۱۰
۱
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۸

آذربایجان را دریابید!

خبر ممنوعیت زبان فارسی در نشست‌های شورای شهر ارومیه، و قهر نمایندهٔ کردزبان، خالد حاتمی، ممکن است خیلی‌ها را شگفت‌زده کند، ممکن است برای خیلی‌ها فضای ترکیه و سوریه و دیگر بازماندگان عثمانی را فرایاد آورد، اما من شگفت‌زده نیستم که هیچ، از تعجب دوستان متعجبم.
آذربایجان را دریابید!
اختلاف لهجه، ملیت نزاید بهر کس
ملتی با یک زبان کمتر به یاد آرد زمان
گر بدین منطق تو را گفتند ایرانی نه‌ای
صبح را خواندند شام و آسمان را ریسمان
بی‌کس است ایران، به حرف ناکسان از ره مرو
جان به قربان تو ای جانانه آذربایجان
(شهریار)
خبر ممنوعیت زبان فارسی در نشست‌های شورای شهر ارومیه، و قهر نمایندهٔ کردزبان، خالد حاتمی، ممکن است خیلی‌ها را شگفت‌زده کند، ممکن است برای خیلی‌ها فضای ترکیه و سوریه و دیگر بازماندگان عثمانی را فرایاد آورد، اما من شگفت‌زده نیستم که هیچ، از تعجب دوستان متعجبم.
عباس سلیمی آنگیل در پارسی‌انجمن نوشته است: «استان آذربایجان غربی، به مرکزیت ارومیه، دست‌کم از خرداد ۱۳۷۶ که نشریات وابسته به باکو و آنکارا، زیر نام اصلاح‌طلبی، مجوز انتشار گرفتند، تاکنون، پایگاهی برای ترویج خشونت قومی و انواع تهدید و توهین نسبت به کردها و ارمنیان، و بعضاً آشوریان، بوده است. اگر به بایگانی این نشریات، که از کاغذ یارانه‌ای دولت (دولت ایران، نه کشورهای همسایه) برخوردار بوده‌اند نگاهی بیندازید، سطری، جمله‌ای و حتی شبه‌جمله‌ای در ترویج همدلی بین تیره‌ها و مذاهب ایران و یا تأمین منافع ملی نخواهید یافت. در عوض، با چند هزار یادداشت و مقاله مواجه خواهید شد که به ترویج نژادپرستی و جدال مذهبی مشغول‌اند. یکی از مهم‌ترین وظایف این رسانه‌ها، ساختن تاریخی جعلی برای مردم آذربایجان بوده است؛ تاریخی که با خوانش رسمی کشورهای همسایه و نظریه‌های نژادی و خونین معاصر همخوانی داشته باشد. اگر دانشجویی، پایان‌نامهٔ خود را به این موضوع، بررسی رشد قوم‌گرایی و قوم‌ستیزی در استان آذربایجان غربی، اختصاص دهد، و با روشی علمی کار را پیش ببرد، حاصل کارش، جهان آکادمیک را متحیر خواهد کرد. از گفتن همهٔ دلایل این تحیر معذورم، اما یکی‌اش راهبرد موذیانهٔ جریان قوم‌گرا در منطقهٔ آذربایجان، و خاصه استان آذربایجان غربی، است.
بی‌خبری مردم ایران از تغییر گفتمان سیاسی‌-فرهنگی شهر ارومیه 
شاید برخی از خوانندگان ندانند که «قوم» در تاریخ ما هیچ‌گاه معنای امروزین خود را نداشته است. واقعیت این است که این کلمه عمر چندانی ندارد و هم‌زاد استعمار است. با این حال، در همین دوره معاصر، که این واژه برای همخوانی با منافع روس و انگلیس تغییر معنا داد، هیچ‌گاه چنین بار معنایی ترسناکی به خود نگرفته بود. معنایی که امروزه شماری از نمایندگان ارومیه در مجلس شورای اسلامی بر این کلمه تحمیل می‌کنند، فقط در کشورهایی مانند ترکیه و رواندا- کشورهای نوبنیادی که مرتکب نسل‌کشی شده‌اند- فهمیدنی است. 
جو سیاسی و فرهنگی استان آذربایجان غربی، گرته‌برداری ناشایستی از جو سیاسی و خون‌بار ترکیه است. جو این استان، با استانی مانند اردبیل، زمین تا آسمان فرق می‌کند. برخی از مسئولان شهر ارومیه، واژهٔ «یوخ» را «یوک» تلفظ می‌کند تا استانبولی‌تر‌ به نظر بیایند. بسیار مایلم روزی محمدمهدی شهریاری، استاندار کنونی آذربایجان غربی، خاطرات خود را بنویسد و یا مصاحبه‌ای مفصل و چندقسمتی انجام دهد تا مردم ایران از پشت پردهٔ وقایع خطرناک این استان باخبر شوند. تا جایی که من می‌دانم، شهریاری از انگشت‌شمار مسئولانی بوده که در برابر جریان‌های نژادپرست و کنش‌های قوم‌گرایانه‌شان ایستاده و تاوان‌هایی هم داده است. بسیاری از مسئولانی که پیش‌تر به این استان می‌رفتند، برای دوری از دردسر، با گروه‌هایی که حامی راهبردهای درازمدت دولت‌های باکو و ترکیه بودند، درنمی‌افتادند. 
خلاصه آن‌که عموم مردم ایران هنوز متوجه تغییر گفتمان در استان آذربایجان غربی نشده‌اند. تعدادی از نمایندگان مجلس، نمایندگان شورای شهر و صاحبان رسانه و سرمایه، فضای فرهنگی این شهر را به شکل خطرناکی قومی-قبیله‌ای کرده‌اند. مفهوم شهروند دارد در این استان جای خود را به مفاهیم دیگر می‌دهد. این روزها، سردادن شعارهای نژادپرستانه در نزد گروهی از مسئولان این استان هیچ قبحی ندارد.
راهبرد جریان قوم‌گرا در آذربایجان 
قوم‌گرایان و جریان‌های پان‌ترکی، مفاهیمی تازه برای خود ساخته‌اند؛ بین جمهوری اسلامی، و مفهموم «ایران» مرز مشخصی می‌گذارند. هیچ هراسی ندارند که دشمنی خود را با زبان فارسی و ایران نشان دهند اما همزمان خود را موافق جمهوری اسلامی می‌نمایند. کردها را در دوگانهٔ برادران اهل سنت/ تروریست قرار می‌دهند. ارمنی‌ها را داشناک/مسیحی می‌گویند. زبان فارسی، زبان خاقانی و نظامی، را زبان پهلوی (حکومت پهلوی) می‌نامند. حتی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این هم بسنده نکرد و به صورت کنایی، زبان فارسی را زبان حیوانات نامید.
پان‌ترک‌ها با همین سیاست، راه ملت‌سازی و هویت‌پردازی خطرناکی پیش گرفته‌اند که البته در مواردی به فکاهی پهلو می‌زند. مثلاً جا زدن لباس قزاق‌‌های روس به اسم لباس آذری. خیلی‌ها معتقدند این رفتارها چنان سخیف است که ارزش بحث کردن ندارد اما دقت نمی‌کنند که اگر امروز جعلی بودن این لباس و سویه‌های کمیکش بر بیشترینه مردم هویداست، در دو دههٔ آینده چنین نخواهد بود. این اتفاق برای رقص لزگی هم افتاده است. حال ببینیم نتیجهٔ این سیاست‌ها، نتیجهٔ این دوگانه‌سازی‌های جعلی، چه بوده است تا امروز؟ فقط نه مورد از نتایج عینی (نه تحلیل ذهنی) این سیاست‌ها را با هم مرور می‌کنیم: 
کرد بودن جرم است: اخراج یک فرد از ورزشگاه به جرم پوشیدن لباس کردی 
ارمنستانی بودن جرم است: اخراج بازیکن ارمنستانی از باشگاه تراکتورسازی تبریز به جرم ملیتش 
گیلک‌ها از انزلی و آستار بروند: قومیتی شدن فوتبال پس از حضور دوم تراکتورسازی در لیگ 
لباس کردی جرم است: پوشاندن اجباری لباس قزاقی بر تن دانش‌آموزان کردزبان شهر اشنویه در جشنوارهٔ دانش‌آموزی نیشاپور
پرچم ایران افراشته مباد: پایین آوردن پرچم ایران در ورزشگاه آزادی و برافراشتن پرچمی سرخ‌رنگ که مشخص نیست پرچم ترکیه است یا پرچم باشگاه تراکتورسازی 
هر کسی فارسی حرف زند، دشمن ماست: ناسزاگویی به مردم افغانستان در ورزشگاه‌ها 
خوش‌رقصی برای پان‌عربیسم: شعار خلیج ع.ر.ب.ی 
و ده‌ها دستاورد دیگر!
مهم این است که این شعارها هیچ‌کدام از جنس شوخی‌های قومی‌ای نیست که تا دو سه دهه پیش در ایران رایج بود، و شاید کم‌وبیش هنوز باشد؛ از گفتمانی دیگر می‌آید، از سرزمین‌هایی دیگر. سرد و غریبه و ترسناک است، رنگ‌و‌بویی خصمانه و تلخ دارد؛ زیر همین شعارها چند میلیون انسان در آناتولی و قفقاز کشته شده است.
همزبانی؛ همزبانی با قوم‌گرایان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا 
از مجموع مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای آقایان نادر قاضی‌پور، هادی بهادری، روح‌الله حضرت‌پور (نمایندگام مجلس شورای اسلامی) و آقای محمد حضرت‌پور (شهردار ارومیه) و دیگر مردان قوم‌گرای این استان، چنین برمی‌آید که خود را تابع ولایت می‌دانند. این‌طور نشان می‌دهند که مشکل‌شان فقط ایران و زبان فارسی است، و با اصل جمهوری اسلامی مشکلی ندارند. من هم فرض را بر همین می‌گذارم و چفیه گذاشتن و «یا حسین» گفتن‌شان را از سر ایمان می‌دانم. فقط از این بزرگواران، که برنامه‌های خود را زیر شعارهای انقلابی پیش می‌برند، چند پرسش دارم. 
آیا از نظرات مقام معظم رهبری دربارهٔ لزوم حفظ، گسترش و بهداشت زبان فارسی خبر دارید یا نه؟ اگر خبر ندارید در رأس امور چه می‌کنید؟ اگر خبر دارید، مخالفت‌تان با زبان فارسی و تلاش شبان‌روزی‌تان برای نابودی این زبان را چگونه توجیه می‌کنید؟ 
آقای محمد حضرت‌پور! مطمئنم شما بیانات اخیر رهبر انقلاب، و نگرانی‌های‌شان دربارهٔ زبان فارسی را شنیده‌اید. با این حال، چند ماه بعد، زبان فارسی را در جلسات شورای شهر-به این بهانه که تسلط چندانی بر آن ندارید- ممنوع می‌کنید. به نظر خودتان، رفتارتان چه معنایی دارد؟ 
آقای قاضی‌پور، شما سال‌هاست در مجلس‌اید و قانون تصویب می‌کنید، و سال‌هاست با نظرات مقام معظم رهبری دربارهٔ زبان فارسی آشنایید، با این حال، مدام به این زبان توهین می‌کنید و حتی به طور ضمنی آن را زبان حیوانات نامیده‌اید. این تناقض را چگونه توجیه می‌کنید؟ چرا دربارهٔ زبانی که رهبر انقلاب نگران آن است، این اندازه سخیف نظر می‌دهید؟ 
قبیله‌گرایان محترم، می‌دانید که استعمار روس و انگلیس با هیچ زبانی به اندازهٔ فارسی مخالفت نکردند. دلیل هم مشخص بود. فارسی به صورت خودجوش، زبان نوشتار و میانجی مردمان این منطقه بود. فهم مشترک ایجاد می‌کرد. فارسی را از هند و آسیای میانه زدودند. حال شما چه اصراری دارید که در ایران هم آن را از بین ببرید؟ چرا سطح مخالفت شما با زبان فارسی، بسیار بسیار بیشتر از سطح مخالفت ملکه انگلیس و تزار روس با این زبان است؟ چرا علیه منافع ایران شمشیر را از رو بسته‌اید؟ 
مردان قوم‌گرا! می‌دانید که ده‌ها رسانه در خارج از ایران برای جنگ مذهبی و قومی در این کشور تلاش می‌کنند. حامیان مالی این رسانه‌ها هم کمابیش مشخص‌اند؛ چون به این نتیجه رسیده‌اند که در نهایت، جمهوری اسلامی را با جنگ قومی و مذهبی از سر راه بردارند. همنوایی خودتان با این جریان‌ها را چگونه توجیه می‌کنید؟ شما و این‌ جریان‌ها در یک جا به هم می‌رسید و آن اصل «واگرایی» است. یعنی ایجاد تشتت و آشوب ذهنی و عینی در کشور. طراحی لباس ملی جعلی برای گروهی از ایرانیان، و تلاش برای دگرسان نشان دادن آن‌ها، از چه انگیزه‌هایی سرچشمه می‌گیرد؟ قرار است مردم آذربایجان با چه کسانی فرق کنند؟ سودش به جیب کدام کشورها می‌رود و زیانش برای کیست؟ 
چطور ممکن است کشوری را به صدها قوم و قبیله و عشیره (هدف استعمار) تقسیم کرد اما داعیه مبارزه با استعمار را داشت؟ این تناقض‌ها و ناسازواری‌ها را چگونه توجیه می‌کنید؟ 
اصلاح‌طلب و اصول‌گرا
حفظ همبستگی و همدلی مردمان این سرزمین، در درجهٔ نخست وظیفهٔ حاکمیت است. این دو جناح، علی‌رغم اخطار آشکار مقام معظم رهبری، مبنی بر تحریک نکردن گسل‌های قومی و مذهبی در انتخابات، عموماً، کارشان تحریک همین گسل‌هاست. حاضرند برای یک رأی تن به هر خفتی بدهند و رهنمودها را نادیده بگیرند. تا امروز، جریان‌های قوم‌گرا در سراسر ایران از این خصلت وطن‌فروشانهٔ احزاب ایرانی (خصلتی که از ۱۳۲۰ شروع شده است) استفادهٔ بسیار کرده‌اند. دولت و مجلس، اگر باقی مانده باشند، باید هر چه زودتر قانونی تصویب کنند و قومیتی کردن انتخابات را ممنوع کنند. 
نه هر که درد دیار و غم وطن دارد / به راستی خبر از درد و داغ من دارد 
ز روزگار خرابم کسی شود آگه/ که خار در جگر و قفل بر دهن دارد… (ملک الشعرا بهار)».
کد مطلب: 112890
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
شما منتطر باشید و ببینید که چگونه هر دو گروه از آب این جریانات برای خودشان کره می گیرند. چه کردش و چه ترکش و حتی شاید دستشان در یک کاسه باشد. خیلی ها حاضرند تا شهرداری و نمایندگی و ... را به قومی و شهری بخرند.
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
نه اینطور نیست کردها مهمان شهر ما هستند و ما مهمان نواز خوبی هستیم
علی
Iran, Islamic Republic of
در ایران کسی مهمان نیست. همه شهرهای ایران پر از مهاجر شهرستانی است. البته کردها پیش از حمله مغول در این شهر زندگی می‌کردند.
Iran, Islamic Republic of
کردها طبق نقشه روس وانگلیس وشونیزم فارس بعداز انقلاب به این شهر آمدند ومهمان هستند. آذربایجان از زمان ماننا ها (4000سال) پیش سرزمین مردمان پیوندی زبان بود وهم اکنون در کل منطقه خاورمیانه ترک ها تنها ملت پیوندی زبان می باشند.
فرهاد
Netherlands
شهردار فرموده‌اند به فارسی مسلط نیستند. از شورای شهر انتظار می‌رود کسی را به سمت شهرداری انتخاب کند که تحصیل‌کرده و دست‌کم کارشناس ارشد یا دکتر باشد. کسی که در دانشگاه تا مقطع ارشد یا دکتری تحصیل کرده‌است نمی‌تواند مدعی شود که فارسی نمی‌داند. افزون‌براین، چنین شخصی هر روز باید چنین نامۀ مهم را امضا کند و ناگزیر است از محتوای نامه‌ها به‌خوبی آگاه باشد. اگر ایشان به فارسی تسلط ندارند، نمی‌توانند چنین مسئولیت خطیری را بپذیرند. البته که زبان ترکی هم برای ما عزیز و محترم است، ولی هر سخن جایی دارد.
آتیلا
Iran, Islamic Republic of
زبان مادری هر ملتی و قومی باید محفوظ و مورد احترام باشه ایران کشوری تک زبانه نیست.فقط همه جارو کردین زبان فارسی از تلویزیون و روزنامه و مدرسه و....میلیونها ترک و کرد و....از تحصیل به زبان مادری محرومند
محمد
United States
فارسی زبان مادری کسی نیست این زبان ملی من ترکمن و شما و دیگر هم‌ میهنان ماست از ترکمن‌ صحرا که من هستم تا آبادان از زاهدان تا سلماس زبان ملی همه‌ ماست که در آفرینش و بالندگی اش تک تک ما نقش داشته ایم.
فارسی نیز در برابر هیچ زبان دیگر نیست. اینکه تحصیل باید به این زبان باشد بسیار طبیعی است آن چه که غیر طبیعی است تحصیل به صدها زبانی است که در ایران ما است. هیچ عقل سلیمی این را نمی پذیرد.
کسانی هم که ترکیه قبله گاهشان است باید شرم کنند از گفتن چنین سخنانی.
Iran, Islamic Republic of
شرم شما بکنید که شوونیست هستید. فارسی زبان ملی من ترک نیست بلکه با توجه به تاریخ بخصوص 100 ساله اخیر زبان دشمن من است
ايراندخت
Iran, Islamic Republic of
رييس شوراى شهر اروميه چكاره است كه تعيين كند با چه زبانى صحبت شود؟! اينجا ايران است ايران بزرگ ايران كهن. چرا با اينها برخورد نميشود؟ اينها آرام آرام شروع ميكنند و ناگهان كار به جاهاى باريك ميكشد، خود اين كشورهايىى كه به اينها خط ميدهند هر حركت ضد ميهنى و تجزيه طلبانه را در نطفه خفه ميكنند، مگر ايران را از سر راه آورده ايم كه بدهيم اين تازه از راه رسيدگان ببرند
آن شخصى هم كه با افتخار خود را به نام آتيلاى خونريز جنايتكار ملقب كرده بداند اولا اينجا ايران است و اگر خود را ايرانى نميداند ميتواند به همانجايى كه اجدادش از آن آمده اند برود دوم در همه جاى دنيا در همه كشورهايى كه چند زبان و گويش دارند يك زبان رسمى و اصلى وجود دارد كه همه امورات مملكت با آن انجام ميشود وگرنه كه مملكت به آشوب و هرج و مرج كشيده ميشود، ضمنا در ايران شبكه هاى استانى وجود دارند كه اين خواسته شما را برآورده كرده اند و به زبان خودتان در آن تكلم ميشود اما مشكل امثال شما اين است كه زبان مادرى و اين مسائلى كه دشمنان يادتان داده اند بهانه است و شما به دنبال چيز ديگرى هستيد كه البته به اميد پروردگار ايرانزمين هرگز موفق نخواهيد شد
چو ايران نباشد تن من مباد بدين بوم و بر زنده يك تن مباد
جاويد ايران
Iran, Islamic Republic of
آتیلا خون ریزتر از کوروش نبودکه 5 تمدن بزرگ آن زمان را از بین برد،