۰
يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۷

لزوم اصلاح الگوی مصرف آب

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم اصلاح الگوی مصرف آب در مدیریت شهری تاکید کرد.
یک عضو شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم اصلاح الگوی مصرف آب در مدیریت شهری تاکید کرد.
به گزارش ایسنا، شهربانو امانی در یکصد و چهل سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری در خصوص مصرف آب در سطح شهر تهران به ویژه توسط معاونت خدمات شهری شهرداری تهران گفت: بارش‌های اخیر در کشور با وجود ایجاد مشکلات فراوان برای عده‌ای از هموطنان، باعث رحمت و نعمت در کشور بود که امید برای رفع مشکلات کم آبی را در دل مردم تقویت کرد. در استان تهران با آغاز فصل آب‌گیری سدها تعدادی از سدهای تأمین کننده آب تهران هم اکنون سرریز شدند و مابقی نیز تا اواخر خرداد ماه به حداکثر ظرفیت آب‌گیری خود می‌رسند.
وی افزود: پیش بینی مسؤولان حاکی از آن است که برخلاف سال‌های گذشته که در شرایط بحرانی و خشکسالی به سر می‌بردیم، امسال با توجه به بارندگی شرایط به وضعیت نرمال رسیده است. اما اگرچه وضعیت آب‌های سطحی برای سال جاری مناسب ارزیابی می‌شود، اما باید همچنان درباره مصرف آب هشدارهای لازم داده شود.
وی ادامه داد: با وجود بارش‌های اخیر وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی که طی سالیان طولانی مورد استفاده بی‌رویه بوده‌اند با شرایط نرمال فاصله زیادی دارند. این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد از آب مورد نیاز شهر تهران از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صبحت‌های خود با اشاره به برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی در سال‌های گذشته گفت: برداشت‌های بی رویه موجب کاهش چشمگیر سطح آب‌های زیرزمینی شده است، لذا منابعی که تشکیل آنها سالیان متمادی طول می‌کشد، حتی با چندین سال بارندگی نسبتاً مناسب جایگزین نخواهد شد. در چنین شرایطی اصلاح الگوی مصرف آب و صرفه جویی توسط مردم و نهادهای دولتی و عمومی، یک ضرورت قلمداد می‌شود.
وی ادامه داد: با وجود تذکرات متعدد در خصوص مصرف آب در مدیریت شهری همانند شست و شو و آبیاری فضای سبز، همچنان شاهد اهمال برخی عوامل شهرداری تهران در استفاده از منابع آبی هستیم.
امانی با اشاره به شست و شوی گارد ریل‌ها در خیابان کریم خان زند در تاریخ سوم خرداد ماه سال جاری با استفاده از فشار مستقیم آب گفت: اهمیت اصلاح الگوی مصرف آب در شهرداری تهران به حدی است که باید همچون مشکلات ترافیک و آلودگی هوا در اولویت‌های مدیریت شهری قرار گیرد. بیم آن می‌رود که بارش‌های اخیر موضوع آب را از ذهن پر دغدغه مسؤولان خارج کرده باشد و این موجب شود با غفلت از مهلتی که خداوند مجدداً به ما در خصوص چاره اندیشی بحران آب داده است، فرصت‌سوزی شود؛ لذا در خواست می‌کنیم در اجرای ماده ۷۳ قانون شوراها مراتب به شهردار تهران تذکر داده شود.
کد مطلب: 108342
برچسب ها: مصرف آب
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *