۰
جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۷

چاقی باعث پیرمغزی میشود

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد: داشتن اضافه وزن مغز را ضعیف می‌سازد.
اضافه وزن و بالا بودن سایز کمر مغز را ضعیف می‌کند
اضافه وزن و بالا بودن سایز کمر مغز را ضعیف می‌کند
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد: داشتن اضافه وزن مغز را ضعیف می‌سازد.
به گزارش ایسنا، محققان در بررسی‌های خود اظهار داشتند: اضافه وزن و بالا بودن سایز کمر مغز را ضعیف می‌کند. در حقیقت، چاقی باعث می‌شود روند پیر شدن مغز 10 سال یا بیشتر تسریع پیدا کند.
به گفته محققان در افرادی که دور کمر و شاخص توده بدنی آنان بالاست قشر مغزی نیز باریک‌تر است که در گذشته ارتباط بین باریک بودن قشر مغزی با افت عملکرد مغز تایید شده است.
محققان آمریکایی اظهار داشتند: این ارتباط در افرادی که کمتر از 65 سال دارند بیشتر دیده می‌شود. در حقیقت، وضعیت بدن به لحاظ وزن بخصوص پیش از افزایش سن با کاهش ماده خاکستری مغز ارتباط دارد.   
قشر مغز خارجی‌ترین لایه مغز است و نقش کلیدی در حافظه دارد.
در این بررسی محققان شاخص توده بدنی و سایز کمر 1300 نفر با میانگین سنی 64 سال را اندازه‌گیری کردند. حدود شش سال بعد اسکن مغزی این افراد به منظور بررسی ضخامت قشر مغزی، حجم مغز و فاکتورهای دیگر انجام شد.
شاخص توده بدنی حدود یک چهارم از افراد شرکت کننده 30 یا بالاتر بوده که چاق در نظر گرفته می‌شوند. همچنین در نیمی از آنان شاخص توده بدنی بین 25 تا 30 بوده که دچار اضافه وزن بودند و شاخص توده بدنی مابقی کمتر از 25 بوده است.
به گزارش ایسنا به نقل از هلث‌دی نیوز، محققان با در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون فشار خون بالا، مصرف مواد الکلی، استعمال سیگار و عوامل تاثیرگذار دیگر بر قشر مغز دریافتند: شاخص توده بدنی بالا با باریک‌تر شدن قشر مغزی ارتباط دارد.
کد مطلب: 111850
برچسب ها: چاقی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *