۰
چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۹

طبرسی: کرونا درحال چرخش سریع است

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به افزایش مراجعه بیماران بدحال به اورژانس‌ها، گفت: حلقه محاصره کرونا از همیشه تنگ‌تر شده، بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می‌رسد تهاجمی و افسارگسیخته شده است.
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به افزایش مراجعه بیماران بدحال به اورژانس‌ها، گفت: حلقه محاصره کرونا از همیشه تنگ‌تر شده، بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می‌رسد تهاجمی و افسارگسیخته شده است.
به گزارش ایسنا، دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه ویروس‌ها همواره در حال تغییرات ژنتیکی یا جهش هستند، گفت: این تغییرات گاهی منجر به کاهش قدرت سرایت بیماری آنها می‌شود؛ نظیر آنچه در مورد سارس اتفاق افتاد و گاهی نیز باعث افزایش بیماری زایی ویروس می‌شود، نظیر آنچه در کووید ۱۹ رخ داده و باعث افزایش میزان انتقال آن شده است.
ویروس شایع در کشور از نوع اروپایی است
این متخصص عفونی بیمارستان با اشاره به وجود دو نوع ویروس کووید ۱۹(COVID-۱۹) در جهان، افزود: یک نوع همان ویروس آسیای جنوب شرقی یا ووهان است که با جهش‌هایی که رخ داده میزان انتقال و بیماری‌زایی آن کمتر شده است، اما نوع دوم ویروس در اروپا دیده می‌شود که دارای بیماری‌زایی بسیار شدیدی است و ظاهرا به سمت ایران نیز آمده است.
انتقال کرونا خانوادگی و ابتلای خوشه‌ای
به گفته وی، ویروسی که الان در کشور شیوع دارد از همان نوع اروپایی است که میزان انتقال آن بیشتر از قبل است. انتقال بیماری خانوادگی صورت می‌گیرد و اصطلاحا افراد دسته‌ای یا خوشه‌ای مبتلا می‌شوند.
آنفلوانزای فصلی هنوز در کشور شروع نشده است
طبرسی ویروسی که در حال حاضر در حال چرخش در جامعه است را همان ویروس کووید ۱۹ برشمرد و  یادآور شد: هنوز شواهدی از شروع آنفلوانزا دیده نشده است گرچه با سرد شدن هوا و تغییر فصل احتمال شیوع انفلوانزا نیز وجود دارد و باید مراقب باشیم که درگیر آن نشویم.
قرنطینه خانگی گروه‌های پرخطر برای محافظت از کرونا و آنفلوانزا
وی با اشاره به کمبود واکسن آنفلوانزا به افراد به ویژه گروه های پرخطر و پر ریسکی که موفق به تزریق این واکسن نشدند، توصیه کرد: افراد باید کماکان نکات بهداشتی یعنی زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و گروه‌های پرخطر نیز بهتر است در این شرایط  به خاطر کرونا و پیشگیری از آنفلوانزا در منزل بمانند.
بروز سندرم خستگی مزمن در بیماران پس از بهبود کرونا
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به بروز سندرمی با نام خستگی مزمن پس از ابتلا به بیماری‌های ویروسی در افراد تصریح کرد: در این سندرم بیمار پس از بهبود دچار ضعف، بی حالی، بدن درد، خستگی و افسردگی می‌شود.
وی افزود: مبتلایان به کرونا پس از بهبود علاوه بر این علایم، ریزش مو، عوارض التهابی و گلو درد را نیز  تجربه می‌کنند. البته این بیماران ممکن است پس از بهبودی کرونا به طور دوره‌ای بدن درد داشته باشند که این عوارض پست کووید تلقی می‌شود.
داروهای مورد استفاده در درمان کرونا 
طبرسی با اشاره به استفاده از دو دسته دارو در درمان کرونا، گفت: در درمان کرونا داروهای ضدالتهابی و ضدویروسی استفاده می‌شوند . مطالعات حاکی از تاثیرات موفقیت آمیز داروهای ضد التهابی است که در راس آنها داروهای استروئیدی  یا دگزامتازون قرار دارد که می‌تواند مرگ و میر را کاهش دهد.
وی تاکید کرد که دگزامتازون فقط در بیمارانی موثر است که دچار افت اکسیژن هستند و در  بیماران دارای اکسیژن خون طبیعی مصرف استروئید ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت بیمار شود.
به گفته طبرسی، داروهای ضدالتهاب نیز در دنیا برای این کرونا مصرف می‌شود، اما شواهد قطعی وجود ندارد که این داروها منجر به کاهش مرگ و میر یا بهبودی زودتر بیمار شوند.
این متخصص عفونی در ادامه به داروهای ضد ویروس نظیر فاویپراویر، رمدسیویر، سوبوداک و اینترفرون اشاره کرد که امروزه جنجال برانگیز هستند و افزود: تاثیر این داروها عمدتا در ۱۰ روز اول بیماری است که احتمال تکثیر ویروس وجود دارد و پس از آن ممکن است زیاد اثرگذار نباشد.
طبرسی تنها داروی مورد تایید FDA  برای درمان کرونا را رمدسیویر ذکر کرد که در بیمارستان‌های ایران نیز استفاده می شود و ساخت شرکت های دارویی داخلی است و گفت: این دارو ممکن است در درمان بیماران کرونایی درصدی نیز تاثیر داشته باشد. FDA پس از آنالیز مطالعات مختلف اعلام کرد که رمدسیویر ممکن است تاثیرات نسبی داشته باشد و آن را به عنوان اولین داروی ضد کرونا پذیرفت.
به گفته وی، در مورد سایر داروها مثل فاویپیراویر، سوبوداک و اینتفرون مطالعات به نتیجه قطعی نرسیده است و هنوز ادامه دارد.
افزایش انعقادخون در مبتلایان
این عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از ویژگیهای بیماری کرونا را افزایش انعقادخون در مبتلایان برشمرد و خاطرنشان کرد: در تمام بیماران بستری در بیمارستان‌ها از داروهای ضدانعقادی استفاده می‌شود. اما در مورد بیماران غیر بستری در بیمارستان ضرورتی برای مصرف این داروها وجود ندارد.
اجتناب از مصرف خودسرانه داروها
وی با اشاره به این که ممکن است بسته به شرایط بیماران بستری داروهای مختلفی نظیر داکسی سایکلین و آزیترومایسین، آسپرین، ناپروکسن و... توسط پزشک تجویز شود به افراد تاکید کرد که از مصرف خودسرانه داروها اجتناب کنند.
طبرسی  با اشاره به پروژه‌های ساخت واکسن در ایران و جهان گفت: هنوز فاز سوم مطالعاتی واکسن‌های چینی و روسی تکمیل نشده و فاز مطالعاتی واکسن امریکا و اکسفورد تا اوایل دی ماه احتمال دارد به اتمام برسد. باید ببینیم که سازمان جهانی بهداشت کدام واکسن را برای استفاده عمومی تایید می‌کند اما فکر نمی کنم در کوتاه مدت و تا دو - سه ماه آینده اتفاق خاصی درخصوص واکسن کرونا افتد. 
وی خاطرنشان کرد: در ایران نیز واکسن کرونا به فاز انسانی رسیده اما این پروژه زمانبر است و ممکن است حداقل تا پایان زمستان امسال طول بکشد تا نتایج آن برای استفاده عمومی مردم آماده شود. بنابراین کماکان تنها راهکار برای مقابله با کرونا تقویت رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه است.
احساس بوی بد؛ نشانه دیگری از ابتلا به کرونا
این متخصص بیماری های عفونی شایعترین علایم کرونا را تب، سرفه، بدن درد و تنگی نفس ذکر کرد و از دست دادن حس چشایی و بویایی، تغییر مذاق، احساس بوی بد، کمردرد، اسهال و استفراغ در نوع گوارشی را از دیگر علایم این بیماری برشمرد که جزو علایم شایع نیستند.
ابتلای مجدد به کرونا در افراد دارای نقص سیستم ایمنی
طبرسی با بیان این که ابتلای مجدد قطعی به کووید ۱۹ زیاد در دنیا گزارش شده است گفت:  افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند دوباره به بیماری مبتلا می شوند. بنابراین پس از یک بار ابتلا به کرونا افراد همچنان ملزم به رعایت نکات بهداشتی هستند.
افزایش مراجعان به اورژانس مراکز درمانی
وی با اشاره به تاثیر اعمال محدودیت های جدی  در تهران برای کاهش انتقال و شیوع بیماری تاکید کرد: در آینده بازگشایی‌ها نیز باید بسیار محتاطانه صورت گیرد. الان وضعیت مناسبی نداریم، تعداد مراجعان به اورژانس‌ها افزایش یافته و بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می‌رسد که تهاجمی و افسارگسیخته شده است.
این متخصص عفونی دانشگاه با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌ها و اصول بهداشتی گفت: اگر ۹۰-۸۰ درصد مردم به طور جدی پروتکل‌ها را رعایت کنند می‌توانیم به بهبود اوضاع امیدوار شویم.
ضرورت استفاده از ماسک در منزل برای حفاظت از افراد پرخطر
وی با بیان اینکه در حال حاضر انتقال بیماری به صورت خانوادگی است، تاکید کرد: در خانواده‌هایی که افراد پرخطر نظیر مبتلایان به دیابت، سرطان و بیماری‌های زمینه ای وجود دارد افراد باید در منزل نیز برای محافظت از آنان ماسک بزنند.
به گفته دکتر طبرسی، بیماری کرونا در کودکان زیاد شدید بروز نمی کند و معمولا کودکان مبتلا درمانهای علامتی می‌گیرند. اما کودکانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای نظیر دیابت، کلیوی و قلبی هستند ممکن است بیماری شدید و عارضه دار شود.
تاکید بر تداوم رعایت جدی پروتکل‌ها و محدودیت‌ها
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به مرگ هزاران ایرانی از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بر اثر این بیماری خاطرنشان کرد: حلقه کرونا از همیشه برای ما تنگ‌تر شده و درصورت عدم رعایت محدودیت‌ها و پروتکل های بهداشتی شاهد افزایش مرگ و میرها خواهیم بود.
بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، طبرسی در خاتمه سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اجرای محدودیت ها از سوی دولت شاهد کاهش شیوع بیماری و مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ باشیم.
کد مطلب: 139207
برچسب ها: کرونا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *