۰
پنجشنبه ۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۳

پیش‌بینی طوفان گرد و خاک در شش استان

سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق در سه استان، وقوع طوفان گرد و خاک در شش استان و افزایش دما تا ۴۹ درجه و بالاتر در دو استان هشدار داد.
سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق در سه استان، وقوع طوفان گرد و خاک در شش استان و افزایش دما تا ۴۹ درجه و بالاتر در دو استان هشدار داد.
به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به رشد ابرهای همرفتی به‌ویژه درساعات بعدازظهر و اوایل شب آورده است: وقوع رگبار پراکنده و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پنج‌شنبه (۴ شهریورماه) برای دامنه و ارتفاعات گلستان و شرق مازندران و جمعه (۵ شهریورماه) برای شمال و غرب خراسان شمالی و دامنه و ارتفاعات گلستان پیش‌بینی می‌شود.
در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی موقت و محدود و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع توصیه می‌کند.
در ادامه این هشدار با اشاره به افزایش اختلاف فشار در سطح زمین و فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه آمده است: وزش باد شدید گاهی خیلی شدید و طوفان گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی پنج‌شنبه تا شنبه (۴ تا ۶ شهریورماه) در شرق و جنوب خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، نیمه شرقی کرمان، غرب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و یکشنبه (۷ شهریورماه) در استان‌های خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، نیمه شمالی و غرب سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی کرمان و شرق هرمزگان قابل پیش‌بینی است.
از اثرات این شرایط جوی می‌توان به خیزش گردوخاک، کاهش دید، تاخیر در پروازهای احتمالی، کاهش کیفیت هوا و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی اشاره کرد و نسبت به خودداری از تردد غیر ضروری، احتیاط در تردد جاده‌ای، محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره توصیه می‌شود.
در ادامه این هشدار با اشاره به استقرار توده هوای گرم آمده است: از پنج‌شنبه تا جمعه ( ۴ تا ۵ شهریورماه) وقوع دمای ۴۹ درجه و بالاتر برای خوزستان و جنوب ایلام پیش‌بینی می‌شود که گرمازدگی و افزایش مصرف حامل‌های انرژی را در پی دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم جهت مصرف بهینه آب و برق به سبب افزایش دمای هوا، اجتناب از ترددهای غیر ضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب جهت جلوگیری از گرمازدگی توصیه می‌کند.
به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
کد مطلب: 155177
برچسب ها: هواشناسی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *