۰
يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۷

رقابت برای پیش خرید واکسن کرونا

در حال حاضر در شماری از کشورهای جهان تلاش‌هایی برای ساخت احتمالی واکسن کرونا در جریان است و هم اکنون روی بیش از ۲۰ مورد آن‌ها آزمایش‌های بالینی در حال انجام است.
رقابت برای پیش خرید واکسن کرونا
در حال حاضر در شماری از کشورهای جهان تلاش‌هایی برای ساخت احتمالی واکسن کرونا در جریان است و هم اکنون روی بیش از ۲۰ مورد آن‌ها آزمایش‌های بالینی در حال انجام است.
به گزارش ایسنا، در انگلیس آزمایش واکسنی که محققان دانشگاه آکسفورد ساخته اند نشان داده است که می تواند باعث واکنش سیستم ایمنی به ویروس کرونا شود.
در همین رابطه قراردادی برای تهیه ۱۰۰ میلیون دوز واکسن در انگلیس با شرکت استرازنکا بسته شده است.
همچنین در اواسط ماه ژوئیه شرکت مادرنا تراپیوتیکز در آمریکا از پیشرفتی تازه در روند آزمایشات انسانی واکسن ویروس کرونا خبر داده بود.
این در حالیست که مقامات بهداشتی روسیه از آماده سازی برای واکسیناسیون گسترده علیه ویروس کرونا در ماه اکتبر سال جاری خبر داده‌اند.
رسانه‌های روسیه به نقل از میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت این کشور نقل کرده‌اند که پزشکان و معلمان در زمره اولین کسانی خواهند بود که این واکسن را دریافت می‌کنند.
خبرگزاری رویترز نیز به نقل از منبعی ناشناس گفته که قرار است اولین واکسن در ماه جاری به تایید برسد.
بنابر گزارش بی‌بی‌سی، ماه گذشته، دانشمندان روسیه از اتمام مراحل اولیه یک واکسن که در انستیتو تحقیقاتی گامالیا در حال تولید است، خبر دادند و گفتند که تا اینجا نتیجه موفقیت آمیز بوده است.
این در حالیست که مذاکرات کمیسیون اروپا با دو شرکت داروسازی به منظور پیش خرید واکسن بالقوه کووید-۱۹ به نتیجه رسید.
قرارداد پیش‌بینی شده با دو شرکت سانوفی و گلاکسواسمیت‌کلاین، دو کمپانی بزرگ داروسازی در دنیا این امکان را فراهم می‌کند که واکسن برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تامین شود.
بنابر گزارش یورونیوز، پیش بینی می‌شود در صورت تولید یک واکسن ایمن و کارآمد مقابل کووید-۱۹، کمیسیون اروپا به نمایندگی از تمامی کشورهای عضو، چارچوب قراردادی برای خرید ۳۰۰ میلیون دوز از آن را پیگیری کند.
شرکت‌ فرانسوی سانوفی و شرکت بریتانیایی گلاکسواسمیت‌کلاین، در ماه آوریل گذشته اعلام کرده بودند که برای ساخت و تولید یک واکسن مشترک کووید-۱٩ با هم به تفاهم رسیده‌اند. این دو شرکت در بیانیه مشترکی گفتند که در نظر دارند این واکسن را تا نیمه دوم سال ٢٠٢۱ در دسترس عموم قرار دهند.
در چین نیز چندین شرکت خود را در مسیری موفق برای تولید واکسن علیه کرونا دانسته‌اند.
دویچه‌وله نیز گزارش کرده است که دو شرکت دارویی چینی، سینوواک و سینوفارم در برزیل و امارات سومین مرحله از تست واکسن را به اجرا در آورده‌اند.
کمیسیون اروپا همچنین متعهد شده است که در تامین واکسن برای هر فردی در هر نقطه جهان کمک کند چراکه این نهاد معتقد است تا زمانیکه همه ایمن نباشند هیچ کس ایمن نخواهد بود. به همین منظور از تاریخ چهار مه ۲۰۲۰ در یک اقدام بین‌المللی برای دسترسی همگانی به آزمایش‌ها، درمان‌ها و واکسن‌های علیه ویروس کرونا حدود ۱۶ میلیارد یورو جمع‌آوری کرده است.
کد مطلب: 133921
برچسب ها: واکسن کرونا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *