۰
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۹
رئیس سابق سازمان توسعه تجارت؛

صنعت خودرو پویایی لازم را ندارد

محمدرضا مودودی، رئیس سابق سازمان توسعه تجارت گفت: زیان انباشته چند هزار میلیاردی شرکت های خودروسازی نشان از آن دارد که دولت نه دلش می خواهد که این گاو شیرده را از دست بدهد و نه اجازه می دهد صنعت خودرو نفس تازه ای بکشد.وی گفت صنعت خودرو در ایران پویایی لازم را ندارد، مشکل اصلی صنعت خودرو ساختار ناکارآمد شبه دولتی آن است
صنعت خودرو  پویایی لازم را ندارد
محمدرضا مودودی، رئیس سابق سازمان توسعه تجارت گفت:  زیان انباشته چند هزار میلیاردی شرکت های خودروسازی نشان از آن دارد که دولت نه دلش می خواهد که این گاو شیرده را از دست بدهد و نه اجازه می دهد صنعت خودرو نفس تازه ای بکشد.وی گفت صنعت خودرو در ایران پویایی لازم را ندارد، مشکل اصلی صنعت خودرو ساختار ناکارآمد شبه دولتی آن است.

به گزارش مردم سالاری آنلاین؛ محمدرضا مودودی، رییس امور هماهنگی و نظارت بر همکاری منطقه ای معاونت اول ریاست جمهوری با بیان اینکه علی رغم گذشت چند دهه از عمر صنعت خودرو در ایران هنوز با استانداردها فاصله داریم، گفت: در حال حاضر محصولات صنعت خودرو نه مطلوب و مورد رضایت مردم است و نه سهم قابل توجهی در بازارهای صادراتی دارد.
وی در گفتگو اختصاصی با خط بازار؛ با اشاره به این موضوع که صنعت خودرو در ایران پویایی لازم را ندارد، گفت: مشکل اصلی صنعت خودرو ساختار ناکارآمد شبه دولتی آن است.
رئیس سابق سازمان توسعه تجارت در ادامه افزود: عواملی از جمله انتخاب مدیران خودروسازی براساس مناسبات سیاسی، انحصار و تبدیل شرکت های خودروسازی حیاط خلوت دولت ها باعث شده تا این صنعت از کارآمدی لازم برخوردار نباشد.وی گفت: البته این موضوع مختص به خودرو نیست. در هر صنعتی که دولت حضور دارد، ضریب بهره وری پایین است.
مودودی خاطر نشان کرد: زیان انباشته چند هزار میلیاردی شرکت های خودروسازی نشان از آن دارد که دولت نه دلش می خواهد که این گاو شیرده را از دست بدهد و نه اجازه می دهد صنعت خودرو نفس تازه ای بکشد.
مودودی با انتقاد از واگذاری سهام شرکت های خودروسازی به صورت صندوق های ETF گفت: این روش واگذاری صرفا به نفع دولت است چرا که با حفظ سهام خود، درآمدزایی می کند.
وی تصریح کرد: اگر دولت حتی یک درصد از سهام را نیز در اختیار داشته باشد، مدیریت غالب را برعهده دارد و لذا این روش واگذاری منجر به کاهش تصدی گری دولت و خصوصی سازی واقعی نمی شود.
رییس امور هماهنگی و نظارت بر همکاری منطقه ای معاونت اول ریاست جمهوری در ادامه گفت: یکی از شروط لازم برای رشد بهره وری در صنعت خودرو و حضور در بازارهای صادراتی، واگذاری شرکت های خودروسازی به بخش خصوصی واقعی است.
منبع: خط بازار
کد مطلب: 130127
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *