۰
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۵

پمپئو: امسال ۹۷ شخص و نهاد را تحریم کردیم

مایک پمپئو وزیرخارجه امریکا که دولتش درباره مسائل حقوق بشری همواره سیاستی دوگانه داشته و در جدیدترین اقدام در دفاع از جنایات رژیم صهیونیستی از شورای حقوق بشر خارج شد، ادعا کرده که واشنگتن نسبت به حقوق بشر حساس بوده و در همین راستا در سال جاری میلادی ۹۷ شخص و نهاد را در فهرست تحریم قرار داده است.
 مایک پمپئو وزیرخارجه امریکا که دولتش درباره مسائل حقوق بشری همواره سیاستی دوگانه داشته و در جدیدترین اقدام در دفاع از جنایات رژیم صهیونیستی از شورای حقوق بشر خارج شد، ادعا کرده که واشنگتن نسبت به حقوق بشر حساس بوده و در همین راستا در سال جاری میلادی ۹۷ شخص و نهاد را در فهرست تحریم قرار داده است.
به گزارش ایرنا، مایک پمپئو روز سه شنبه به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در بیانیه‌ای مطبوعاتی اظهار کرد: در این هفته آمریکا ۷۲ تحریم را تحت قانون جهانی ماگنتیسکی اعمال کرد. این اقدام سوء استفاده‌گران جدی حقوق بشری و فساد در مقیاس جهانی را هدف می‌گیرد و نشان دهنده پیگیری پیامدهای مهم و ملموس نسبت به آنهایی است که حکومت قانون را تضعیف، ثبات سیستم‌های اقتصادی و سیاسی بین المللی را تهدید می‌کنند و استانداردهای پذیرفته شده جهانی حقوق بشر را نادیده می‌گیرند.
قانون ماگنیتسکی در سال ۲۰۱۲ کنگره آمریکا آن را تصویب و باراک اوباما رئیس جمهور این کشور آن را اجرایی کرده است.
سرگئی ماگنیتسکی (Sergei Leonidovich Magnitsky)  حقوقدان و وکیل دعاوی  که برای دفتر وکالت آمریکایی "فایراستون دانکن" در روسیه کار می‌کرد و به  صندوق سرمایه‌گذاری انگلیسی هرمیتیج کپیتال منیجمنت (Hermitage Capital Management) مشاوره می‌داد و متهم به امتناع از پرداخت مالیات شد  و در  ۲۰۰۹ در بازداشتگاه موقت "بوتیرکا" در مسکو در گذشت.
وزیر خارجه ادامه داد: جامعه جهانی نهم دسامبر ( ۱۸ آذرماه) ‌ را به عنوان روز بین المللی مبارزه با فساد و دهم دسامبر را به عنوان روز حقوق بشر نام گذاری کرده است و آمریکا در این راستا وظایف خود را در ارتقای حقوق بشر و مبرازه با فساد برای تداوم تعهد به ایده‌آل‌های آمریکایی تحت قانون جهانی ماگنتیسکی انجام می‌دهد.
وی اضافه کرد: تنها در سال ۲۰۱۹، آمریکا ۹۷ شخص حقیقی و نهاد را تحت این برنامه تحریم کرد که سایر ابزار و اختیارات استفاده شده آمریکا را در اعمال محدودیت‌های صدور ویزا و اقتصادی به خاطر رفتارهای مخرب را تکمیل می‌کند.
پمپئو مدعی شد : امریکا در بهره‌گیری از این ابزار در سال ۲۰۲۰ نیز بعنوان اهرمی برای قطع و متوقف کردن سوء استفاده از حقوق بشر و فساد در سراسر جهان، ادامه خواهد داد.
وی با بیان اینکه آمریکا متحدان بین المللی خود را برای اجرای تعهدات به ایده‌آل‌های مشابه تحسین کرد، افزود: ما به اتحادیه اروپا بابت تصمیم روز گذشته در پیگیری توسعه رژیم تحریمی حقوق بشری اروپا تبریک می‌گوییم. این ابزارها، دولت‌ها، رهبران، افراد حقیقی و نهادهایی را که اقداماتی مغایر ارزش‌های جهانی احترام به حقوق بشر و مبارزه با فساد انجام می‌دهند، منزوی، متوقف و پاسخگوتر می‌کند.
وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: ما همچنین از کار شجاعانه جامعه مدنی و روزنامه نگاران که نقش مهمی در افشای سوء استفاده از حقوق بشر، فساد و پاسخگو کردن مقامات دارند، قدردانی می‌کنیم. ما باید تلاش کنیم کسانی که مرتکب چنین عملی شده‌اند از مزایای دسترسی به سیستم‌های مالی و کرانه‌های ما محروم شوند.
پمپئو در شرایطی مدعی پاسخگو کردن کسانی شده است که مرتکب جرم علیه حقوق بشر و فساد شده‌اند که دولت متبوع وی، دادستان دیوان بین المللی کیفری را به خاطر پیگیری جنایات سربازان آمریکایی در افغانستان، بشدت تحریم کرده است.
کد مطلب: 119856
برچسب ها: مایک پمپئو
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *