۰
دوشنبه ۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۲
سخنگوی وزارت خارجه ایران:

هنوز تصمیمی برای تمدید توافق با آژانس نداریم

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با تأکید بر این که همچنان هیچ تصمیم سلبی و ایجابی در خصوص دوربین‌ها و توافق قبلی با آژانس گرفته نشده است، گفت: درواقع در مورد نگه‌داشتن و یا پاک کردن فیلم‌ها توسط دوربین‌ها تصمیمی گرفته نشده است و همچنان در وضعیت قبلی به سر می بریم.
هنوز تصمیمی برای تمدید توافق با آژانس نداریم
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با تأکید بر این که همچنان هیچ تصمیم سلبی و ایجابی در خصوص دوربین‌ها و توافق قبلی با آژانس گرفته نشده است، گفت: درواقع در مورد نگه‌داشتن و یا پاک کردن فیلم‌ها توسط دوربین‌ها تصمیمی گرفته نشده است و همچنان در وضعیت قبلی به سر می بریم.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با مذاکرات وین و تصمیم ایران در مورد تمدید یا عدم تمدید توافق با آژانس و اینکه آیا همچنان امیدوار هستیم دور بعدی مذاکرات وین دور پایانی باشد، گفت: قانون مجلس در خصوص تعهدات و وظایف دولت کاملا روشن است و ما در همین چارچوب نیز حرکت کرده ایم.
وی ادامه داد: موضوع توافق فنی با آژانس و ادامه و عدم آن موضوع بحثی است که همچنان تصمیم جدیدی در مورد آن اتخاذ نشده است چه درباره ادامه و یا عدم ادامه آن و همچنین در مورد پاک شدن اطلاعات دوربین ها تصمیمی اتخاذ نشده است.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: در مورد اینکه مذاکرات وین چگونه ادامه پیدا می کند اجازه بدهید نتایج جلسات روشن شود. گفت‌وگوها اکنون در مرحله ای است که باید تمامی طرفین تصمیمات خود را اتخاذ کنند. ما تصمیماتی که باید می گرفتیم را اتخاذ کرده ایم و آن را اعلام کرده ایم و منتظر این هستیم که طرف‌های مقابل تصمیمات خود را اتخاذ کنند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد آخرین تحولات افغانستان و اینکه در هفته جاری یکی از روزنامه های صبح در تهران مطلبی را در مورد طالبان منتشر کرده که در آن به نوعی این مطلب مطرح شده که طالبان کنونی با طالبان قبل تفاوت پیدا کرده است، آیا نگاه جمهوری اسلامی ایران در مورد طالبان تغییر پیدا کرده، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در سطوح عالی امنیتی و سیاسی موضوع افغانستان را با جدیت از نزدیک و با نگرانی پیگیری می کند و با طرف های مختلف در افغانستان در حال گفت وگو و رایزنی است.
خطیب زاده تأکید کرد: حفظ تمامیت ارضی افغانستان، حفظ وحدت ملی و رعایت حقوق اقلیت ها و دستاوردهایی که ملت افغانستان در طول دو دهه گذشته به سختی به دست آورده برای ما بسیار مهم است و تأکید بر آن داریم که گفت وگوهای اصیل بین‌الافغانی تنها راه حل پایدار برای مسئله افغانستان است. در همین چارچوب ما تلاش می کنیم که گفت وگوها بین گروه های مختلف افغانی تسهیل شود و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در سفری که به این کشور داشتند با گروه های مختلف افغانستانی رایزنی و گفت وگو کرده اند.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که سفیر انگلیس در ایران معرفی شد، آیا مراحل مربوط به معرفی سفیر جدید ایران در انگلیس نهایی نشده و چه زمانی وی معرفی خواهد شد، اظهار کرد: در مورد تبادل سفرا همه آنچه که انجام شده مربوط به سال گذشته است و چندین ماه است که موضوع صدور ویزا و دریافت اگرمان در دستور کار بوده و انشاءالله وقتی اعزام نهایی شود در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با افغانستان و نگاه ایران به طالبان تصریح کرد: طالبان همه افغانستان نیست و نخواهد بود. بخشی از افغانستان است و بخشی از راه حل آتی افغانستان است و آنچه که برای ما مهم است تشکیل دولتی فراگیر با حضور تمامی گروه های افغانستانی و رسیدن به راه حلی مسالمت آمیز و پایدار در این کشور است.
این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: امنیت جمهوری اسلامی ایران و امنیت افغانستان به هم پیوستگی بسیار جدی دارد و همان طور که اشاره شد ما تحولات افغانستان را با دقت و از نزدیک پیگیری می کنیم.
خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سفیر ایران در بیروت اعلام کرده که نفتکش ایرانی وارد لبنان شده است. نگاه تهران به ارائه سوخت و انرژی به لبنان چیست، گفت: البته سفیر ایران چنین چیزی که شما گفتید را نگفته بلکه پاسخ به برخی از اظهارات داده است.
وی افزود: ما در کنار دولت و ملت  لبنان هستیم. از ارائه هیچ کمکی به مردم لبناندریغ نمی کنیم. همه به ظرفیت های ایران در حوزه انرژی واقف هستند و توجه به بازارهای جدید در این حوزه نیز مورد توجه ما است. لبنان نیز می تواند یکی از مقاصد جدید ما باشد و اگر از ما در این زمینه درخواستی شود با جدیت آن را بررسی می کنیم.
خطیب‌زاده در نشست خبری امروز خود  با اشاره به فرا رسیدن هفته حقوق بشر آمریکایی گفت: حقوق بشر ابرازی نیست که به صورت سیاسی در اختیار یک یا دو کشور قرار بگیرد تا از آن علیه دیگر کشورها استفاده سیاسی کنند 
وی ادامه داد:  هفته حقوق بشر آمریکایی یادآور نقض مکرر و شرم آور حقوق بشر از سوی دولت‌های مختلف آمریکا علیه ملت ایران و ملل مختلف  است.
کد مطلب: 152878
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *