۰
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۶

سد هرات در استان یزد افتتاح شد

سد هرات با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
سد هرات با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
«رضا اردکانیان» وزیر نیرو در جریان این مراسم افتتاح که به مناسبت هفته چهل و چهارم پویش #  هر هفته الف - ب - ایران برگزار شد، گفت: خوشبختانه امروز در یزد با احتساب طرح های آب و برق تاکنون 294 طرح با سرمایه 166 میلیارد تومان در این پویش مورد بهره برداری قرار گرفته است.
وی افزود: امسال در کنار طرح های ساخت و سازی وزارت نیرو، طرح‌های ساز و کاری جدیدی  را در راستای کاهش هزینه‌های تمام شده طرح های عمرانی و تسهیل خدمت رسانی به مردم در دستور کار داریم.
وزیر نیرو با بیان این که وعده ما از ابتدای سال اجرای 50 طرح ساز و کاری بود ولی تا امروز 53 طرح عملیاتی شده است که از جمله آنها یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی بوده است.
وی ادامه داد: اصلاح ساختار آب کشور نیز در این باره صورت گرفته که در این باره 9 حوزه آبخیز در کشور تعریف شد و امیدواریم مرز طبیعی مدیریت آب در کشور ایجاد و به رسمیت شناخته شود و زمینه بروز تنش بین استانها در این رابطه رفع شود.
وی همچنین گفت: سند سازگاری با کم آبی نیز از دیگر این طرحهاست که تا پایان امسال تمام استانها دارای سند مصوب سازگاری با کم آبی خواهدن بود و شرط تخصیص سهم آب دریاها نیز تصویب این اسناد در استانها بوده است.
اردکانیان از دیگر این طرحها را طرح گردشگری آبی خواند که اخیراً برای اولین بار با برداشتن محدودیت و ممنوعیت گردشگری از دریاچه های احداث شده در اطراف سدها با رعایت ملاحظات زیست محیطی محقق شده و سرمایه گذاری های خوبی نیز برای ایجاد بخش های گردشگری را در برنامه داریم و به مرور شاهد بهره برداری آنها  خواهیم بود.
یادآور می‌شود، سد هرات از نوع خاکی با ارتفاع حداکثر ۵۵ متر و حجم مخزن ۴.۲۳ میلیون مترمکعب است.
هزینه ساخت سد هرات ۲۵۰۰ میلیارد ریال برآورد شده که تامین آن از طریق اعتبارات طرح های عمرانی ملی استانی یزد است.
این سد با هدف تامین حقابه کشاورزی زمین های پایین دست به منظور توسعه بهینه کشاورزی، تامین بخشی از آب کشاورزی،بهداشتی و صنعتی شهر هرات و جلوگیری از اتلاف آبهای سطحی در زمان بارندگی های فصلی احداث شد.
کد مطلب: 146015
برچسب ها: اسحاق جهانگیری
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *