۰
يکشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۴

ابتلای ۹۰۰۰ هندی به عفونت "قارچ سیاه"

مقامات هند از ابتلای نزدیک به ۹۰۰۰ نفر به عفونت "قارچ سیاه" در این کشور خبر دادند.
ابتلای ۹۰۰۰ هندی به عفونت "قارچ سیاه"
مقامات هند از ابتلای نزدیک به ۹۰۰۰ نفر به عفونت "قارچ سیاه" در این کشور خبر دادند.

به گزارش ایسنا، همزمان با شیوع فزاینده عفونت کشنده قارچ سیاه در هند، مقامات این کشور از ابتلای بیش از ۸۸۰۰ نفر به این عفونت خبر دادند.

احتمال مرگ ناشی از این عفونت نادر موسوم به موکورمایکوزیس حدود ۵۰ درصد است و برخی از بیماران تنها با جراحی تخلیه چشم جان سالم به در می برند.

اما در ماه های اخیر، هند شاهد هزاران مورد بهبود یافته یا در حال درمان بیماری کووید-۱۹ بوده است. پزشکان معتقدند بین مصرف داروهای استروئید به منظور درمان کووید-۱۹ و ابتلا به این عفونت ارتباط وجود دارد. همچنین بیماران مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر هستند.

پزشکان هندی در گفت و گو با شبکه خبری بی بی سی اظهار کرده اند که این عفونت ۱۲ تا ۱۸ روز پس از بهبودی بیماری کووید-۱۹ ظاهر می شود.

به گفته پزشکان هندی، ظرفیت بیمارستانهای جدید احداث شده برای درمان بیماران مبتلا به این عفونت نادر در سراسر کشور به سرعت در حال تکمیل است. اکنون عفونت قارچ سیاه نسبت به بیماری کووید-۱۹ چالش برانگیزتر شده است. درصورتیکه بیماران به موقع و به درستی تحت درمان قرار نگیرند، احتمال فوت بیمار تا ۹۴ درصد افزایش پیدا می کند. هزینه درمان این بیماری سنگین است و مشکل کمبود داروی آن نیز جدی است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی، "آمفوتریسین بی" داروی ضد قارچی است که در درمان این عفونت نادر استفاده می شود و ضروری است بیمار برای مدت هشت هفته روزانه این دارو را دریافت کند.

همزمان با تشدید موج دوم شیوع کروناویروس در هند، پزشکان مواردی از ابتلا به یک نوع عفونت نادر موسوم به "قارچ سیاه" را در میان بهبودیافتگان و بیماران رو به بهبود کووید-۱۹ گزارش کرده اند.

موکورمایکوزیس یک عفونت بسیار نادر است که از قرار گرفتن در معرض کپک موکور ایجاد می شود و معمولا در خاک، گیاهان، کود دامی و میوه ها و سبزیجات خراب وجود دارد. این عامل بیماریزا در همه جا وجود دارد و در خاک و هوا و حتی بینی و مخاط افراد سالم دیده می شود.

این عفونت روی سینوسها، مغز و ریه ها تاثیر می گذارد و می تواند در افراد دیابتی یا دارای نقص ایمنی شدید مانند بیماران سرطانی یا مبتلایان به ایدز خطرساز باشد.

این عفونت ممکن است در اثر استفاده از استروئیدها به وجود آید. مصرف استروئیدها یک روش درمانی نجات بخش در بیماران مبتلا به نوع حاد و شدید کووید-۱۹ است.

استروئیدها التهاب موجود در ریه افراد مبتلا به کووید-۱۹ را کاهش داده و به نظر می رسد در جلوگیری از آسیب هایی که ممکن است هنگام مقابله بیش از حد سیستم ایمنی بدن با کروناویروس ایجاد شود، سودمند باشند. اما در عین حال این دارو باعث کاهش ایمنی و افزایش سطح قند خون در بیماران دیابتی و افراد غیر دیابتی مبتلا به کووید-۱۹ می شود.
کد مطلب: 150862
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *