۰ موز۸ه در کشور فعال هستند که ۲۶۶ موزه دولتی است . موزه‌ مفاخر فارس با همکاری بخش خصوصی در حال آماده‌سازی است. ساخت موزه یزد و موزه فرش تبریز هم در اولویت قرار دارد. موزه یاسوج هم در حال طی مراحل آخر است.
معاون میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: ۳۲۴۷۸ اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی وجود دارد که ۱۹۸۳ اثر ناملموس، ۵۷۰ اثر طبیعی، ۱۳۲۲ اثر منقول و باقی غیر منقول است.
وی افزود: در سال گذشته ۱۰۰۰ پروانه مرمت صادر شده‌است. اولین سامانه پرونده الکترونیک مرمت را نیز ایجاد شده و در حوزه مرمت در لایحه بودجه تصویب شده که کسانی که اسپانسر مرمت آثار تاریهی و ایجاد موزه هستند از مالیات معاف شوند.
کد مطلب: 108029
برچسب ها: هیرکانی یونسکو
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *