کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

امسال در روزجهانی تئاتر، تئاتر تعطیل است

6 فروردين 1399 ساعت 16:16

مدیرعامل خانه تئاتر طی نامه ای به رئیس جمهور، وضعیت هنرمندان تئاتر را توضیح داد و تقاضای رسیدگی به وضعیت ایشان کرد.


مدیرعامل خانه تئاتر طی نامه ای به رئیس جمهور، وضعیت هنرمندان تئاتر را توضیح داد و تقاضای رسیدگی به وضعیت ایشان کرد.
به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، شهرام گیل آبادی در این نامه، سخنان خود را عطف به نامه ارسالی به وزیر ارشاد کرد و از جانب خانه تئاتر برای مشاوره و انتقال تجربیات اعلام آمادگی کرد.مشروح این نامه به شرح زیر است:
جناب آقای دكتر روحانی،رياست محترم جمهوری اسلامی ایران 
با سلام و احترام، عطف به نامه‌ی پیشین به وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، که رونوشت آن برای حضرت‌عالی، معاون محترم برنامه‌ريزی و رئيس سازمان برنامه و بودجه و ... ارسال شد، به استحضار می‌رسانم امسال، در تاريخ تئاتر دنيا، اولين سالی است كه در روز جهانی تئاتر، همه‌ی فعاليت‌های تئاتری تعطيل است و به احتمال بسیار در چند ماه آينده هم اين روند ادامه خواهد داشت.
با توجه به ارتباطات بين‌الملل خانه‌ی تئاتر، قریب به اتفاق هنرمندان و مشاغل تئاتری در دیگر کشورها، از پشتوانه‌ی تامين اجتماعی و خدمات و بسته‌های حمایتی دولتی بهره‌مند هستند، به‌شکلی که این تعطیلی اجباری و ناخواسته، مانع از تامین حداقل‌های زندگی و معیشت‌شان نشده است.
در كشور ما اما، نه تنها به‌طور کلی و از اساس و بنیان زيرساخت‌های لازم برای توجه به زندگی و زيست هنرمندان به وجود نيامده و به‌شدت با معضل روبه‌روست، بلكه در موقعیت‌های بحرانی، که فراگير شدن بيماری كرونا یکی از دشوارترین آن‌هاست، این معضلات ریشه‌ای و ساختاری به‌شکلی خطرناک‌تر رخ می‌نمایند، به‌شکلی که بيم آن می‌رود كه بسياری از هنرمندان تئاتر در سراسر كشور، در تامين معاش روزمره و حداقل‌های زندگی خود دچار مشكلات عمیق و جدی شوند.
جناب آقای رئيس‌جمهور، پی‌گیری این موضوع را به آینده موکول می‌کنیم که امروزه تئاتر در كشور ما نه تنها مورد حمايت نيست، بلكه اندك پشتيبانی‌ای كه از آن می‌شد هم به طرق مختلف و مرور زمان کاهش یافته و دريغ شده است؛ از مطالبات انباشته‌ی گروه‌های تئاتر از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و "اداره‌كل هنرهای نمايشی" تا عدم‌برخورداری از بيمه‌های کارآمد چون بیمه‌ی بيكاری و از كارافتادگی و ...، تا آن‌جا که هنرمندان تئاتر، حتی به اندازه‌ی كارگران شريف و زحمت‌کش در مشاغل مختلف غیرتخصصی هم مورد حمايت نبوده و حقوق مدنی آن‌ها به وضوح و به‌کلی نادیده گرفته شده است.
اما در شرایط بحرانی امروز از حضرت‌عالی، دولت محترم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهشمندم به‌شکلی فوری و به‌طور روشن برنامه‌ای مشخص برای حمايت از هنرمندان و مشاغل مرتبط به تئاتر که در این ایام، بیش از هر موقعیت دیگری از نداشتن حقوق و پشتيبانی‌های اقتصادی و اجتماعی لازم محروم هستند، اعلام بفرماييد. 
امروز، مصادف با روز جهانی تئاتر، که شاید برای نخستین بار، تئاتر تعطيل است، انتظار می‌رود و شایسته است چون دیگر دولت‌ها، خدمات و حمایت‌های حساب‌شده و ضروری به هنرمندان و مشاغل مرتبط به تئاتر تعطیل نباشد.
هنرمندان تئاتر منتظر اعلام برنامه‌ريزی و اقدامات عاجل و ضربتی شما برای كمك به تامين اقتضائات ايام بيكاری هستند، برنامه‌هایی که انشاالله با پیوستگی برنامه‌های ميان‌مدت و درازمدت بتواند بخشی از ضرر و زيان ناخواسته‌ی آنان را جبران کرده، مانع از استمرار تضییع حقوق آنان در آینده باشد.
بی‌شك خانه‌ی تئاتر که مكلف است تا استيفای حقوق حقه‌ی هنرمندان تئاتر، موضوع را پی‌گیری نماید، از هیچ مشاوره و یاری‌ای برای کمک به تسریع در اتخاذ برنامه‌‌ی حمایتی‌ای مناسب فروگذار نکرده، آمادگی کامل دارد تا اطلاعات و تجربيات خود را در هر زمان و موقعيتی در اختیار دستگاه‌های سياست‌گذار قرار دهد.
 شهرام گيل‌آبادی، مديرعامل خانه تئاتر


کد مطلب: 126148

آدرس مطلب :
https://www.mardomsalari.ir/news/126148/امسال-روزجهانی-تئاتر-تعطیل

مردم سالاری آنلاين
  https://www.mardomsalari.ir