۰
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۵

هشدار به زنان در روزهای کرونایی

رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع) مراجعه زنان به پزشک را در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی و بروز بیماری های زنان که نیاز به درمان های اورژانسی دارند، حتی در روزهای کرونایی ضروری خواند.
هشدار به زنان در روزهای کرونایی
رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع) مراجعه زنان به پزشک را در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی و بروز بیماری های زنان که نیاز به درمان های اورژانسی دارند، حتی در روزهای کرونایی ضروری خواند.
به گزارش مهر، مریم السادات حسینی، بیماری‌های زنان را به دو بخش مرتبط به حوزه مامایی و حوزه زایمان تقسیم کرد و گفت: در خصوص زنان باردار در زمان کرونا دستورالعمل‌های زیادی از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده و در دسترس است، اما رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مراجعه به پزشک به محض اینکه متوجه بارداری شدند و انجام بررسی‌های لازم توسط پزشک اهمیت مورد تاکید است.
وی ادامه داد: پس از اینکه اطمینان حاصل شد حاملگی مطلوبی دارند، این امکان وجود دارد که مراجعه بعدی را با تأخیر یک هفتگی انجام دهند، البته حتماً در فاصله ۱۱ تا ۱۳ هفتگی بارداری که غربالگری سه ماهه اول انجام می‌شود، باید حتماً اقدام کنند و ترس از ابتلاء به کرونا مانع مراجعه آنها نشود چراکه افزایش سن حاملگی بدون پیگیری معاینات، می‌تواند بروز مسائلی پیچیده‌ای را با خود به همراه داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به لزوم مراجعه زنان باردار به مراکز بهداشتی و درمانی در فاصله ۱۶ تا ۱۷ هفتگی برای غربالگری دوم، عنوان کرد: اگر غربالگری‌ها انجام شد و هیچ نکته پاتولوژیکی یا علائم خاص همچون خونریزی و درد وجود نداشت، زنان می‌توانند در سه ماهه دوم با فواصل طولانی‌تری ویزیت شوند.
حسینی اظهار کرد: در سه ماهه سوم ممکن است با نشانه‌هایی مثل افزایش فشارخون، مسمومیت حاملگی، خونریزی‌های غیرطبیعی و زایمان زود رس مواجه باشند که توصیه می‌کنیم به محض ظهور علائم هشدار، حتماً به پزشک مراجعه کنند و در غیر این صورت مراجعات دوره‌ای سه ماهه سوم را طبق روال انجام دهند.
وی بررسی وضعیت زنان پس از زایمان را نیز مهم خواند و افزود: بعد از زایمان بر اساس نوع زایمان و پرخطر یا کم خطر بودن حاملگی، توصیه‌هایی در موقع ترخیص داده و تاریخ مراجعه بعدی مشخص می‌شود که حتماً باید طبق همان تاریخ ویزیت انجام و برای پیگیری وضعیت نوزادان به متخصصان این حوزه مراجعه شود.

سطح بندی بیماران در دوران اپیدمی کرونا
این متخصص زنان و زایمان در ادامه اظهار کرد: بخش دوم بیماری‌های زنان، ژنکولوژی یا بیماری‌های مربوط به سنین باروری یا یائسگی است، اگر فردی در این زمینه مشکل خاصی ندارد و مراقبت‌ها و رسیدگی‌های سالیانه را انجام داده و هیچ نکته غیر طبیعی در سیر مراجعات قبلی نداشته است، با توجه به اپیدمی توصیه می‌شود مراجعات روتین را به تأخیر بیندازد.
کد مطلب: 138513
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *