۰
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۵

جزئیات پنجمین جلسه دادگاه گروه عظام

پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو ظهر امروز (سه شنبه) ۱۶ مهرماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
جزئیات پنجمین جلسه دادگاه گروه عظام
پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو ظهر امروز (سه شنبه) ۱۶ مهرماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه قاضی صلواتی از مرتضی روغنی‌ها متهم ردیف سوم پرونده خواست در جایگاه قرار گیرد.
قاصی صلواتی خطاب به روغنی‌ها گفت: تمام جلسات بازجویی فیلم برداری و ضبط شده و اگر لازم باشد فیلم‌ها در دادگاه پخش می شود.
رییس دادگاه خطاب به روغنی‌ها گفت: به شما نصیحت می کنم که ترس و واهمه‌ای از آقای ایروانی -متهم ردیف اول پرونده- نداشته باشید و خیالت از این بابت راحت باشد.
در ادامه جلسه دادگاه متهم روغنی‌ها به ادامه دفاعیاتش پرداخت.
متهم روغنی‌ها در ادامه دفاعیاتش گفت: همه مجوزها که عنوان شده بخاطر عدم توقف خط تولید بوده نه جهت منفعت شرکت. فشاری که به ترخیص کاران بوده برای این بوده که از توقف خطوط تولیدی جلوگیری کنند.
قاضی صلواتی گفت: ۲۰۰ صفحه اقاریر شما موجود است. مگر می شود ضابط به شما دیکته کند؟ همه صادقانه بوده است. یک چیزی بگو که در ذهن بگنجد.
متهم روغنی ها گفت: من ۳۷ الی ۳۸ بار بازجویی شدم. من گفتم ارتباطی نداشتم و مطالب را نمی دانم‌ و در مورد تسهیلات بانکی حرفهایی را که زدم بر اساس شنیده‌ها بوده است.
رییس دادگاه گفت: شما مدیر شرکت بودید. فیلم بازجویی هست. ما نگران نیستیم. مشت نمونه خروار است. ۳ کارمند گمرک اینجا هستند که اخذ رشوه داشته‌اند. کار شما یا جعل بوده یا رشوه. آقای روغنی‌ها نترس. از خدا بترس. درست است که ایروانی هزینه وکلای شما و هزینه‌های آنچنانی را داده ولی هرجا که از فیلم بازجویی را  خواستید ماحاضریم در دادگاه پخش کنیم.
قاضی صلواتی ادامه داد: شما گفتید که  مدیر شرکت باید به رییس گروه هشدار می داده که ۱۸ درصد قطعات گازسوز است و بقیه بنزین سوز و فردا گمرک با ما برخورد می کند. راجع به این موضوع صحبت کنید.
متهم روغنی ها گفت: وقتی قطعات وارد می شود ما نمی دانیم  چه بخشی از سوی ایران خودرو تبدیل به بنزین سوز و چه بخشی تبدیل به گازسوز می شود. انچه که  عنوان شده ۱۰۰ درصد قطعات گازسوز است و اشتباه فاحش بوده است.‌

قاضی صلواتی خطاب به متهم ردیف سوم مرتضی روغنی‌ها گفت: بر اساس اقاریر شما مدیران گروه عظام آقایان ایروانی، مرتضوی و رفیعی از ماه‌ها پیش نگران اسناد تحقیقات خاتمی پور بودند و از شما خواستند تا از خاتمی پور بخواهید اسناد شرکت را امضا کند.
متهم روغنی‌ها گفت:  پیش از سال ۹۵ من در شرکت حضور نداشتم  اما تیمی در آنجا بودند که فردی در میان آنها صلاحیت لازم را نداشت و به همین دلیل من از خاتمی پور درخواست کردم اسناد را بررسی کند تا متوجه شود آیا مشکلی داشته یا خیر که نهایتاً این اتفاق افتاد و خاتمی پور گفت مشکلی وجود نداشته است.
قاضی صلواتی پرسید: پس دستور امحا داده اید؟
متهم ردیف سوم پاسخ داد: خیر دستور بررسی دادم.
قاضی صلواتی ادامه داد: مرتضوی گفته که شما به خاتمی پور گفتید که  اسناد را امحا کند زیرا نماینده گمرک برای بازرسی می آید.
متهم ردیف سوم پرونده گفت: من گفتم  که اسناد را بررسی کند زیرا برای تهیه گزارش می آیند.
قاضی صلواتی گفت: در اظهارات خود گفته اید که مدیران ارشد خواستند که اسناد جابجا شود. این اظهارات شما است.
متهم روغنی ها گفت: من بسیاری از صحبت‌ها را چند مرتبه تکرار کردم. فقط اظهارات درباره شرکت سازه پویش را قبول دارم.
قاضی صلواتی تصریح کرد: درباره دلایل خروج حسن شیرزاد که از یکی از شرکت‌های ترخیص کار با دستور عباس ایروانی انجام شده، توضیح بدهید.
متهم روغنی‌ها گفت: گفتند که این آقا به دستور ایروانی از کشور خارج شده اما به این صورت نیست زیرا او سال پیش هم از کشور خارج شده بود.
قاضی صلواتی گفت: بیان شد که واحد لجستیک سازه پویش با هماهنگی مدیر وقت تنظیم شده، این اظهارات شماست. از ایروانی نترس زیرا پرونده او هم در همین دادگاه مطرح شده است.
 متهم روغنی‌ها گفت: من تخصصی در گمرک نداشتم و از سال ۹۴ در جریان نیستم. من فقط اعلام کردم اسنادی که برای ترخیص کاران است و متعلق به زمان حضور من در شرکت بوده را نشان دهند.
قاضی صلواتی گفت: تهیه و تنظیم اسناد از سال ۹۰ تاکنون به منظور بهره‌مندی بیشتر و به دستور ایروانی صورت می گرفته است.
متهم ردیف سوم پاسخ داد:  آنچه که اعلام شد این بود  که همیشه از تعرفه ترجیحی پایین ترین حالت ممکن اخذ گواهی کالا استفاده کنیم. آنچه رخ داده است دستور من نبوده بلکه همیشه انجام می‌شده و می‌گفتند پایین‌ترین تعرفه باید انجام شود. هر محموله‌ای که می خواست از گمرک خارج شود با حضور نمایندگان ایران خودرو بود.
قاضی صلواتی تصریح کرد: اینها همه عوامل آقای ایروانی بودند، معمولاً قطعه‌سازان از خودروسازان طلب دارند اما درباره آقای ایروانی این موضوع برعکس است.
متهم ردیف سوم گفت: به جای تبصره ۶ از تبصره ۹ استفاده می‌شد.
قاضی صلواتی بیان کرد: هنگامی که از تبصره ۶ و ۹ صحبت می کنیم مراقب پاهای خود باشید.
متهم روغنی‌ها گفت: در تبصره ۶ و ۹ هم خود شرکت نفوذ کرد.
قاضی صلواتی تصریح کرد: من توضیحات شما را می خوانم اما چیز دیگری می‌گویید. اگر اظهارات خود را قبول ندارید، مشکلی ندارد، آنها را در همین جلسه پخش می‌کنیم.
در ادامه جلسه دادگاه، متهم روغنی‌ها گفت: من دستور رشوه نداده‌ام.
رئیس دادگاه با قرائت اظهارات متهم خاتمی‌پور متهم ردیف چهارم پرونده  گفت: این متهم می‌گوید شما دستور پرداخت دو سکه به کارمند درب خروج و مدیر او را صادر کرده‌اید.
متهم روغنی‌ها گفت: اولین بار است که این مورد را می‌شنوم.
رئیس دادگاه گفت: این اظهارات خود شماست. شما گفته‌اید به این دلیل که قطعات با ارز دولتی پرداخت شده مبنای قیمت‌گذاری با نرخ آزاد بوده که سود گروه عظام در بازار ۳۰ میلیارد تومان بوده است که این پول‌ها به مردم تعلق دارد.
متهم روغنی‌ها پاسخ داد: گروه قطعات از ارز مرجع استفاده می‌کنند اما قیمت در بازار براساس نرخ ارز مرجع تعیین نمی‌شود بلکه اساس آن رقابت است. قیمت در بازار براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.
قاضی صلواتی گفت: آیا عملکرد اشتباه گروه عظام در پرداخت رشوه و انجام قاچاق موجب گرانتر شدن قیمت خودرو و افزایش آلودگی هوا نشده است. مردم چه گناهی دارند.
متهم روغنی‌ها گفت: ایران خودرو براساس برنامه تولیدی خود می‌گوید که چه مقدار قطعه بنزین‌سوز و چه مقدار قطعه گازسوز لازم دارد و این امر برعهده شرکت نبوده است. شرکت نمی‌تواند برنامه تولید ایران خودرو را مشخص کند و بگوید براساس هر آنچه من وارد می‌کنم خودرو تولید کنید بلکه آنها برنامه تولیدشان مشخص است.
قاضی صلواتی گفت: شما 17 تا 20 میلیون تومان حقوق دریافت کرده‌اید و در مجموع 400 میلیون تومان حقوق و 800 میلیون تومان پاداش دریافت کرده‌اید که مبالغ پاداش‌ها از سود قاچاق تامین شده است.
متهم روغنی‌ها پاسخ داد: عددی که بنده دریافت می‌کردم 15 میلیون تومان بود. معاون مالی و معاون فروش هم همین اعداد را دریافت می‌کنند. این موضوع وقتی درست است که بنده عایدی بالاتری نسبت به دیگران دریافت کرده باشم.
وی با بیان اینکه پاداش 100 و 150 میلیون برای همه افراد وجود داشته است گفت: دریافتی‌ها براساس طبقه‌بندی مشاغل مدیران و معاونان صورت گرفته است.
رئیس دادگاه با اشاره به اظهارات این متهم در جلسات بازپرسی گفت: شما دستور دستکاری در اسناد و جعل سند را صادر کرده‌اید.
متهم روغنی‌ها گفت: آن قسمتی که می‌فرمایید را تایید می‌کنم اما بنده تحت فشار بودم.
قاضی صلواتی گفت: بنده فیلم‌های بازجویی را دیدم. آن فیلم‌ها حرف شما را ثابت نمی‌کند. اگر اینگونه بود قطعا با خاطی برخورد می‌کردیم.
متهم روغنی‌ها گفت: روز آخری که فیلمبرداری شد روزی بود که فردایش می‌خواستم برای بار دوم به شعبه بازپرسی بیایم و خیلی با آرامش آنجا نشستیم و گفتند شما این موارد را عنوان کنید.
قاضی صلواتی گفت: جدا از آن جلسه، تمام جلسات بازجویی به طور غیرمحسوس فیلمبرداری شده است.
متهم پاسخ داد: آن اظهارات روزهای اول بنده را ببینید.
قاضی صلواتی گفت: پرونده دیگری از گروه عظام هم می‌آید و این پرونده شاید خیلی پیش‌ پا افتاده باشد.
در ادامه جلسه دادگاه، شاه‌محمدی نماینده دادستان گفت: شما گفتید درج بند 9 با پرداخت رشوه صورت گرفته است.
در این هنگام متهم روغنی‌ها قصد اظهارنظری داشت که با تذکر قاضی مواجه شد و  به او گفت: آقای روغنی‌ها ابتدا سوال را گوش کنید. به اندازه کافی به شما وقت داده خواهد شد تا از خودتان دفاع کنید.
نماینده دادستان با اشاره به قوانینی که لزوم اخذ مجوز از وزارت صمت را بیان می‌کند، گفت: شما به این دلیل که مجوز نگرفته‌اید، طبق تعرفه بند 6 عمل کردید و کالای خود را گازسوز عنوان کردید.
متهم روغنی‌ها پاسخ داد: در خصوص بند 9 باید بگویم که این بند از سال 96 آمده است و بنده و مجموعه ما اصلا از وجود این بند اطلاعی نداشتیم. چطور است در گمرک حتی یک درخواست هم از بند 9 نداده‌اند؟
نماینده دادستان گفت: استناد به بند 9 نیاز به اخذ مجوز موردی داشته و شما به این دلیل به بند 9 استناد نکردید.
متهم روغنی‌ها  گفت: همان‌طور که شما بند 9 را خواندید، سیستم EMS را مورد اشاره قرار می‌دهد، در حالی که ECU یکی از اجزای EMS است. این بند اشاره‌ای به گازسوز و بنزین‌سوز بودن ندارد.
قاضی صلواتی با اشاره به پرداخت رشوه به برخی از آقایان  اعضای اداره صمت استان کرج گفت:  پرداخت رشوه در قالب سکه تمام بهار آزادی هر دو ماه یکبار از محل اعتبارات شرکت عظام پرداخت می‌شده است.
متهم روغنی‌ها گفت:  پرداخت سکه برای تسریع در کارها بوده زیرا مجوز چند هفته طول می کشید.
در ادامه شاه محمدی نماینده دادستان بیان کرد: ایران خودرو  با ۲۰ درصد کالاها را وارد کشور کرده چطور شما می خواستید با تعرفه ۵ درصد آنها را وارد کنید؟
متهم ردیف سوم پرونده گفت: راجع به ایران خودرو به جهت اینکه Ems  از قطعات و سیستم‌های هایتک است و تولیدکننده بالایی ندارد، به جهت سهولت کارها انجام گرفته است و نمی‌توانم جواب بدهم چرا ایران خودرو ۲۰ درصد پرداخت کرده است.
نماینده دادستان گفت: شما می‌خواستید قاچاق انجام بدهید، اما ایران خودرو به دنبال انجام این کار نبوده و به همین دلیل با تعرفه ۲۰ درصد کالا را وارد کرده است.
شاه محمدی ادامه داد: شما دیروز برگه را از اداره گمرک قزوین نشان دادید، ابتدا درباره آن توضیح دهید و سپس بگویید چرا متهم امیر رضا رفیعی در پاسخ به حق و حساب به کارکنان و وزارت صمت عنوان کرده که آقای حسین پور و حسین خاکساری برای ارتباط با اداره صمت البرز ۲ تا ۳ تا نیم سکه پرداخت کرده‌اند.  ٢ سکه تمام بهار آزادی به شیرزاد برای پرداخت مدیران گمرک داده شده است ، او ترخیص کار گمرک بود و اکنون فراری است.
نماینده دادستان  گفت:  در گمرک قزوین آقای نیک روش برای شما نامه‌ای را صادر کرده. این آقا خود عامل بوده است. شما در هر یک از گمرک‌ها برای خود عامل های متعددی داشتید. آنها ذیل دریافت رشوه برای شما گواهی صادر می‌کردند و همین نامه‌ای که از سوی گمرک قزوین صادر شده است با توسل به رشوه صورت گرفته است. کالای شما هنگامی که از اداره گمرک قزوین ترخیص شد توسط ضابطان متوقف شد.
متهم ردیف سوم گفت: من روز گذشته حدود ۳۰۰ نامه را برای دادگاه خواندم که شما گفتید اسامی افراد پرتکرار که شنیده اید را بگویید و من هم این اسامی را گفتم.
قاضی صلواتی گفت: نامه ای که با رشوه صادر می‌شود، ارزشی ندارد.
نماینده دادستان با اشاره به اقاریر متهم  روغنی‌ها گفت:  مهرهایی از دفتر خاتمی پور پیدا شده و شما گفتید که آنها را امحا کند. اگر مهر به صورت orib  روی نامه ها خورده یعنی جعل به صورت کاملا حرفه ای در شرکت شما انجام می شده است.
نماینده دادستان خطاب به متهم ردیف سوم گفت:   چرا با خاتمی پور تماس گرفتید و از او خواستید فرار کند و اسناد را امحا کند؟ چه کسی در گمرک به شما خبر داد و عامل خبر شما چه کسی بوده است؟
متهم روغنی ها گفت: آقای ایروانی با من صحبت نکرده است.  خدا گواه است و قسم می‌خورم و به جان دو دخترم که من از وجود مهر خبر نداشتم و  به هیچ وجه دروغ نمی‌گویم.
نماینده دادستان گفت: شما در آن روزی که میخواستید خاتمی پور را فرار دهید اضطراب داشتید و به خاتمی پور گفتید که بازرسان گمرک به دفتر او می‌آیند.  چه سندی قرار بود پیدا کنند که از او خواستید اسناد را امحا کند؟
نماینده دادستان با قرائت اقاریر متهم روغنی‌ها گفت: شما گفته اید که عباس ایروانی به من  و سایر مدیران دستور داده که  کلیه اقلام وارداتی ۵ درصد ترخیص شود؛ لذا به پیشنهاد امیررضا رفیعی مدیرعامل وقت شرکت سازه پویش به زیرمجموعه ابلاغ شده بود که در قطعات موتور تنها از عنوان گازسوز استفاده شود و به هیچ عنوان از بنزین سوز استفاده نکنند و اقای روغنی ها با اطلاع از آن به زیرمجموعه لجستیک آن را ابلاغ کرده است.
متهم روغنی‌ها گفت: من به هیچ عنوان کسی را تایید نمی کنم و نمی‌شناسم.
نماینده دادستان گفت: دو محموله قاچاق گمرکی در سال ۹۷ در گمرک قزوین و امام خمینی توقیف شد که از اسناد مجعول استفاده می کردند.
متهم روغنی ها گفت: قرار اولیه بازداشتم براساس این دو محموله بود که من در ان زمان در شرکت نبودم‌.
نماینده دادستان گفت: جعل اسناد در زمان تصدی شما در معاونت لجستیک تنظیم شده است.
متهم روغنی ها گفت: به من زنگ زدند و گفتند می خواهند محموله را از گمرک بیرون بیاورند زیرا زمان استانداردش طول می کشد که  من همان روز به صراحت گفتم این کار را نکنید.
نماینده دادستان گفت: مااز این موضوع مطلعیم.
متهم روغنی‌ها گفت: شما -نماینده دادستان- از کیفرخواست دفاع می کنید و من می گویم بخشی راست یا غلط را به من می چسبانید.
در ادامه جلسه دادگاه، شاه‌محمدی نماینده دادستان با قرائت اقاریر متهم روغنی‌ها گفت: شما گفته‌اید با توجه به در اختیار داشتن فایل‌های مربوطه توسط واحد بازرگانی خارجی جعل اسناد با مدیرعاملی رفیعی صورت می‌گرفته است.
نماینده دادستان گفت: عواید این قاچاق به جیب چه کسی می‌رفت؟
در این هنگام متهم ایروانی قصد اظهارنظری در جلسه دادگاه داشت که رئیس دادگاه در تذکری به او گفت: آقای ایروانی بدون اجازه حق صحبت ندارید؛ اینجا را با شرکت اشتباه گرفته‌اید.
متهم روغنی‌ها گفت: مهر را در بازجویی به من نشان دادند. اسنادی بین واحدهای بازرگانی و لجستیک و شرکت ترخیص‌کار رد و بدل می‌شود و هیچیک را من رویت نکردم.
شاه‌محمدی با قرائت اقاریر ایروانی گفت: این متهم می‌گوید من به شرکت‌ها گفته‌ام که معافیت مالیاتی بگیرند.
متهم روغنی‌ها پاسخ داد: ایشان راجع به اقاریر خودشان باید پاسخ بدهند. اینکه کمترین تعرفه قانونی انجام شود بحثی روی آن نیست. بنده پیش از این موضوع در لجستیک نبودم، چطور می‌توانم راجع به موضوعی که خبر ندارم اظهارنظر کنم؟
این متهم ادامه داد: چگونه تمام اسناد از جمله بارنامه، قبض انبار و غیره می‌تواند جعلی باشد؟ اصلا امکان این وجود ندارد که همه اسناد معدول باشد.
نماینده دادستان با اشاره به قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: در همان آیین‌نامه‌ای که هیات وزیران صادر کرده باید گواهی خود را ضمیمه می‌کردید در حالی که گواهی جعلی را ضمیمه کردید.
متهم روغنی‌ها گفت: اگر CO تغییر کند آیا تاثیری در تعرفه گمرک دارد؟ تغییر در CO انتفاعی را در تغییر تعرفه ایجاد نمی‌کند.
نماینده دادستان با اشاره به دیگر اقاریر این متهم گفت: شما قبل از سال 95 کم‌اظهاری داشتید.
متهم پاسخ داد: بنده قبل از سال 95 ورود نداشتم. آنها نوشته‌های من است اما امروز اینجا هستم برای بیان آنچه که واقعا رخ داده است.
متهم روغنی‌ها ادامه داد: به من گفتند که اینها را بگویم.
قاضی صلواتی گفت: به شما گفتند اگر اقرار کنید آزاد می‌شوید؟ معتقدیم که به شما یاد می‌دهند که این حرف‌ها را بزنید.
نماینده دادستان خطاب به متهم ایروانی گفت: در روزهای گذشته در پیج منتسب به شما در یکی از شبکه‌های اجتماعی پستی منتشر شد با نام و تصویر سخنگوی دولت آقای علی ربیعی که مدعی شدید در جلسه سوم دادگاه، بنده و قاضی پرونده ایشان را متهم به رشا کرده‌ایم.
وی ادامه داد: ضمن تکذیب این موضوع باید بگویم آن شخص عباس ربیعی یکی از مسئولان کیفیت ایرانخودرو بوده است که متهم به رشوه با ارقام 50 میلیون است.
شاه‌محمدی گفت: به شما توصیه صادقانه می‌کنم؛ به جای ایجاد حاشیه نسبت به دفاع ماهوی و شکلی اقدام کنید.
رئیس دادگاه در این هنگام ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی فردا چهارشنبه رأس ساعت 9:30 برگزار می‌شود.
کد مطلب: 116045
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *