۰
سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱

ناتوانی شهرداری در حل بوی نامطبوع پایتخت

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس معتقد است اگر واقعا شهرداری و استانداری در حل موضوع ناتوان هستند، باید از وزیر کشور درخواست شود، به این مساله ورود کند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس معتقد است اگر واقعا شهرداری و استانداری در حل موضوع ناتوان هستند، باید از وزیر کشور درخواست شود، به این مساله ورود کند.
به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ تهران طی دو هفته گذشته بیش از ۵ بار انتشار بوی نامطبوع در سطح شهر را تجربه کرده است. اتفاقی که اولین بار در ۱۱ آذر ماه رخ داد،‌ سپس ۱۸ آذر و پس از آن و با یکسره شدن شرایط ناسالم آلودگی هوا در سطح شهر در طی چندین روز متوالی تکرار شد. اگرچه که ارتباط آلودگی هوا با انتشار بو تایید نشده است، اما پس از گذشت ۱۶ روز از انتشار بوی نامطبوع در تهران هنوز منشا و علت آن مشخص نشده است.
تاکنون دستگاه‌های مختلفی دراین باره اظهارنظر کرده‌اند، بررسی و گمانه زنی‌ها درخصوص منشا بو پس از چرخش‌های متوالی در اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری، مدیریت پسماند شهرداری، اداره خدمات شهری شهرداری، شرکت بهره‌برداری متروی تهران و مدیریت بحران شهرداری در نهایت به مدیریت بحران استان تهران واگذار شد و استانداری اعلام کرد ظرف مدت یک هفته منشا بو را اعلام می‌کند.
«محمد محمودی شاه‌نشین» عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درخصوص ناتوانی دستگاه‌های مرتبط از جمله شهرداری تهران در شناسایی منشا بوی نامطبوع شهر تهران گفت: رعایت مباحث بهداشت محیط و حفظ محیط زیست شهرها در عین حال که متولی امر آن سازمان محیط زیست است، ‌اما در داخل شهر از وظایف اصلی شهرداری‌ها است و آنها باید زمینه مطالعات،‌ سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی را فراهم کنند و مشاوره و بررسی‌های لازم درخصوص بررسی منشا بو را انجام دهند.
وی ادامه داد: چرا که این روند زندگی شهروندان را سلب می‌کند و وظیفه شهرداری‌ها و از سوی دیگر نظارت شوراها باید به گونه‌ای شود که در زندگی مردم آرامش ایجاد شود.
محمودی شاه‌نشین تاکید کرد: همانگونه که در زمینه حمل‌و‌نقل برای تامین سرانه‌‌ها برنامه‌ریزی می‌شود، باید موارد زیست محیطی و بهداشت محیط نیز از سوی مدیران شهری مورد توجه کافی قرار گیرند.
وی در پاسخ به این سوال که اگر اولین باری که منشا بو پیدا شد، شهرداری با جدیت بیشتری به آن رسیدگی می‌‌کرد و یا از سایر دستگاه‌ها هرچه سریعتر درخواست کمک می‌کرد، این مساله تا این حد طولانی نمی‌شد، اظهار داشت: اگر تا چند روز آینده منشا بو مشخص نشود، باید کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به عنوان کسی که می‌تواند مساله را بررسی کند و همچنین کمیسیون شوراها و امور داخلی در قالب طرح سوال موضوع را در مجلس مطرح  کنند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: باید از وزیر کشور درخواست شود اگر واقعا شهرداری و استانداری در حل موضوع ناتوان هستند، به این مساله ورود کند و برای مجلس پاسخ بیاورد.
اما عضو دیگر کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نظر دیگری دارد وی معتقد است؛ بخش کارشناسی و شهرداری و مجموعه وزارت کشور در شناسایی منشا بو لنگ می‌زند.
«قاسم میرزائی نیکو» عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درخصوص انتشار بوی نامطبوع در تهران و ناتوانی شهرداری در شناسایی آن به خبرنگار ایلنا گفت: در مساله شناسایی بوی نامطبوع بخش کارشناسی شهرداری لنگ می‌زند. باید کارشناس و متخصص برای موارد این چنینی در مجموعه داشته باشند که ندارند.
وی افزود: وقتی نیرو در داخل مجموعه وجود ندارد، می‌توانند از کارشناس و مشاور خارجی استفاده کنند. چند هفته است که یک کمیته تشکیل شده در حال پیگیری مساله است، اما هنوز نتوانسته‌اند به نتیجه‌ای برسند و بررسی‌های آنها تنها در حد حدس و گمان هستند که این زباله‌ها مربوط به کجاست.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: شهرداری تهران اگر نمی‌تواند مساله را پیگیری کند و تخصص آن را را ندارد از بیرون تهیه کنند. این همه راهکار وجود دارد‌ و می‌توانند از مجموعه‌های دیگر و حتی کشورهایی که ابزار و وسایل لازم را دارند، بهره‌گیرند.
وی خاطرنشان کرد: شهرداری کوتاهی می‌کند و دلیل آن را نمی‌دانم، البته خط و نشان کشیدن برای آنها فایده‌ای ندارد، چرا که تنها به یک گزارش ختم می‌شود و باید مشکل را حل کرد.
کد مطلب: 120233
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *