۰
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۱

رگبار و رعدوبرق در برخی استان‌ها

سازمان هواشناسی با صدور هشداری نسبت به رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی استان‌ها و وزش تند باد لحظه‌ای و افزایش ارتفاع موج در مناطق ساحلی و فراساحل خبر داد.
سازمان هواشناسی با صدور هشداری نسبت به رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی استان‌ها و وزش تند باد لحظه‌ای و افزایش ارتفاع موج در مناطق ساحلی و فراساحل خبر داد.
به گزارش ایسنا، در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی، آمده‌ است: از ظهر امروز (۲۶ مرداد) در استان‌های مازندران، ارتفاعات شرقی تهران، هرمزگان و نیمه جنوبی کرمان رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد بارش تگرگ ‌پیش‌بینی می‌شود. تداوم این شرایط جوی تا فردا (۲۷ مرداد) علاوه‌بر مناطق ذکر شده برای استان‌های گلستان،  جنوب سیستان و بلوچستان، و بوشهر نیز مورد انتظار است.
همچنین وقوع رگبار باران و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت ‌پنجشنبه (۲۸ مرداد) در استان‌های کرمان، هرمزگان، بوشهر، جنوب استانهای سیستان و بلوچستان و فارس ‌پیش‌بینی می‌شود.
در چنین شرایطی احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، وزش تند باد موقت، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی موقت و محدود وجود دارد. از این رو احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم جابجایی عشایر کوچ رو بویژه در ساعات بعدازظهر، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و فعالیت‌های کوهنوردی توصیه می‌شود.
سازمان هواشناسی همچنین در هشدار زرد رنگ دیگری، آورده است: از امروز تا ‌پنجشنبه (۲۶ تا ۲۸ مرداد) در شرق خلیج فارس، تنگه هرمز، غرب دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۱.۵ متر در سواحل و ۱.۵ تا ۲ متر در فراساحل رخ خواهد داد.
سازمان هواشناسی نسبت به احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک و احتمال آسیب دیدن شناورهای سبک، نیمه سنگین، قفس ها و تورهای صیادی هشدار داده و به احتیاط در شنا در سواحل و ممنوعیت در شنا در فراساحل توصیه کرده است.
به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ هواشناس به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
کد مطلب: 154866
برچسب ها: هواشناسی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *