۰
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۹

این توریست‌ها را به ایران راه دهید!

ایران از اسفندماه سال گذشته صدور ویزای توریستی را متوقف کرده است. با این حال ورود اتباع خارجی به ایران کامل قطع نشده است. وزارت خارجه به بیماران و هیأت‌های تجاری خارجی ویزا می‌دهد. حالا جامعه تورگردانان درخواست کرده ورود توریست‌های طبیعت‌گرد نیز به ایران آزاد شود.
این توریست‌ها را به ایران راه دهید!
ایران از اسفندماه سال گذشته صدور ویزای توریستی را متوقف کرده است. با این حال ورود اتباع خارجی به ایران کامل قطع نشده است. وزارت خارجه به بیماران و هیأت‌های تجاری خارجی ویزا می‌دهد. حالا جامعه تورگردانان درخواست کرده ورود توریست‌های طبیعت‌گرد نیز به ایران آزاد شود.
به گزارش ایسنا، صدور ویزای توریستی ایران به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا متوقف شده است، هرچند مرزهای ایران به روی اتباع خارجی کاملا مسدود نیست و ویزا در مبادی ورودی صادر می‌شود. وزارت خارجه نیز گفته است فقط به بیماران و گروه‌های تجاری ویزا می‌دهد. با این حال در تیرماه ۹۹ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشستی با معاونان وزارت خارجه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان توسعه تجارت ایران و وزارت اطلاعات، پروتکل ورود گردشگران خارجی به کشور را بررسی کرد و در مردادماه دستورالعمل یا پروتکل ورود گردشگران خارجی به ایران را به ستاد ملی مقابله با کرونا تحویل داد که تا کنون پاسخی به آن داده نشده است.
در شهریورماه ۹۹ که حدود هفت ماه از همه‌گیری ویروس کرونا می‌گذشت، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به طولانی شدن توقف سفرها گفت که می‌خواهد با وزیر بهداشت، رایزنی کند تا محدودیت‌های سفر برداشته شود. اما این دیدار تا کنون انجام نشده است.
اواخر آذرماه نیز بعد از آن‌که جامعه تورگردانان ایران با رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه به منظور بررسی شرایط صدور ویزای توریستی ایران، رایزنی‌هایی انجام داد، معاون گردشگری با معاون وزارت خارجه درباره بازگشایی تدریجی مرزها برای ورود گردشگران خارجی به صورت محدود، ضابطه‌مند و مدیریت‌شده در قالب پروتکل‌ تهیه‌شده مذاکراتی داشت.
هرچند، وزیر بهداشت به تازگی و پس از سرایت نوع جهش‌یافته ویروس کرونا به برخی کشورها، خواسته که پروتکل‌های بهداشتی در مبادی ورودی کشور سختگیرانه‌تر اجرا شود و تمام مسافرانی که از مقصد اروپا عازم ایران شده‌اند علاوه بر انجام تست دوباره در مبادی ورودی کشور، به مدت مناسب و منطبق با پروتکل‌ها در محل سکونت خود قرنطینه شوند. نمکی در نامه‌ای به معاون بهداشت خود، رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی را مکلف کرده که این دستورالعمل را اجرا کنند.
ستاد ملی مقابله با کرونا قبلا ورود مسافران خارجی و یا ایرانی‌های مقیم خارج از کشور را به داشتن گواهی منفی تست کرونا ۹۶ ساعت قبل از پرواز، مشروط کرده است. در صورت نداشتن این آزمایش، اجازه ورود به مسافر خارجی داده نمی‌شود و یا ملزم است ۱۴ روز در محل مشخصی قرنطینه شود.  
با وجود مقاومت ستاد ملی کرونا در برابر باز شدن مرزها به روی گردشگران خارجی و مقررات تازه‌ای که برای ورود مسافر از اروپا وضع شده است، رییس جامعه تورگردانان ایران در نامه‌ای از معاون گردشگری درخواست کرده است در رایزنی با این ستاد دست‌کم اجازه ورود گردشگران طبیعت‌گرد را برای بهار و تابستان آینده دریافت کند.
ابراهیم پورفرج به ایسنا می‌گوید: با آن که همه‌گیری ویروس کرونا سفرهای بین‌المللی را تحت شعاع قرار داده اما در بین طبیعت‌گردانان و توریست‌هایی که با اتومبیل یا موتورسیکلت شخصی خود سفر می‌کنند، تقاضا برای ایران وجود دارد. می‌توان این درخواست‌های محدود را تا عادی شدن اوضاع مدیریت کرد.
رییس جامعه تورگردانان در این نامه خطاب به ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نوشته است: علی‌رغم یک دوره بیکاری گسترده و تعطیلی‌ها که به واسطه شیوع بیماری کرونا گریبانگیر دفاتر و شرکت‌های گردشگری در سراسر دنیا شد کارشناسان صنعت گردشگری بر این اعتقادند که طبیعت‌گردی می‌تواند به عاملی جدی برای بازسازی گردشگری ورودی تبدیل شود. سازمان جهانی جهانگردی هم اعلام کرده است «واقعیت آن است که در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای درحال توسعه، گردشگری عامل اصلی معیشت و رشد اقتصادی است، بنابراین بسیار مهم است که گردشگری را مسؤولانه و به موقع شروع کنیم.»
آخرین گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که برخی کشورها بیشتر در اروپا و آسیا و اقیانوس آرام با ابتکار عمل‌هایی، گردشگری ورودی را به شکل محدودی در حوزه طبیعت‌گردی آغاز کرده‌اند. در کشور اسپانیا که سالانه با بیش از ۸۱ میلیارد دلار درآمد حاصل از ورود گردشگران خارجی، سهمی بیش از ۱۶ درصد از کل صادرات این کشور را دارد، طبیعت‌گردی مناسب‌ترین شکل گردشگری در دوران پاندمی کرونا تشخیص داده شده که گردشگری را نیز فعال کرده است. به نظر می‌رسد با توجه به جاذبه‌های بی‌شمار طبیعت‌گردی در کشور، گردشگری ورودی بتواند با اتخاذ این روش به سرعت خود را بازسازی کند.
طبیعت‌گردی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است، از جمله این‌که:
از تمام گردشگران ورودی در کشور مبدأ تست PCR گرفته شده و با در دست داشتن گواهی سلامت وارد ایران خواهند شد.
بیشتر زمان سفرهای طبیعت‌گردی حتی اقامت در فضای باز صورت می‌گیرد که با یافته‌های امروز، پایین‌ترین احتمال شیوع بیماری را دارد.
در فضای باز طبیعت، افراد به راحتی می‌توانند فاصله‌گذاری را رعایت کنند.
تعداد نفرات تورهای طبیعت‌گردی ورودی کم و معمولا زیر ۱۰ نفر است.
اقامت در سفرهای طبیعت‌گردی عمدتا به صورت کمپینگ و در چادرهای اختصاصی است و گردشگران در فضای کوچک و سربسته تجمع نمی‌کنند.
با توجه به فصل کاری پیش رو در بهار و تابستان آینده، از هم‌اکنون مراتب در ستاد ملی کرونا مطرح شود و پس از دریافت تایید نسبت به صدور مجوزهای لازم و تهیه و تدوین شیوه‌نامه‌های بهداشتی فعالیت در طبیعت در دوران کرونا و دیگر موارد، اقدام لازم برای ورود گردشگران خارجی حوزه طبیعت‌گردی‌ صورت پذیرد تا بتوان نهایت بهره‌برداری را از این بازه زمانی به عمل آورد. امید داریم با این اقدام شاهد رونق بیشتر گردشگری ورودی ایران در آینده نزدیک باشیم.»
کد مطلب: 143061
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *