۰
جمعه ۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۰

موافقت وزارت صمت با واردات خودرو از مناطق آزاد

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد در خصوص واردات خودرو از مناطق آزاد گفت: مصوبه‌ای را در این زمینه به دولت ارسال کرده‌ایم و مراجع مربوطه از جمله وزارت صمت و گمرک هم موافقت خود را برای آزادسازی واردات خودرو از مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار اعلام کرده‌اند.
موافقت وزارت صمت با واردات خودرو از مناطق آزاد

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد در خصوص واردات خودرو از مناطق آزاد گفت: مصوبه‌ای را در این زمینه به دولت ارسال کرده‌ایم و مراجع مربوطه از جمله وزارت صمت و گمرک هم موافقت خود را برای آزادسازی واردات خودرو از مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار اعلام کرده‌اند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از تسنیم: مرتضی بانک در آیین گرامیداشت هفته دولت و بهره‌برداری از چند طرح عمرانی و آغاز عملیات اجرایی و بازگشایی چند طرح توسعه‌ای درکیش، با تاکید بر اینکه درسال" رونق تولید"، حمایت از سرمایه‌گذاران و تسهیل شرایط فعالیت آنها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از اولویت‌های دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد است، اظهار کرد: اتمام طرح‌های نیمه تمام و از سرگیری فعالیت طرح‌های سرمایه‌گذاری معوق درکیش که امروز شاهد آن بودیم، بیانگر سیاست موفق وکارآمدی مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش درتعامل با بخش خصوصی است.
وی حجم سرمایه‌گذاری خارجی ۲.۵ میلیارد دلاری و سرمایه‌گذاری داخلی ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورطی ۶ سال گذشته را نشانه موفقیت سیاست‌های اجرایی این مناطق در زمینه جذب سرمایه‌گذاری اعلام کرد و افزود: در۶ سال اخیر، میزان جذب سرمایه در مناطق آزاد کشور ۵۰ هزار میلیارد تومان و در مناطق ویژه اقتصادی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بود که بخش عمده این سرمایه گذاری‌ها در زمینه فعالیت‌های صنعتی و تولیدی و مابقی در بخش‌های تجاری و خدماتی بوده است.
وی با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور تنها ۳ دهم از مساحت کل ایران اسلامی را به خود اختصاص داده و ۱میلیون نفر جمعیت دارند گفت: در این مدت برای بیش از ۵۰۰ هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور اشتغالزایی شده است.
به گفته بانک، سال ۹۶ میزان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که با وجود شرایط اقتصادی ناشی از فشار تحریم‌ها و با تکیه بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این میزان در سال ۹۷ به حدود ۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد با اعلام اینکه حجم سرمایه‌گذاری مناطق ویژه اقتصادی کشور سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: این حجم سرمایه‌گذاری بیانگر استفاده بهینه از ظرفیت مناطق آزاد، همت فعالان اقتصادی و تعامل خوب دولت با بخش خصوصی توانمند کشوراست.
بانک با تاکید بر اینکه حرکت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشوردر مسیر اشتغالزایی و رونق تولیدات داخلی با شدت و جدیت ادامه خواهد داشت افزود: پارسال درمناطق آزاد کشور برای۲۵ هزار نفر و در مناطق ویژه برای ۱۵ هزار نفر شغل ایجاد شده است.
وی میزان صادرات مناطق آزاد و ویژه اقتصادیدر سال ۹۷ را ۱۸ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: اگرچه میزان صادرات این مناطق نسبت به سال ۹۶ کمتر شده اما در سه ماه نخست امسال میزان صادرات رو به رشد بوده و نویدبخش رونق تولیدات داخلی در این مناطق است.
مشاور رئیس‌جمهوری از فعالیت ۳۷۰ شرکت دانش‌بنیان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور خبر داد و گفت: رویکرد جدید مناطق آزاد کشور با اعمال سیاست‌های حمایتی، صیانت از سرمایه‌گذاری و ایجاد زمینه فعالیت گسترده شرکت‌های دانش‌بنیان است.
دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد به همکاری معاونت فناوری ریاست جمهوری با سازمان منطقه آزاد کیش در زمینه توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در جزیره کیش اشاره کرد و گفت: برج نوآوری کیش که امروز و در هفته دولت گشایش یافت زمینه حضور فعال و پربار استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را درجزیره کیش تقویت می‌کند و آینده بسیار روشنی را برای این منطقه آزاد تجاری – صنعتی کشور رقم خواهد زد.
بانک همچنین درخصوص مشکلات ثبت سفارش در مناطق آزاد گفت: در شرایط کنونی کشور، ابلاغیه‌ها ثبت سفارش موقتی است و وظیفه ما حمایت از سیاست‌های عمومی کشور در فضای کنونی جامعه است. البته به دلیل سیستمی که ما بر اساس نیازمندی و مقتضیات موجود مناطق آزاد طراحی کرده‌ایم و وزارت صنعت و بانک مرکزی هم با آن موافقت کرده‌اند و به زودی اجرایی می‌شود ثبت سفارش هیچ مشکلی برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد ایجاد نخواهد کرد.اطمینان داریم سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی هم با درک بالایی که دارند این شرایط را با موفقیت پشت سر می‌گذارند.
مشاور رئیس‌جمهوری همچنین در خصوص واردات خودرو از مناطق آزاد به کشور گفت: مصوبه‌ای را به دولت ارسال کرده‌ایم که در حال کارشناسی است و مراجع مربوطه از جمله وزارت صمت و گمرک هم موافقت خود را برای آزادسازی واردات خودرو از مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار اعلام کرده اندکه به زودی و پس از تایید آن در دولت اجرایی خواهد شد.
کد مطلب: 113780
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *