۰
دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۲
خطیب‌زاده:

بن بستى در مذاکرات وین وجود ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: راستى آزمایی اقدامات آمریکا در برجام در قالب فرمولى است که هم اکنون در وین مورد بحث است.
بن بستى در مذاکرات وین وجود ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: راستى آزمایی اقدامات آمریکا در برجام در قالب فرمولى است که هم اکنون در وین مورد بحث است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سعید خطیب زاده سخنگوى وزارت امور خارجه دوشنبه (١٠ خرداد) در نشست هفتگى خود که به صورت حضورى در وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن تسلیت پیشاپیش سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامى، اظهار کرد: دور پنجم مذاکرات وین چهارم خرداد آغاز شد که هم اکنون در جریان است.
وی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینکه دور پنجم مذاکرات وین، دور پایانى است، گفت: مذاکرات وین با دقت انجام مى شود، هر دور مى توانست دور آخر باشد، اگر موضوعات کلیدى باقیمانده حل شود، مى تواند دور آخر باشد، اما نباید تعجیل شود، اکنون به حل موضوعات کلیدى رسیدیم و مى تواند دور پایانى باشد.
خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینکه ایران چگونه لغو تحریم‌هاى آمریکا را راستى آزمایى مى‌کند، تصریح کرد: موضع ما در خصوص رفع تحریم‌ها همان است که همیشه گفته ایم، رفع همه تحریم‌ها و سپس راستى آزمایی ایران که باید صورت بگیرد و این راستى آزمایی هم در قالب فرمولى است که هم اکنون در وین مورد بحث است.
سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر معاون نخست‌وزیر عراق به کشورمان اظهار کرد: این سفر متمرکز بر اسناد بالادستی بود و معاون نخست وزیر عراق در جریان این سفر با آقای دژپسند، وزیر اقتصاد دیدار کرد. درباره روابط تجاری و بدهی‌هاى عراق به ایران، صادرات برق و گاز ایران به عراق و آمادگی ایران برای ادامه صادرات بحث و توافق شد، اطمینان داده شد اگر عراق اقدامات موثری در راستای پرداخت بدهی خود انجام دهد، این روند ادامه می‌یابد.
از زمان کلینتون، آمریکا نفتی از ایران خریداری نکرده است
خطیب زاده درباره خرید نفت آمریکا از ایران تصریح کرد: از زمان کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا نفتی از ایران خریداری نشده است، شاید موضوع دیگری باشد که الان جزییاتی درباره آن ندارم و نمى توانم اظهار نظر کنم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره برگزارى انتخابات در خارج کشور، گفت: برگزارى انتخابات در خارج از کشور بر عهده وزارت خارجه است؛ روز گذشته با آقاى عرف رئیس ستاد انتخابات کشور جلسه اى در وزارت خارجه داشتیم.
وى افزود: ستادی در داخل وزارت خارجه برای برگزاری انتخابات وجود دارد که معاون کنسولی مسئول این ستاد است. سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها دستورالعمل‌های لازم را برای برگزاری انتخابات گرفته‌اند. امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده شاهد حضور گسترده و گرم مردم بزرگ ایران و هموطنان در کشور‌های مختلف باشیم.
هیچ بن بستى در مذاکرات وین وجود ندارد
سخنگوى دستگاه دیپلماسى درباره بن بست مذاکرات وین گفت: هیچ بن بستى در مذاکرات وجود ندارد، مذاکرات به نقاط کلیدى رسیده است و ملاک ما حقوق ملت ایران است و تیم مذاکره کننده هم این چارچوب را دنبال کرده است، ایالات متحده باید تصمیم سیاسى خود را یک بار قاطع بگیرد.
خطیب زاده درباره خبر منتشر شده مبنی بر اینکه دو ناو ایرانی به مقصد ونزوئلا در حال حرکت هستند و تهدید آمریکا در این خصوص اظهار کرد: ایران همواره در آب‌های بین المللی حضور دارد، این حق را براساس حقوق بین الملل دارد و می‌تواند در آب‌های بین المللی حضور داشته باشد، هیچ کشوری نمی‌تواند به این حق تعدی کند، هشدار می‌دهم که هیچ کسی اشتباه محاسباتی نکند.
وى درباره کشف گور دسته جمعی در کانادا تصریح کرد: یک تراژدی بزرگ انسانی در سابقه کانادا وجود دارد که هیچ اسمی نمی‌توان بر آن گذاشت جز نسل کشی، نسل کشی علیه ساکنان و بومی این کشور که جای تأسف دارد، این کشور که سعی دارد خود را پشت نقاب بشر دوستانه پنهان کند در سابقه خود چنین روز‌های ننگینی داشته است.
خطیب زاده ادامه داد: همه این‌ها شرم تاریخی برای کاناداست. با جامعه بومی کانادا ابراز همدردی می‌کنم، دولت کانادا هر وقت تصمیم گرفت که ژست حقوق بشری بگیرد، یادش باشد که در سرزمین خود چنین اقداماتی را صورت داده است.
سند ایران و افغانستان ۹۹ درصد آماده است
سخنگوى دستگاه دیپلماسى با بیان اینکه آینده و صلح و ثبات در افغانستان تمرکز اصلی ما بوده است، گفت: سند راهبردی همکاری‌های دو کشور ایران و افغانستان ۹۹ درصد آماده است، چند موضوع وجود دارد که دولت افغانستان هنوز تصمیم خود را درباره آن اعلام نکرده است.
توافق اولیه ایران و عربستان در مورد حج
خطیب زاده با اشاره به مذاکرات میان تهران و ریاض اضافه کرد: گفت‌وگو‌ها با عربستان همچنان ادامه دارد، امیدواریم این گفت‌وگو‌ها به فهم مشترکی بین دو کشور برسد، در مورد اعزام حجاج  به عربستان توافقات اولیه صورت گرفته که مثبت بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: گفت‌وگوهای وین هیچ ارتباطی با بحث مبادله زندانیان ندارد، برای جمهوری اسلامی ایران آزادی اتباع به گروگان گرفته شده در آمریکا به بهانه های واهی اولویت قطعی است.
وی ادامه داد: اگر شرایط در گفت‌وگوهای وین فراهم شود اتباع خودمان را از دست این بی عدالتی ها نجات خواهیم داد.
کد مطلب: 151488
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *