۰
يکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۱

خلق لبخندی از شوق حیات

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: اعضا بدن یک جوان ۲۳ ساله دهگلانی دچار عارضه مرگ مغزی اهداء و به چند بیمار نیازمند عضو، جانی دوباره بخشید.
خلق لبخندی از شوق حیات
 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: اعضا بدن یک جوان ۲۳ ساله دهگلانی دچار عارضه مرگ مغزی اهداء و به چند بیمار نیازمند عضو، جانی دوباره بخشید.
صدیق جدیدالاسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارکرد: نریمان سیفی جوان ۲۳ ساله اهل روستای کروندان از توابع شهرستان دهگلان که سطح هوشیاری وی بر اثر سانحه تصادف کاهش یافته و در بیمارستان کوثر سنندج بستری بود با تشخیص قطعی مرگ مغزی با رضایت خانواده جهت عمل جداسازی اعضا به بیمارستان سینای تهران اعزام و پیوند انجام شد.
وی با بیان اینکه این بیمار دومین اهداءکننده عضو استان در سال جاری است، ادامه داد: با این عمل خداپسندانه جان چندین بیمار نیازمند از مرگ حتمی نجات یافت و موجب شد بیماران دریافت کننده عضو بار دیگر به شوق زندگی لبخند بزنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه کردستانی‌ها همواره از پیشگامان اهدای عضو هستند، افزود: مردم نوع‌ دوست استان کردستان با مراجعه به سایت وزارت بهداشت و یا مراجعه به واحد بیماران خاص دانشگاه می‌توانند کارت اهدای عضو را تکمیل کنند.
جدیدالاسلامی تصریح کرد: افرادی که تمایل به اهدای عضو دارند می توانند در سامانه اهدای عضو ایرانیان ثبت نام کنند.
وی خاطر نشان کرد: از سال ۸۹ تاکنون ۴۴ مورد اهدای عضو در استان انجام شده و به دلیل محدودیت های کرونا، این دومین اهدای عضو در سال جاری است.
گفتنی است؛ مرگ مغزی به معنی عدم بازگشت به زندگی است و حیات بیمار وابسته به دستگاهی است که در صورت جدا شدن از آن بعد از چند ثانیه فوت می‌کند.
اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده‌ها، لوزالمعده و کلیه ها است ضمن اینکه برخی از بافت‌های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.
کد مطلب: 154054
برچسب ها: اهدای عضو
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *