۰
چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۵

کاهش دما تا ۱۵ درجه در برخی استانها

سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد دربرخی استان‌ها، طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر و افزایش ارتفاع موج تا ۲.۵ متر در دریای خزر هشدار داد.
سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد دربرخی استان‌ها، طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر و افزایش ارتفاع موج تا ۲.۵ متر در دریای خزر هشدار داد.
به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: از بعدازظهر جمعه (۱۲ شهریورماه) تا اواخر وقت شنبه (۱۳ شهریورماه) بارش باران، وقوع رعد و برق، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا  ۱۵درجه سانتیگراد در استان‌های گیلان و مازندران پیش‌بینی می‌شود.
در این شرایط جوی طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، برخورد صاعقه و خسارت ناشی از تندباد لحظه‌ای دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد و اتراق در اطراف رودخانه‌ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی و اقدامات دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌ها و ... برای پیشگیری از آبگرفتی معابر و بازگشایی دهانه پل‌ها توصیه می‌کند.
سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ دیگری از وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲ متر در فراساحل تا ۲.۵ متر خبر داده و آورده است: از بعدازظهر جمعه (۱۲ شهریورماه) تا اواخر وقت شنبه (۱۳ شهریورماه) این شرایط جوی در نواحی ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران، گلستان پیش‌بینی می‌شود.
غرق شدن شناگران،آسیب دیدن قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت وارد شدن به قایق‌ها و شناورها وجود وجود دارد و نسبت به ممانعت از شنا، منع تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بندر، منع تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می‌شود.
سازمان هواشناسی در هشدار زردرنگ خود آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید جمعه (۱۲ شهریورماه) در استان‌های گلستان، شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و ارتفاعات هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد و شمال و شرق خوزستان و شنبه (۱۳ شهریورماه) در استان‌های گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، هرمزگان، شمال استانهای قزوین و زنجان، جنوب و غرب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.
بر اثر حاکمیت این شرایط جوی احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی موقت و محدود، وزش تند باد موقت، خیزش گرد و خاک وجود دارد و سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، تقویت سازه‌های موقتی، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی توصیه می‌کند.
 در ادامه این هشدار آمده است: وزش باد شدید و کاهش دما بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، کردستان و کاهش دما بین ۱۲ تا ۱۷ درجه سانتیگراد در استان اردبیل از جمعه ( ۱۲  شهریورماه) تا شنبه ( ۱۳ شهریورماه) پیش‌بینی می‌شود.
از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی می‌توان به خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی اشاره کرد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره، تنظیم دمای گلخانه‌ها و دامداری‌ها با توجه به شرایط و مدیریت برداشت محصولات کشاورزی توصیه می‌کند.
به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
کد مطلب: 155376
برچسب ها: هواشناسی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *