۰
دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۶
معاون رئیس جمهور:

بانکها موسسات خیریه نیستند

بانک‌ها بسیار مطمئن و پاک همه تعهدات خود را انجام دادند و تعهدات را نسبت به مردم ادا کردند ولی بانک‌ها مؤسسات خیریه نیستند و باید از بابت سپرده‌های مردم سود بپردازند.
بانکها موسسات خیریه نیستند
 
 
 
 بانک‌ها بسیار مطمئن و پاک همه تعهدات خود را انجام دادند و تعهدات را نسبت به مردم ادا کردند ولی بانک‌ها مؤسسات خیریه نیستند و باید از بابت سپرده‌های مردم سود بپردازند.
  
به گزارش مردم سالاری آنلاین- محمدباقر نوبخت،رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم امضای تفاهم نامه برای تأمین مالی ٣٠٠٠میلیارد تومانی برای مناطق سیل زده از سوی نظام بانکی گفت: بر اساس گزارش قرارگاه بازسازی مناطق اسیب دیده از سیل بالغ بر ٣٨ هزار میلیارد تومان به ابنیه و اموال مردم در این سیل اسیب زده شده و برای تأمین منابع لازم برای بازسازی، مقرر شد تقسیم کار ملی صورت گرفته و ٢٣ هزار میلیارد تومان از این رقم را قرار شد دولت تأمین کند که از محل اعتبارات دولتی پرداخت شود.
وی افزود: در شرایطی که همراه با سیل، ما در بی رحمانه ترین و شدیدترین تحریم‌های تاریخ به سر می بریم، منابع مالی محدود است و تأمین ٣٨ هزار میلیارد تومان بار جدید امکان پذیر نیست و بنابراین نظام بانکی اعلام آمادگی کرد. تا اکنون ٣٥٠٠ میلیارد تومان به خزانه برای پرداخت خسارات اختصاص دادیم و دیروز نیز ٣٩٠٠ میلیارد تومان برای بخش زیرساختها و راه، بازسازی اماکن شهری و روستایی و خسارت در حوزه آب، برق و فاضلاب نیز در دولت مصوب شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تحمل ١٥ هزار میلیارد تومان از ٣٨ هزار میلیارد تومان از سوی نظام بانکی، اقدام شایسته ای است. امسال نیز سال رونق تولید است و برای این منظور از ظرفیت تبصره ١٨ قانون بودجه ٩٨ استفاده خواهیم کرد که بر اساس آن در ٨ برنامه در حوزه وزارتخانه‌های مربوطه تدارک شده که حدود ٩٨٠ هزار فرصت شغلی امسال ایجاد خواهد شد.پس هر وزارتخانه تکلیف خود را می‌داند.
وی اظهار داشت: در عین حال ٤٥ هزار میلیارد تومان برای رونق تولید در نظر گرفته شده که مشارکت بانک‌ها هم همچنان وجود دارد.
نوبخت گفت: بانک‌ها بسیار مطمئن و پاک همه تعهدات خود را انجام دادند و تعهدات را نسبت به مردم ادا کردند ولی بانک‌ها مؤسسات خیریه نیستند و باید از بابت سپرده‌های مردم سود بپردازند. اینکه بانک‌ها در پرداخت وام تأخیر می‌کنند به دلیل بررسی بیشتر از سوی بانک‌ها است پس اگر فضاسازی کرده و او را مجبور به پرداخت سریع کنند، مطالبات معوق ممکن است شکل گیرد. پس در مورد بانک‌ها بی انصافی می‌شود در حالیکه دولت که هر زمان از بانک کمک خواسته همکاری کرده اند.
نوبخت با بیان اینکه دولت پول خود را به طرح‌های عمرانی اختصاص می‌دهد، گفت: سال قبل ٥٤ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص یافته و ٣٩٠٠ میلیارد تومان خرید تضمینی گندم تا چند روز پیش صورت گرفته و ٣٤٠٠ میلیارد تومان آن به فروشندگان گندم پرداخت شده است.
وی افزود: من بعنوان عضو مجمع بانک مرکزی و عضو شورای پول و اعتبار، رضایت خود را از نظام بانکی اعلام می‌کنم و به طور قطع تاریخ و تحلیلگران منصف به نیکی از بانک‌ها یاد خواهند کرد.
به گفته نوبخت، بانک‌ها با همه سختی‌ها، در بهترین وضعیت امانت داری کردند.
کد مطلب: 109976
برچسب ها: محمدباقر نوبخت
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *