۰
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۰

گفت‌وگوی ظریف با ان‌.بی.سی

از آمریکا درخواست کمک‌های خیریه نداریم
وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی مواضع ایران درباره مسائل اخیر و به ویژه روابط با آمریکا را بیان کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی مواضع ایران درباره مسائل اخیر و به ویژه روابط با آمریکا را بیان کرد.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه ان.بی.سی در پاسخ به این سوال که احتمال دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهور آمریکا چقدر بود، با اشاره به تلاش دیپلماتیک انجام شده از سوی فرانسه و دیگر کشورها در این باره گفت: رئیس جمهور آمریکا با تحلیل من بیشتر به دیدار تمایل دارد تا محتوای آن و برای ما این محتواست که اهمیت دارد. شاید به همین دلیل است که از کنار یکدیگر رد شدیم یا هماهنگی میان ما حاصل نشد.
ظریف با اشاره به این که دیدار دونالد ترامپ با رهبر کره شمالی به دلیل این که تحریم‌های این کشور لغو نشده است و آمریکا درخواست‌های بیشتری نیز از این کشور دارد گفت که موضوع ایران متفاوت است چرا که کره شمالی توافقی 159 صفحه‌ای با آمریکا ندارد که تنها سه سال و نیم پیش به آن دست پیدا کرده باشند و بخشی از قطعنامه شورای امنیت شده باشد.
وی  در ادامه گفت که چنین دیدار شکست‌خورده‌ای مفهومی منفی برای اقتصاد ایران در بر دارد. ایران قادر بوده است بخشی از خساراتی را که در اثر خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای برای اقتصاد آن به بار آمده بود را جبران و سی درصد از ارزش پولی‌اش را احیا کند و اکنون در حال حرکت به سوی ثابت شدن است.
وزیر امور خارجه کشورمان  در ادامه این گفت‌وگو درباره این که آیا با توجه به این که دیدار اول گاهی فقط برای کاهش تنش‌ها میان افراد و منجر شدن به دیداری دیگر انجام می‌شود، فکر می‌کرد که در چنین دیداری همه مشکلات حل می‌شد، توضیح داد: مشکل این است که ما در وضعیتی هستیم که رئیس جمهور ترامپ آن را پیش از دیدار اعلام کرد. او پیام‌های متعددی می‌فرستاد که می‌خواهد با ما دیدار کند. سپس در کنفرانسی خبری گفت که ایران می‌خواهد مذاکره کند اما من هنوز آن را نپذیرفته‌ام. این مبنای خوبی برای شروع نیست. وی در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که تحریم‌های ایران را لغو نخواهد کرد و تنها آن‌ها را افزایش خواهد داد. این‌ها موضوعات تخطی آمریکا هستند.
وی افزود: ما از آمریکا درخواست کمک‌های خیریه و حمایت‌رسانی نداریم و حتی از آن نمی‌خواهیم که با ما تجارت کند یا نفت‌مان را بخرد. تنها می‌خواهیم که بگذارد دیگران مطابق خواسته‌شان با ایران رفتار کنند، حتی دلار استفاده نکنند. آن‌ها می‌توانند تجارت خودشان را با ایران داشته باشند و این مطابق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. آمریکا کشورهای دیگر را برای به جا آوردن قوانین بین‌المللی تنبیه می‌کند. این تمام آن چیزی است که می‌خواهیم به آن پایان دهد.
کد مطلب: 115546
برچسب ها: ظریف
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *