۰
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۳

"راه حل"، حلقه اتصال عوامل جهش تولید 

برنامه رادیویی «راه حل»، کاری از اقتصادی رادیو گفت و گو، ساعت 10 صبح یک‌شنبه و سه‌شنبه هر هفته به بررسی بایسته‌های جهش تولید، از طریق برقراری دیالوگ و اتصال میان عوامل مختلف تحقق جهش تولید می‌پردازد. 
"راه حل"، حلقه اتصال عوامل جهش تولید 
برنامه رادیویی «راه حل»، کاری از اقتصادی رادیو گفت و گو، ساعت 10 صبح یک‌شنبه و سه‌شنبه هر هفته به بررسی بایسته‌های جهش تولید، از طریق برقراری دیالوگ و اتصال میان عوامل مختلف تحقق جهش تولید می‌پردازد. 
 حل معضلات اقتصادی، سال‌هاست که ترجیع‌بند کلام عالی‌ترین مقام کشور است. مروری بر نام‌گذاری چهار سال اخیر این مسئله را به خوبی نشان می‌دهد. «اقتصاد مقاومتی»، «حمایت از کالای ایرانی»، «رونق تولید» و بالآخره «جهش تولید». عباراتی که همگی با کلیدواژه اقتصاد به یکدیگر متصل می‌شوند. 
به اعتقاد تحلیل‌گران حوزه سیاستگذاری و استراتژی، فارغ از میزان تحقق این شعارها، اسامی مذکور دارای پیوندی منطقی و ترتیبی معنادار هستند که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی از حیث سیاستگذاری‌های، در نقطه درستی ایستاده است و اصطلاحاً گیر کار را باید در جای دیگری پیدا کرد! یعنی لایه‌های ساختاری و رفتاری. 
از جمله اشتباهات در جریان پیگیری اهداف اقتصادی در جمهوری اسلامی، نگاه تک‌بعدی و غیرنظام‌مند برخی مدیران است که باعث شده در این مسیر خطیر و پرخطر، همه بار رونق اقتصادی و جهش تولید به دوش دستگاه‌ها و سازمان‌هایی اقتصاد کشور بیفتد. در حالی که تحقق اهداف اقتصادی جز با هم‌افزایی علمی و هم‌آفرینی عملی نهادها و دستگاه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، حقوقی، دیپلماتیک کشور با بخش اقتصادی ممکن نیست. 
با توجه به آنچه پیش‌تر گفته شد، «راه حل»، کاری از گروه اقتصادی رادیو گفت‌وگو با محوریت مقوله «جهش تولید»، در صدد پاسخ به سوالات و پرداختن به مسائلی از این دست است که: 
1. نسبت قوای سه‌گانه تقنینی، اجرایی و قضائی با مقوله جهش تولید چیست؟ برای هر یک چه کارویژه‌ای می‌توان در قبال تسهیل و تحقق جهش تولید مطرح کرد؟ 
2. با تأکید بر سیاست‌های کلی اصل 44، هر یک از بخش‌های اقتصاد دولتی، تعاونی‌ها و بخش خصوصی موضوع اصل 44 قانون اساسی در چه بُعدی از جهش تولید می‌توانند نقش‌آفرینی کنند؟ 
3. ابزارها و بسترهای بین‌المللی تحقق جهش تولید چیست و استفاده از آن‌ها در شرایط تحریم چگونه خواهد بود؟ 
4. جایگاه جامعه نخبگانی و اهالی علم و دانش در پازل جهش تولید چگونه تعریف می‌شود؟ 
5. در مسیر جهش تولید نقش‌آفرینی مردم چگونه خواهد بود؟ بایسته‌های جلب حمایت مردم کدامند؟ 
6. و ... 
«راه حل» بر آن است تا با گره زدن ابعاد مختلف جهش تولید با متن زندگی مردم، جهش تولید را از یک مونولوگ حاکمیتی، به یک دیالوگ ملی تبدیل کند. طوری اصناف و اقشار مختلف جامعه بتوانند جایگاه و نسبت خود را در پازل جهش تولید پیدا و درک کنند و از آن مهم‌تر در این باره خود را مسئول و البته ذینفع بدانند. 
این مجله رادیویی در بخش تولید محتوا که بخش اصلی این برنامه است، از پتانسیل علمی مرکز پژوهشی آرا و در بخش فنی و تولیدات از ظرفیت مجموعه پیام‌رسان حکت و اندیشه بهره برده و می‌برد. 
عوامل «راه حل» به تهیه‌کنندگی حسین سلطانی و با اجرای کیا داوود اسفندیاری، عبارت از امیرحسن خواجوی (مشاور طرح)، مسعود ابراهیمی (نویسنده)، مهدی حسین‌زاده (سازنده آیتم‌ها) و نیلوفر حفظی فرد (گزارش‌گر و نریتور) و سیدمحمد صادق سیادت (روابط عمومی) هستند. 
«راه حل» با این باور که «راه حل وجود دارد» سعی دارد با تدارک آیتم‌های مختلف از قبیل گفت‌و‌گوی تخصصی زنده، انعکاس و نقد نظرات مسئولان ذیربط، تهیه گزارش مردمی و نهایتاً برگزاری میزهای تخصصی کاربردی، به بررسی ابعاد گوناگون جهش تولید بپردازد و برنامه‌ای در خور مخاطبان فرهیخته رادیو گفت‌و‌گو ارائه نماید. 
«راه حل»، از امروز ساعت 10 صبح یکشنبه و سه‌شنبه هر هفته، روی آنتن رادیو گفت‌وگو موج اف‌ام ردیف 5/103 خواهد بود.
کد مطلب: 132833
برچسب ها: راه حل جهش تولید
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *