۰
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹

معرفی «سه دقیقه‌ای کتاب»

 مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان از برگزاری طرح معرفی سه دقیقه‌ای کتاب با مشارکت جهاد دانشگاهی همدان خبر داد.
 مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان از برگزاری طرح معرفی سه دقیقه‌ای کتاب با مشارکت جهاد دانشگاهی همدان خبر داد.
عاطفه زارعی پنج شنبه ۲۳ آبان‌ماه در جمع خبرنگاران، اعلام کرد: به مناسبت بیست و هفتمین دوره کتاب، کتابخوانی و کتابدار بیش از ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در سطح استان مانند افتتاح نمایشگاه‌ کتاب، برگزاری مسابقات و نشست‌های کتابخوانی، مراسم میثاق با شهدا در حال اجرا است.

وی با اشاره به اهدای بیش از ۴۵۰۰ جلد کتاب توسط دکتر علی اکبر روحانی منش از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد همدان در هفته جاری، ادامه داد: طرح معرفی سه دقیقه‌ای کتاب با همکاری جهاد دانشگاهی در سوم آذر ماه به عنوان نخستین تجربه در سطح کاربران و کتابداران کلید خواهد خورد و در فضای بسیار شاد با نگاه داوری معرفی کتاب صورت می‌گیرد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان‌ اینکه کتابخوانی و کتابخانه‌ها می‌توانند نقش شگرفی در مسائلی چون کنترل آسیب‌های اجتماعی و افزایش کسب و کارهای محلی ایفا کنند، اظهار کرد: برای تعامل و حضور بیشتر کتابخانه‌های عمومی در بخش صنعت نشست کتابخوان با موضوع «رونق تولید» با همکاری اتاق بازرگانی و دیگر ارگان‌های مرتبط با بخش صنعت با معرفی کتاب‌های فاخر این حوزه در هفته جاری برگزار شد.

زارعی با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی باید رویکردی اقتصادی و اجتماعی نیز داشته باشند، اضافه کرد: برگزاری این نوع نشست‌های کتابخوان می‌تواند مقدمه‌ای برای برگزاری همایش با عنوان رویکرد اجتماعی و اقتصادی کتابخانه‌های عمومی سطح کشور باشد.

وی خاطر نشان کرد: در راستای شکوفایی رونق تولید با کمک‌ کتابخوانی تفاهم‌نامه‌ای با اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان و کتابخانه‌های عمومی استان منعقد شد که‌ هدف از این تفاهم‌نامه بهره گیری متقابل از ظرفیت‌های طرفین در جهت ارتقاء و اشاعه فرهنگ کتابخوانی است.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان کرد: از دیگر اقدامات این هفته افتتاح کتابخانه عمومی زندانیان شهرستان ملایر با مشارکت اداره زندان‌ها بود که این‌ امر می‌تواند فرصتی برای بازآموزی مجدد این افراد باشد.

زارعی از افتتاح و بهره برداری سه کتابخانه عمومی در استان خبر داد و گفت: تجهیز و آماده‌سازی کتابخانه عمومی شهید مظاهری مریانج به پایان رسیده که با توجه به روند تکمیلی مناسبی که داشته در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید همچنین افتتاح کتابخانه شهدا گمنام رزن و اتمام طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی اسدآباد نیز تا پایان سال صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: کتابخانه شهید رجایی اسدآباد نیازمند فضای بزرگتری بود به همین علت طی پیگیری‌هایی که با شهرداری اسدآباد صورت گرفت ۲۴۰‌متر این کتابخانه توسعه داده شد و با این اتفاق امکان استفاده همزمان آقایان و خانم‌ها از کتابخانه وجود دارد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: امسال در جشنواره کتابخوانی رضوی ۶۱ هزار و ۲۲۵ نفر در بخش‌هایی مانند پویش‌ها معرفی کتاب و منابع آنلاین شرکت کردند  همچنین سال گذشته میزبان جشنواره قصه‌گویی استان‌های غرب کشور بودیم که در این جشنواره سه نفر از شهروندان همدانی به مراحل بالاتر راه یافتند.

وی خاطر نشان کرد: در رابطه با کمک و حمایت از مردم مناطق سیل زده کتابخانه‌های عمومی چندین طرح مختلف از جمله پویش بهار مهربانی و طرح مهربانی در مهر برگزار کردند که در پویش بهار مهربانی بیش از ۷۴۵۷ کتاب و اسباب بازی به مناطق سیل زده ارسال کردیم و طرح مهربانی در مهر لوازم تحصیل و کیف به مناطق سیل زده اهدا شد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان کرد: سنجش سرانه مطالعه شاخص‌های مختلفی دارد اما در بحث کتابخانه‌های عمومی با توجه به میزان امانت بیش از ۷۰ دقیقه عنوان شده و با توجه به امانت منابع اطلاعاتی این روند افزایش‌ خواهد داشت که این امر مدیون‌ تمام اقدامات فرهنگی در همه بخش‌ها است.

زارعی اضافه کرد: در راستای کمک به محققان و پژوهشگران‌ به منظور استفاده از منابع الکترونیکی‌ و دانلود مقاله اشتراک نور مگز را گرفتیم که به صورت رایگان در ۲۲ کتابخانه استان این خدمات ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: ۱۱۵ باب کتابخانه عمومی در استان وجود دارد که ۷۰ ‌کتابخانه شهری و بقیه روستایی هستند و حدود ۱۳۳۰ نسخه مطالعاتی کتاب در کتابخانه‌ها قرار داده شده که به ازای هر نفر هفت دهم کتاب وجود دارد و این عدد باید به چهار کتاب برسد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: بیش از ۸۲ هزار عضو فعال در کتابخانه‌ها فعالیت می‌کنند و ۴.۸ درصد جمعیت استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.
کد مطلب: 118240
برچسب ها: کتاب
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *