۱
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۲

توضیحات شرکت اسپک درباره گزارش «جعبه سیاه پتروشیمی گیت کیست؟»

در پی انتشار گزارشی با عنوان «جعبه سیاه پتروشیمی گیت کیست؟» در پایگاه خبری «مردم سالاری آنلاین» و روزنامه مردم‌سالاری، شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی موسوم به اسپک، توضیحاتی را ارسال کرده است.
در پی انتشار گزارشی با عنوان «جعبه سیاه پتروشیمی گیت کیست؟» در پایگاه خبری «مردم سالاری آنلاین» و روزنامه مردم‌سالاری، شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی موسوم به اسپک، توضیحاتی را ارسال کرده است.
نکته جالب در توضیحات شرکت اسپک این است که علاوه بر آنکه گزارش «مردم سالاری آنلاین» را کذب توصیف کرده، مدعی شده اتهامات سنگینی به آن شرکت وارد شده در حالی که اولا گزارش «مردم سالاری آنلاین» نه صرفا در مورد شرکت اسپک، بلکه در مورد موضوع فساد در پتروشیمی است که بحث کاتالیست، صرفا یکی از موارد مطرح در آن است. ثانیا در هیچ کجا از گزارش مردم‌سالاری، این اتهامات تایید نشده و طبق آنچه در سایت و روزنامه قابل دسترسی است، این موارد به عنوان ادعاهای اتهامی مطرح شده که نیازمند بررسی دستگاه قضایی است. ضمن اینکه در این جوابیه ادعا شده «مردم سالاری»، دانشمندان جوان و نخبه‌های دانشگاهی را به دلالان کاتالیست تشبیه کرده که مشخص نیست در کدام بخش از گزارش چنین موردی ذکر شده است! "مردم سالاری آنلاین" ما صرفا به رسالت خود به عنوان یک رسانه عمل کرده‌ و از دستگاه قضایی خواسته‌ در این زمینه پیگیری لازم را انجام دهد. چراکه ما از شفاف سازی این موضوع با بررسی نهادهای نظارتی استقبال خواهیم کرد.
شایان ذکر است، در این مورد اطلاعات دیگری هم موجود است که در این گزارش صرفا به انتشار بخشی از موارد اکتفا شده است.  متن کامل توضیحات شرکت اسپک که در نهایت به دفاع از آقای جلیل سبحانی و تهدید روزنامه مردم سالای به شکایت ختم شده بدین شرح است:
احتراما با عنایت به گزارش منتشر شده در شماره 4950 روز یکشنبه مورخ 27/05/98 در تیتر یک صفحه نخست آن روزنامه تحت عنوان «جعبه سیاه پتروشیمی گیت کیست؟» وفق قانون مطبوعات جوابیه شرکت اسپک جهت تنویر افکار عمومی و درج در آن روزنامه با همان تیتر و ستون ارسال می‌گردد.
در بخشی از گزارش سراسر کذب آن روزنامه آمده است که شرکت اسپک کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی کشور را از چین خریداری کرده و با تغییر بسته‌بندی آن را به جای تولید داخل به شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی می‌فروخته است؟ ضمن اینکه اتهام آن روزنامه به شرکت اسپک، اتهامی سنگین است و این حق برای شرکت اسپک جهت پیگیری حقوقی و قضایی از طریق مراجع ذیصلاح محفوظ می‌باشد، به اطلاع می‌رساند که یکی از افتخارات شرکت اسپک حمایت از سازندگان و شرکت‌های دانش بنیان داخلی مخصوصا در زمینه بومی‌سازی دانش فنی و تولید صنعتی انواع کاتالیست‌ها به ویژه کاتالیست‌های فلزات گرانبها برای تولید بنزین یورو 4، 5 و 6 برای اولین‌بار در تاریخ صنعت کشور می‌باشد که قبلا فقط در انحصار چند شرکت محدود آمریکایی و اروپایی بوده است. از سوی دیگر با عنایت به نامگذاری سال «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری این افتخار نصیب شرکت اسپک شده است که فازهای تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس با کاتالیست صددرصد ایرانی شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا راه‌اندازی گردیده و در حال حاضر کشور عزیزمان به طور کامل از واردات بنزین بی‌نیاز شده و به فضل پروردگار زمینه صادرات این ماده استراتژیک صنعت نفت کشور نیز فراهم گردیده است. شایان ذکر می‌باشد که خط تولید شرکت اکسیرنوین فرآیند آسیا در چند نوبت توسط مقامات و مسئولین ارشد کشور از جمله دکتر سورنا ستاری معاون علمی و پژوهشی رئیس‌جمهور، مهندس صادق‌آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و تعدادی از مدیران ارشد وزارت نفت مورد بازدید قرار گرفته است.
لازم به توضیح است که شرکت اسپک به عنوان نهاد ناظر و حامی سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت، کاتالیست‌های تولیدی شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا را چندین مرتبه در مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی کشور بارگذاری نموده و ضمن اخذ تائیدیه‌های عملکردی در واحدهای مربوطه، در بسیاری از موارد عملکردی به مراتب بالاتر از مشابه خارجی داشته است. همچنین خاطرنشان می‌سازد که فعالیت‌های ساخت داخل در صنعت پتروشیمی به صورت متمرکز و تشکیلاتی از سال 77 با تاسیس شرکت اسپک آغاز گردید که براساس آن با تشکیل کمیته‌های خودکفایی در مجتمع‌های پتروشیمی و شناسایی سازندگان توانمند داخلی، مراحل اولیه ساخت داخل که به صورت مهندسی معکوس و براساس نمونه‌های موجود آغاز شده بود، در ادامه و با استفاده از توان شرکت‌های سازنده و دانش‌بنیان، مراکز پژوهشی و دانشگاهی، به سمت مرحله پیشرفته تدوین دانش فنی، طراحی و ساخت کامل ارتقاء یافته که نتیجه این فعالیت‌های ساخت داخل هم در دوره قبلی تحریم‌ها و هم در دوره تحریم‌های جدید قابل مشاهده می‌باشد. به طوریکه با ساخت و تامین به موقع قعطعات، تجهیزات و کتالیست‌ها از طریق شرکت‌های توانمند داخلی، تاکنون هیچ یک از مجتمع‌های تولیدی به دلیل کمبود قطعات، تجهیزات و کاتالیست‌ توقف تولید نداشته‌اند.
متاسفانه روزنامه مردم‌سالاری براساس اطلاعات نادرست و همگام با رسانه‌های معاند دستاوردها و تلاش‌های بیش از یک دهه از دانشمندان جوان که همگی از نخبه‌های دانشگاه‌های تراز اول کشور بوده‌اند که با حمایت و پشتیبانی شرکت اسپک به ویژه آقای مهندس جلیل سبحانی، توانسته‌اند با بومی‌سازی دانش فنی و تولید انواع کاتالیست‌های فرآیندی پتروشیمی و پالایشگاهی به ویژه واحدهای بنزین‌سازی، کشور را به خودکفایی برساند، را به دلالان کاتالیست تشبیه نموده است!؟
در پایان ضمن تاکید مجدد به رعایت اصول و موازین اخلاق رسانه‌‌ای، حق شکایت این شرکت درخصوص درج موارد کذب در آن روزنامه، از طریق مراجع قضایی محفوظ می‌باشد.
 
 
کد مطلب: 113144
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *