۰
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶

هشدار روسیه به تحریک روابط بغداد با ایران

سفیر روسیه در سازمان ملل درباره تحریک مردم عراق علیه ایران در جریان ناآرامی‌های این کشور و تضعیف روابط میان بغداد و همسایگانش هشدار داد.
سفیر روسیه در سازمان ملل درباره تحریک مردم عراق علیه ایران در جریان ناآرامی‌های این کشور و تضعیف روابط میان بغداد و همسایگانش هشدار داد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره عراق نسبت به قرار دادن مردم عراق در تقابل با ایران در جریان اعتراضات در شهرهای این کشور ابراز نگرانی کرد.

وی تصریح کرد: ما نسبت به تاثیر منفی وضعیت سیاسی در عراق در نتیجه برخی تلاش‌ها برای کشاندن تنش‌ها در این کشور پیرامون ایران نگران هستیم.

نبنزیا افزود: تلاش‌ها برای کشاندن پای این کشور به یک مناقشه منطقه‌ای وضعیت داخلی عراق را بی‌ثبات می‌کند. عراق حق دارد روابط معمولی با همسایگان خود ایجاد و حفظ کند. هیچ‌کس اجازه و حق ندارد این روابط را تضعیف کند.

بنابر این گزارش، اعتراضات در شهرهای مختلف عراق از ابتدای ماه اکتبر علیه وضعیت معیشتی و آمار بالای بیکاری در این کشور ادامه داشته که در بسیاری از موارد با خشونت و درگیری همراه بوده است. معترضان خواهان استعفای دولت و برگزاری زود هنگام انتخابات پارلمان هستند.

به گزارش ایسنا، همچنین کارن پیرس، نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل در سخنرانی خود در جلسه سه‌شنبه شب شورای امنیت اظهار داشت: ما از تجاوز به کنسولگری‌های ایران در نجف و کربلا نگران هستیم و از دولت عراق می‌خواهیم که از هیات‌های دیپلماتیک در این کشور محافظت کند تا دیپلمات‌ها به خطر نیفتند.

وی در ادامه از مقامات عراقی خواست تا اصلاحاتی در این کشور انجام دهند و به مطالبات تظاهر کنندگان پاسخ دهند.

هفته گذشته گروهی از مهاجمین نقاب‌دار که به گفته منابع محلی از اهالی شهر نجف اشرف نبوده‌اند، به کنسولگری ایران در نجف یورش برده و بخش‌هایی از آن را به آتش کشیدند که در این حمله ده‌ها تن از نیروهای امنیتی عراق نیز زخمی شدند.

رسانه‌های عراقی سه روز بعد از آن نیز از تعرض مجدد یک گروه مهاجم به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر نجف اشرف و به آتش کشیدن بخشی از این ساختمان خبر دادند.
کد مطلب: 119438
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *