۰
دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۹

کاهش استرس با خیره شدن به گیاهان

متخصصان می‌گویند داشتن یک درخت بونسای یا کاکتوس روی میز محل کارتان و خیره شدن به هنگام کار به آن می‌تواند منجر به آرامش و کاهش استرس شغل شما شود.
کاهش استرس با خیره شدن به گیاهان
متخصصان می‌گویند داشتن یک درخت بونسای یا کاکتوس روی میز محل کارتان و خیره شدن به هنگام کار به آن می‌تواند منجر به آرامش و کاهش استرس شغل شما شود.
به گزارش ایسنا، متخصصان ژاپنی با توجه به این گزاره که طبیعت برای بهبود عمومی تندرستی مفید است، به بررسی این که آیا یک گیاه کوچک می‌تواند واقعاً خلق‌وخوی افراد را در محل کار بهبود بخشد، پرداخته‌اند.
این متخصصان در مطالعه‌ای به کارمندانی که در ادارات کار می‌کردند، یک گیاه آپارتمانی مانند بونسای، کاکتوس یا کوکداما دادند و از آن‌ها خواسته شد تا به مدت چهار هفته از گیاه نگهداری کنند.
دو عامل سنجش استرس، میزان اضطراب روزانه و ضربان قلب آن‌ها نیز قبل و بعد از مطالعه اندازه‌گیری شد. نتایج نشان داد که این کارمندان وقتی یک گیاه روی میز کار خود داشتند، میزان استرس در بین آن‌ها کاهش چشمگیری داشت.
متخصصان دانشگاه هیوگوی ژاپن اعلام کرده‌اند که نگهداری از یک گیاه در محل کار منجر به حواس‌پرتی کارمندان از استرس ساعات کاری می‌شود.
در حال حاضر افرادی که از مزایای نگهداری از گیاهان برای کاهش استرس باخبر بوده و از آن‌ها بهره‌مند می‌شوند، بسیار کم بوده و از همین رو متخصصان ژاپنی تصمیم به اثبات علمی آن گرفتند.
۶۳ کارمند دفتری در ژاپن داوطلب شدند که در این مطالعه شرکت کنند. آن‌ها در طول روز در معرض فضای سبز کمی قرار داشتند. هر کدام از آن‌ها از بین گیاهانی از جمله کوکداما، کاکتوس سن‌پدرو، اکوریا (ساق عروس)، بونسای، شامادورا الگانس و تیلاندزیا یک مورد را برای نگهداری انتخاب کردند. 
به شرکت‌کنندگان توصیه شد تا هر وقت در طول روز احساس خستگی کردند، استراحت‌های سه دقیقه‌ای پشت میز خود داشته باشند. همه شرکت‌کنندگان در دو مرحله از مطالعه شرکت کردند که مرحله اول یک دوره کنترل بود که یک هفته به طول انجامید و گیاهان در آن نقشی نداشتند. مرحله دوم  چهار هفته به طول انجامید و به داوطلبان این امکان را داد که از گیاه مورد نظر خود روی میز کارشان مراقبت کنند.
در مرحله کنترل، همه ۶۳ داوطلب در طول استراحت سه دقیقه‌ای به میز کار خود خیره می‌شدند و در مرحله دوم در هنگام استراحت به گیاه خود خیره می‌شدند.
متخصصان استرس روانشناختی شرکت کنندگان را با استفاده از پرسش‌نامه‌های استاندارد در پایان هر دو مرحله سنجیدند. دامنه نمرات این پرسشنامه بین ۲۰ تا ۸۰ بوده و هرچه نمره بالاتر باشد نشانه بالاتر بودن سطح اضطراب در افراد است.
نتایج نشان داد که میانگین اضطراب از ۴۷.۹ بعد از مرحله کنترل بدون گیاه به ۴۶.۲ بعد از مرحله مداخله با گیاهان کاهش یافته است. اگرچه شاید در ظاهر این کاهش کم به نظر برسد اما از نظر متخصصان اهمیت بالایی دارد.
متخصصان هم‌چنین ضربان قلب و استرس فیزیولوژیکی که بر نحوه عملکرد بدن تأثیر می‌گذارد را اندازه‌گیری کردند. نتایج نشان داد که ۲۴ درصد از شرکت کنندگان در مرحله مداخله هنگامی که به گیاه خود خیره شده بودند با افت ضربان قلب مواجه شدند. در مقایسه، هنگامی که داوطلبان بدون داشتن گیاه به میز کار خود خیره شدند، این میزان کاهش پنج درصد بود.
متخصصان می‌گویند یک گیاه حواس‌پرتی را از افکار کاری ایجاد می‌کند اما اشیای روی میز، مانند تلفن، صفحه رایانه یا دفترچه یادداشت این کار را نمی‌کنند.گیاهان به عنوان یک شیء طبیعی عناصری را در بر می‌گیرد که ممکن است احساسات راحتی را از جمله نشاط، زیبایی، محبت و غیره القا کند که گمان می‌رود در دور شدن از افکار مرتبط با کار مفید است.
به نوشته روزنامه دیلی‌میل، در واقع نگهداری از  یک گیاه باعث دوری از عوامل استرس‌زا می‌شود و به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهد تا حتی تنها برای چند دقیقه خود را از فشار کار جدا کنند. گیاهان آپارتمانی کوچک می‌توانند در محیط‌های کاری از نظر اقتصادی نیز مفید باشند، زیرا باعث کاهش استرس و به نوبه خود بهبود بهره‌وری افراد می‌شوند.
کد مطلب: 121486
برچسب ها: استرس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *