۰
سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۳

اعتراض عراقی‌ها به قطع مکرر برق

همزمان با افزایش دما ، قطع مکرر برق در عراق که طی روزهای اخیر در برخی استانهای این کشور به ۱۸ ساعت در شبانه روز هم رسید، باعث کلافه شدن مردم و اعتراض اقشار مختلف شده است.
اعتراض عراقی‌ها به قطع مکرر برق
همزمان با افزایش دما ، قطع مکرر برق در عراق که طی روزهای اخیر در برخی استانهای این کشور به ۱۸ ساعت در شبانه روز هم رسید، باعث کلافه شدن مردم و اعتراض اقشار مختلف شده است.
به گزارش ایرنا، هرسال که تابستان از راه می رسد، خاطر همگان از دو گانه کمبود برق و افزایش دمای هوا در عراق مکدر می شود .
طی روزهای اخیر دمای برخی مناطق عراق از مرز ۴۵ درجه سانتی گراد هم گذشت و افزایش ساعات قطع برق شهری به حدود ۱۸ ساعت در شبانه روز، مشکلاتی را برای مردم عراق به دنبال داشت که این معضل در اعتراضات خیابانی تجلی یافته است.
صاحبان ژنراتورهای خصوصی تامین برق محلات،  در چنین ایامی به بهانه ساعات طولانی قطع برق شهری، هزینه ها را افزایش می دهند و همزمان به دلایل مختلف از جمله فشار زیاد بر ژانراتورها آنها را خاموش می کنند و این امر بیش از پیش به تشدید اعتراض عمومی در این کشور می انجامد.
به رغم همه وعده های وزارت برق عراق برای بهبود شرایط طی چند سال اخیر اما هر بار که تابستان از راه می رسد و دما از ۴۰ درجه عبور می کند، کمبود برق به بالاترین سطح خود می رسد؛ معضلی که حتی در زمستان نیز  در سطح  کمتری وجود دارد.
این وضعیت طی روزهای اخیر در استان های جنوبی، بغداد (پایتخت) و صلاح الدین (شمال بغداد) اعتراضات مردمی را در سطح خیابانها به دنبال داشت.
در همین رهگذر و برای مثال با وجود اینکه نیاز استان بصره به برق سه هزار مگا وات اعلام شده اما میزان تامین در روزهای گذشته به سختی به یک هزار و ۲۰۰ مگاوات بر ساعت رسیده و در نجف اشرف با وجود نیروگاه تولید برق «حیدریه» هشت هزار مگاوات نیاز برق استان به یک هزار و ۳۰۰ مگاوات تقلیل یافته است.
همین امر باعث شده که اهالی شهر حیدریه (حدفاصل نجف و کربلا) که در جوار نیروگاه هستند در اعتراض به کمبود برق، روز گذشته در برابر این نیروگاه تجمع کنند.
استان های بصره، میسان (منطقه کحلاء)، واسط و صلاح الدین نیز به همین مناسبت اعتراضات و تجمع هایی به خاطر کمبود برق را شاهد بوده اند.
در حالی مردم عراق عادت کرده اند که حداقل دریافتی برق شهری آنها در تابستان ۱۲ ساعت در شبانه روز باشد اما قطعی برخی از این استان ها به ۱۸ ساعت در شبانه روز رسیده است.
برخی از شخصیت های سیاسی عراق نیز طی روزهای اخیر به صف معترضین در خصوص وضعیت بد برق پیوسته و برخی مانند «عبدالحسین عبطان» وزیر سابق و رهبر گروه تازه تاسیس «اقتدار وطن» گفته است که وضعیت تامین برق امسال حتی از پنج سال قبل هم بدتر شده است. 
اعتراضات اخیر به وضعیت بد برق در حالیست که بسیاری از توسعه دامنه اعتراضات و تبدیل شدن آن به بحران نگران هستند به ویژه اینکه این اعتراضات در آستانه فراخوان برای اعتراضات گسترده تری که قرار است امروز (سه شنبه) آغاز شود، برگزار شده است.
در حالی که در گذشته در مواردی، کاهش گاز صادراتی ایران به عراق یکی از علل اصلی کمبود برق به شمار می رفت اما گزارش های وزارت برق عراق حاکیست در این مرحله عوامل دیگری اسباب افزایش قطع برق شده است.
سخنگوی وزارت برق عراق در گفت وگو با ایرنا دستکم پنج عامل را از عوامل اصلی کاهش ساعت برق عنوان کرده و وعده داده است که تا اوایل ماه آینده میلادی مشکل کمبود برق برطرف شود.
«احمد موسی العبادی» گفت که فشار عمومی بر شبکه برق به دلیل مصرف بالا و عدم پایبندی استان ها و استانداری ها به سهمیه های تعیین شده از علل کمبود فعلی در عراق است.
ضعف فرهنگ مصرف بهینه در بین شهروندان، سرقت و فرسودگی عمومی شبکه انتقال عراق از دیگری عللی است که العبادی به عنوان عوامل مهم در کاهش برق در این برهه یاد کرد.
وی ادامه داد که با توجه به پایان رسیدگی و بازسازی های موسمی انتظار می رود که وضعیت برق در آغاز ماه آینده بهبود یابد ولی کمبود ادامه خواهد یافت.
سخنگوی وزارت برق عراق، نوسانات صدور گاز از جمهوری اسلامی ایران با توجه به مطالبات مالی تهران که از سوی بغداد پرداخت نشده را یکی دیگر از علل کمبود برق عنوان کرد.
وی ادامه داد که وزارت برق عراق در صدد کاستن از بار سنگین اعمال شده بر شبکه برق و بالا بردن تولید و بهبود و بازسازی خطوط انتقال و افزایش ایستگاه های انتقال برق است که همه این اقدامات انتظار می رود در اوایل ماه آینده میلادی (۱۱ خردادماه ۱۴۰۰) وضعیت برق را در کل کشور بهبود بخشد.
طبق اعلام وزارت برق عراق نیاز این کشور برای برق حدود ۲۲ هزار مگاوات است اما این وزارتخانه توانسته است که تاکنون سطح تولید برق را به ۱۸ هزار مگاوات برساند.
جمهوری اسلامی ایران در زمان حاضر مهمترین تامین کننده انرژی عراق بویژه گاز به شمار می رود.
بخشی از نیروگاه های عراق بخاری و نیازمند آب است و به دلیل پایین آمدن شدید سطح آب رودخانه های دجله و فرات طی هفته های اخیر؛ تولید برق نیروگاه ها هم کمتر شده و باعث حادتر شدن بحران برق در عراق شده است.    
جدا از همه اینها، گفته می شود سلطه برخی شرکت های بزرگ آمریکا به ویژه «جنرال الکتریک» که بزرگترین قراردادهای برق را با دولت عراق امضا کرده اما در اجرای آنها تعلل می کند، به عنوان یکی از عوامل مهم پسرفت برق در این کشور عنوان شده است.
از این رو عراق برای عبور از بحران هر ساله برق، مجموعه ای از برنامه و نقشه ها را برای بهبود وضعیت برق طراحی کرده که از جمله آنها خرید برق از کشورهای مختلف مانند ترکیه و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین خرید گاز از قطر است.
در این راستا نیز برخی از دولت عراق، طرح احیای برنامه هسته ای مسالمت آمیز را در کشور با هدف استفاده از آن در زمینه تامین انرژی برق مطرح کرده اند.
با وجود مطرح شدن همه این گزینه ها برای بهبود وضعیت برق، اما افکار عمومی در عراق چندان خوشبین به این وعده ها نیست و روی همین اصل، استان های مختلف در روزهای گذشته شاهد اعتراضات به وضعیت بد برق بوده است که انتظار می رود این روند ادامه یافته و حتی تشدید شود.
کد مطلب: 151009
برچسب ها: عراق قطع برق
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *