۰
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۰
دبیرکل حزب مردم سالاری اعلام کرد:

مشارکت مشروط اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰

حدود ۵ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، اما فضا همچنان در حوزه سیاست داخلی سرد است. با این حال گعده‌ها و جلسات در میان احزاب و جناح‌های سیاسی داغ است و خبر‌های متعددی از این فعالیت‌ها برای رسیدن به سازوکار‌های مناسب انتخاب نامزد نهایی به گوش می‌رسد. 
مشارکت مشروط اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰
حدود ۵ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، اما فضا همچنان در حوزه سیاست داخلی سرد است. با این حال گعده‌ها و جلسات در میان احزاب و جناح‌های سیاسی داغ است و خبر‌های متعددی از این فعالیت‌ها برای رسیدن به سازوکار‌های مناسب انتخاب نامزد نهایی به گوش می‌رسد. 
بر همین اساس آخرین خبر گفت وگویی با مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری و نماینده سابق مجلس انجام داده که از فعالیت‌های اصلاح طلبان در این خصوص بگوید. او در این مصاحبه تصریح می کند  دوست داریم ظریف بیاید، اما خودش تمایل ندارد.
دکتر کواکبیان گفت: در جبهه اصلاحات ما سه راهبرد داشتیم یک راهبرد این بود که مشارکت در انتخابات و معرفی کاندیدا‌ها با هر قیمتی و بدون شرط، یک سری هم می‌گفتند اصلا نباید در انتخابات بیاییم و ضرورتی ندارد. این دو نظر در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات رای نیاورد. الان موضع مشترک شورای هماهنگی این است که در انتخابات ۱۴۰۰ به صورت مشروط شرکت کنیم با سه شرط رقابتی و عادلانه بودن انتخابات، داشتن نامزد اصلاح طلب و زمینه سازی برای حضور گسترده مردم.
وی افزود: نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان نیز با حضور ۳۰ دبیرکل حزب اصلاح طلب به علاوه ۱۰ فرد حقیقی غیرحزبی که در سطح ملی مطرح باشند نامزد نهایی را مشخص می‌کند. ما نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان را این طور می‌بینیم که یک جریان دموکراتیک و از دل احزاب بیرون آمده است که قرار شده مصداق ریاست جمهوری را احزاب معرفی کنند. چند نفر ماموریت پیدا کردند که با آقای خاتمی تعامل داشته باشند و به ده نفر برسند که باید در شورای هماهنگی رای بگیرند و این ۴۰ نفر نهاد اجماع ساز می‌شوند. مثلا موسوی خوئینی‌ها می‌تواند یکی از این ده نفر باشد.
دبیرکل حزب مردم سالاری ادامه داد: مشارکت تا ۵ درصد با پیروزی اصولگرا‌ها همراه است و از ۱۵ تا ۵۰ درصد قشر خاکستری موثر هستند که خیلی حزبی و جناحی فکر نمی‌کنند و از ۵۰ درصد به بالا اگر مردم مشارکت داشته باشند این در سبد آرای اصلاح طلبان خواهد بود و من می‌گویم اگر مردم بالای ۵۰ درصد شرکت کنند باز اصلاح طلبان آرای خودشان را دارند، ولی در بخش خاکستری رای که بیشتر مواقع گرایش به اصلاح طلب‌ها داشتند شاهد کاهش هستیم مثلا اگر در همان حدود ۴۰ درصدی که در انتخابات مجلس مشارکت بود در همان حد در خرداد ۱۴۰۰ هم مردم حضور پیدا کنند حتما اصلاح طلب‌ها هیچ شانسی برای پیروزی ندارند. به نظرم اگر امروز انتخابات برگزار شود مشارکت مردم بیشتر از اسفند ۹۸ نیست و این به برکت حمایت اصلاح طلبان از دولت روحانی و عملکرد دولت اوست!
نماینده مردم در تهران در مجلس دهم تصریح کرد: ما در حزب مردم سالاری گفتیم که اگر نامزدی از اصلاح طلب‌ها نباشد اصلا از هیچ کس حمایت نمی‌کنیم. نامزد حزبی خودمان را هم در کنگره حزب در ۳۰ بهمن مشخص و به نهاد اجماع ساز معرفی می‌کنیم. هیچ بحثی از نامزد‌ها قبل از کنگره خودمان نخواهیم داشت و هر چه نهاد اجماع ساز تصمیم بگیرد حتما حمایت می‌کنیم. به نظرم در بهمن ماه ترکیب کامل نهاد اجماع ساز مشخص می‌شود، اما درباره مصداق نامزد اصلاحات بعید است تا پایان سال به نتیجه قطعی برسند.
وی گفت: تصویب کردیم که نامزد ما حتما از داخل اصلاحات باشد و نهاد اجماع ساز حتما به علی لاریجانی نخواهد رسید مگر این که یکی، دو حزب بخواهند سرپیچی کنند.
کواکبیان ادامه داد: معتقدم اگر کسی سابقه همکاری با این دولت را دارد این نقطه قوت او نخواهد بود، ولی این که چقدر نقطه ضعفش هست بستگی به بحث‌هایی دارد که در نهاد اجماع ساز شکل بگیرد. البته آقای ظریف با دیگران فرق دارد، چون ظریف بیش از این که حزبی باشد، پراگماتیست و عمل‌گراست. با خودش هم دو سه بار صحبت کردم، اما ایشان چندان تمایلی ندارد هرچند حزب ما هم دوست دارد ایشان بیاید. ایشان اگر بیاید جریان اصلاح طلبان استقبال می‌کند و این به خاطر شرایطی است که کشور در حوزه روابط بین الملل نیاز دارد.
وی همچنین درباره حضور احتمالی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گفت: احمدی نژاد ممکن است تا وزارت کشور هم بیاید، اما معتقدم تایید نمی‌شود البته دست بردار نخواهد بود و احتمالا از یک نفر حمایت می‌کند و بعد هم می‌گوید اگر تایید می‌شد رای می‌آورد. او به تازگی کلیپی منتشر کرده که سال ۸۸ یک گروه ضربتی از اشرافیت بوده که می‌آمدند و مردم را می‌زدند، چرا این حرف را همان زمان نگفت؟ معلوم است که می‌خواهد از فضا سوء استفاده کند.

کواکبیان گفت: برای مجلس یازدهم میخواستیم لیست ۲۹۰نفره بدهیم اما ۶۰نفر بیشتر نداشتیم،رد صلاحیتها باعث شد کسی برای حمایت نداشته باشیم وهرکسی که مردم را از مشارکت مایوس کند در خط ترامپ و ضد انقلاب است .مشارکت ۴۰درصدی در انتخابات مجلس زیر زبان اصولگرایان مزه کرده است .در صورت مشارکت زیر ۵۰ درصد، اصلاح طلبان باید از پاستور خداحافظی کنند.افزایش مشارکت مردم ضریب امنیت ملی را افزایش میدهد.
وی در پایان گفت: حزب کارگزاران سازندگی تاکنون با روند شورای هماهنگی جبهه اصلاحات همراهی کرده، ولی اگر به هر دلیلی راهش را جدا کند ممکن است بقیه احزاب هم چنین راهی را بروند البته فکر نمی‌کنم چنین رفتاری داشته باشند در عین حال نمی‌توان یک حزب را مجبور به کاری کرد. در انتخابات مجلس هم دیدید چگونه کف رای افراد و احزاب مشخص شد بنابراین معتقدم این دوستان هم همراهی می‌کنند.
کد مطلب: 142969
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *