۰
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۷

اینترنت به هیچ وجه گران نمی شود

وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به تعرفه اینترنت تاکید کرد: به هیچ‌وجه اینترنت گران نمی‌شود.
اینترنت به هیچ وجه گران نمی شود
وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به تعرفه اینترنت تاکید کرد: به هیچ‌وجه اینترنت گران نمی‌شود.
 
محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در پاسخ به این سوال ایلنا که آیا تعرفه اینترنت گران می‌شود، گفت: به هیچ‌وجه اینترنت گران نمی‌شود. اگر می‌خواستیم اجازه گران شدن اینترنت را بدهیم، همان موقع که قیمت را دو برابر افزایش دادند، مخالفت نمی‌کردیم اما دولت با مصوبه محکمی، اجازه افزایش قیمت اینترنت را نداد.
 
وی با بیان اینکه حرف‌هایی که می زنند نادرست است، ادامه داد: برخی می‌گویند دولت به دنبال گران کردن اینترنت است. اگر دولت دنبال این کار بود به مصوبه مجلس نیازی نداشت و خودمان اختیار گران کردن اینترنت را داریم و به مجوز مجلس نیازی نبود. وقتی سهامداران اپراتورها دو، سه ماه قبل قیمت ها را بالا بردند، دولت محکم ایستاد و قیمت‌ها برگشت. بالابردن قیمت اینترنت ضدتوسعه و ضدعدالت است و در شرایط فعلی که مردم درگیر بیماری کرونا هستند، فضای مجازی به قول برخی از دوستان قوت غالب است.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه افزایش تعرفه اینترنت ظلم است، خاطرنشان کرد:  ما چهار سال قیمت را ثابت نگه داشته‌ایم الان هم استراتژی ما همان است و محکم می‌ایستیم تا قیمت افزایش نیابد.
 
وی با بیان اینکه سیاست دولت حمایت از اپراتورها برای گسترش عدالت اجتماعی  بوده است اما آنچه در خال رخ دادن است، عکس آن است.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت ارتباطات درباره درآمد کم اظهاری کرده است، گفت: بگویند کم اظهاری کجا بوده است. گزارش تفریغ بودجه را اعلام کنند. شش هزار و چهارصد میلیارد تومان به عنوان درآمد عمومی باید به خزانه واریز می کردیم. شرکت همراه اول، شرکت مخابرات ایران بورسی هستند و درآمد آنها در بورس اعلام می شود و این درآمد شفاف است و مردم می توانند ببینند و مگر می شود درآمدی باشد که اظهار نشود؟ بیان این مطالب شبیه اتفاق دیروز است که ما دیروز ابراز امیدواری کردیم که این اتفاق با رای نمایندگان نیفتد یکی از نمایندگان اظهار کرد که وزیر ارتباطات گفته است نمی گذاریم چنین اتفاقی بیفتد. وقتی حرف ها را آنقدر معوج می کنند معلوم است پایه های اقتصادی تصمیمات هم اشکال دارد.
 
آذری جهرمی درباره اختصاص درآمد حاصل از افزایش اینترنت به صداوسیما، گفت: در هر صورت متنی که از مصوبه کمیسیون تلفیق آمده، این است که پول به صداوسیما و یک سری نهاد دیگر داده شود. هنوز متن مصوب  مجلس در اختیار ما نیست و نمی‌دانیم چه چیزی مصوب شده است. دیروز یکی از نمایندگان پیشنهاد حذف این مصوبه کمیسیون تلفیق را داد که مجلس با آن مخالفت کرد یعنی در واقع مصوبه کمیسیون تلفیق تثبیت شد. در هر حال به نظر وی رسد سر سیاست های کلی مثل گران نشدن اینترنت و توسعه مناطق محروم شفافیت وجود داشته باشد که با نمایندگان اختلاف نظر نداریم اما متنی که دیروز خبرگزاری مجلس منتشر کرده است را متن رسمی نمی‌دانیم و متن قانون اصلی باید منتشر شود. در متن خبرگزاری مجلس آمده است که  ده درصد مالیات افزایش یابد و قیمت بالا نرود. این خلاف سیاست‌های کلی نظام در اجرای سیاست‌های اصل۴۴ است و فکر می‌کنم با شورای نگهبان مکاتبه خواهم داشت و ممکن است این مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار بگیرد و به مجلس برگرداند. 
 
آذری جهرمی درباره آخرین وضعیت احضار خود به قوه قضاییه گفت:  پرونده در حال رسیدگی  قضایی است و مراحل خود را طی می کند و اتفاق ویژه ای نیفتاده است.
کد مطلب: 145481
برچسب ها: اینترنت
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *