۰
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۳۷

مشکل مرغداران !

رییس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی میهمان ستون «حالتون چطوره» در روزنامه اعتماد شده و درباره مشکلات صنعت مرغداری و صنعتگران این صنف صحبت کرده است. به گفته مقدم نیا در حال حاضر نقدینگی و نداشتن پول کافی مهم ترین مشکل مرغداران است.
به گزارش ایسنا، متن این گفت‌وگو به شرح زیر است:
- سلام آقای مقدم نیا، حالتون چطوره، خوب هستید؟
سلام. ممنون.
- زنگ زدم اگر وقت داشته باشید، درباره مشکلات صنف تان با هم صحبت کنیم: از پیگیری های اتحادیه برای رفع مشکلات بگویید.
مشکلاتمان اینقدر زیاد است که اگر بگویم شما گریه‌تان می‌گیرد.
- خب اشکالی ندارد بگویید.
امروز مشکل بزرگ ما بی‌پولی است.
- چه شده که صنف شما دچار چنین عارضه‌یی شده است؟
مرغدار مجبور است زمانی که مرغ بالغ و آماده کشتار شد، آنها را به کشتارگاه ببرد. یعنی این امکان وجود ندارد که مرغ را بیش از یک دوره در مرغداری نگه دارد. این اجبار باعث شده کشتارگاه ها با رفتاری سوءاستفاده گونه، مرغ را از تولیدکنندگان بخرند. کشتارگاه ها در ازای محموله گوشت مرغی که تحویل می‌گیرند، معمولاپول نقد نمی‌دهند و نسیه معامله می‌کنند. آنها هنگام خرید، با استفاده از چک‌های مدت‌دار که حداقل دو ماه زمان دارد، اقدام به خرید مرغ می‌کنند. حالا اگر مرغدار خیلی اصرار داشته باشد که پول نقد بگیرد، مدیران کشتارگاه مشروط بر کاهش ۲۰ درصدی ارزش معامله حاضرند پول نقد را به فروشنده تحویل بدهند.
- یعنی چه؟
یعنی اینکه وقتی مرغدار طلب پول نقد می‌کند، کشتارگاه می‌گوید من ۲۰ درصد از پول معامله را کم می‌کنم، اما به جای آن پول نقد می‌دهم. این درحالی است که مرغ در بازار مصرف به صورت نقدی به فروش می‌رسد و مصرف کننده پول نقد می‌دهد و مرغ می‌خرد، اما تولیدکننده، یعنی مرغدار ، مجبور به فروش نسیه یا کاهش اجباری قیمت است. این رفتار کشتارگاه‌ها باعث شده صنف ما به شدت مشکل نقدینگی داشته باشد و هر روز هم این مشکل حادتر شود. این را هم بگویم که با توجه به افزایش قیمت ها امروز مرغداران مجبور به افزایش سرمایه در گردش خود شده‌اند و به میزان ۴۰ درصد سرمایه در گردش خود را افزایش داده‌اند.
- تاکنون برای رفع این مشکل اقدامی صورت گرفته است؟
نه. این نکته موضوعی است که اتحادیه هم دنبال می‌کند و امیدوار است مسوولان ذیربط به این موضوع توجه کنند و مشکلات ما را درک کرده و اقدامات لازم را برای رفع آن به کار گیرند. اصلاشما می دانید که امروز تولید کننده مرغ ضرر می‌کند؟
- نه: چطور تولید کننده مرغ متضرر می‌شود؟
الان قیمت نهاده‌های دامی، دان مرغ و تمام مواد مورد نیاز برای پرورش مرغ نیازمند صرف هزینه‌های ارزی است، اما امروز ما شاهد نوسانات قیمت ارز هستیم و همین موضوع بر قیمت مرغ و هزینه‌های تمام شده مرغداران اثرات افزایشی گذاشته است. اما با این وجود سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، یک طرفه به قاضی رفته و تنها در راستای حمایت از مصرف کننده از بالارفتن قیمت مرغ جلوگیری می‌کند. این درحالی است که با احتساب هزینه‌های تولید قیمت هر کیلو مرغ بیش از قیمت‌های مصوب است.
- امکان تهیه نهادهای دام از بازار داخل نیست؟
نه. بیش از ۹۰ درصد از نهاده‌های دامی که در پرورش مرغ استفاده می‌شود، از خارج از کشور وارد می‌شود و نوسانات نرخ ارز هم به شدت روی آن تاثیرگذار است.
- خب درباره دیگر مشکلات‌تان هم صحبت می‌کنید؟
همانطور که گفتم، صنف ما با مشکل بی‌پولی مواجه است، سوءمدیریت، سیاست های غلط، کم بودن توان تشکل صنفی برای رفع مشکلات صنف نیز از دیگر مشکلات ما است.
- خب می‌شود درباره این مشکلات که گفتید توضیح دهید؟
نه. الان نمی توانم. یک ماه نبوده‌ام و در جریان برخی امور نیستم، بگذارید کمی مطالعه کنم و اطلاعات به دست بیاورم بعدا با هم صحبت کنیم.
کد مطلب: 13695
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *