۰
يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۳

انتقال کرونا از طریق سطوح ثابت نشد

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید احتمال انتقال ویروس کرونا به انسان از طریق تماس با سطوح اجسام مختلف ثابت نشده است. با این حال ضدعفونی کردن این سطوح هم‌چنان توصیه می‌شود.
انتقال کرونا از طریق سطوح ثابت نشد
سازمان جهانی بهداشت می‌گوید احتمال انتقال ویروس کرونا به انسان از طریق تماس با سطوح اجسام مختلف ثابت نشده است. با این حال ضدعفونی کردن این سطوح هم‌چنان توصیه می‌شود.
سازمان جهانی بهداشت می‌گوید نتایج تازه‌ترین تحقیقات ثابت نکرده‌ که احتمال انتقال ویروس کرونا به انسان از طریق دست زدن به اجسام مختلف، مثلا به دستگیره در، کیبورد کامپیوتر و نظایر آن وجود دارد. با این حال در توصیه‌های بهداشتی خود همچنان بر استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن سطوح تاکید دارد. 
این توصیه بنابر آزمایشاتی شده است که نشان می‌دهد ویروس کرونا می‌تواند بر سطح ماسک‌های پزشکی تا هفت روز زنده بماند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید به تمامی پژوهش‌های کنونی درباره میزان زنده ماندن ویروس کرونا در شرایط گوناگون باید با احتیاط برخورد کرد. زیرا این آزمایش‌ها در محیط آزمایشگاه انجام می‌شوند و لزوما در محیط بیرون از آزمایشگاه قابل اتکا نیستند.
در یک سری از پژوهش‌ها نشان داده شده است که ویروس کرونا بر فلزات و سطوح پلاستیکی تا هفت روز، بر شیشه دو روز و بر پارچه و چوب یک روز دوام می‌آورد. ولی در آزمایشات دیگری زمان زنده ماندن ویروس کرونا بر سطوح مسی چهار ساعت، مقوا ۲۴ ساعت و بر پلاستیک و فلزات ۷۲ ساعت بوده است. به همین دلیل نیز اگرچه آزمایش‌هایی که تاکنون انجام شده‌اند ثابت نکرده‌اند که کووید ۱۹ از طریق لمس اجسام به انسان سرایت می‌کند، اما تجربیاتی که با سایر انواع ویروس کرونا شده این احتمال را منتفی نمی‌کند.  
به همین دلیل نیز ضدعفونی کردن نه فقط در بیمارستان‌ها بلکه در محیط‌های دیگر مانند دستشویی، سرویس‌های بهداشتی ضروری است. ضدعفونی وسایل الکترونیکی، دستگیره راه‌پله، زمین و دیوارها نیز توصیه می‌شود. 
البته سازمان جهانی بهداشت پاشیدن مواد ضدعفونی در محیط‌های مختلف مانند کلینیک‌ها، مغازه‌ها، دفاتر، فضای باز و خانه را صحیح نمی‌داند. از این روش بویژه درکشورهای آسیایی بسیار استفاده می‌شود. این سازمان می‌گوید خیابان‌ها و پیاده‌روها محل ذخیره ویروس نیستند. در عین حال که بعید است مواد ضدعفونی کننده بر سطوحی که صاف نیستند مدت طولانی اثر کنند. 
از همه مهم‌تر این که به انسان‌ هیچگاه نباید مواد ضدعفونی پاشید. این کار از انتقال ویروس از فرد مبتلا به آن به دیگری جلوگیری نمی‌کند، بلکه خطرات بسیاری برای سلامت فرد دارد؛ از سوختگی پوست و چشم تا ورود مواد سمی و شیمیایی به ریه‌ها و مشکلاتی که برای دستگاه گوارش میتواند ایجاد شود. 
 
کد مطلب: 129542
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *