۲
۰
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۰

اصرار بر فرصت سوزی در منطقه آزاد کیش

جام جهانی قطر نزدیک است و به علت روابط سیاسی خوب ایران با قطر و همچنین نزدیکی فاصله ی زمانی و اقلیمی قطر با منطقه ی آزاد کیش این فرصت تاریخی برای کشور مهیاست تا در بخشی از این واقعه ی مهم سهیم و نقش آفرین باشد و درامد سرشار ارزی را برای بخش توریستی و ورزشی به ارمغان آورد.
جام جهانی قطر نزدیک است و به علت روابط سیاسی خوب ایران با قطر و همچنین نزدیکی فاصله ی زمانی و اقلیمی قطر با منطقه ی آزاد کیش این فرصت تاریخی برای کشور مهیاست تا در بخشی از این واقعه ی مهم سهیم و نقش آفرین باشد و درامد سرشار ارزی را برای بخش توریستی و ورزشی به ارمغان آورد.
شرکت نوسا (ثنوسا) یکی از شرکت های با سابقه که در بورس دارای چندین هزار سهامدار می باشد در سال ۸۳ میزان ۴۷ هکتار زمین از منطقه ازاد کیش جهت احداث هتل، کمپ های ورزشی و … خریداری نمود.
متاسفانه منطقه ی آزاد کیش بارها در زمینه ی صدور پروانه تعلل و سنگ اندازی کرد و کار به دادگاه کشید که در مراحل تجدید نظر، هیات سه و پنج نفره رای به نفع شرکت نوسا صادر شد.
شرکت و سهامداران تصمیم گرفتند بجای ادامه ی دعوا در هیات هفت نفره و … به دلیل از دست نرفتن زمان( قطر بشدت دنبال این هست با سرمایه گذاری جهت احداث کمپ ورزشی با شرکت قرارداد ببندد.) با منطقه ی آزاد خارج از دادگاه به توافق برسد.
سال قبل توافق اولیه پس از دادگاه انجام شد و متاسفانه باز هم منطقه ی آزاد با کارشکنی و عهدشکنی و همچنین تغییر مدیریتی باز هم به تعهدات خود که مشخص نمودن قدرالسهم و صدور مجوز بوده است تاکنون اقدامی ننموده و ادامه ی این روند باعث شد تاکنون کشور و هزاران هزار سهامدار خرد از موهبت این سرمایه گذاری پر سود و ارز آور به همین راحتی در شرف محروم شدن و از دست رفتن این فرصت شود.
همین اما و اگر ها باعث شد برخی از شرکت های سرمایه گذاری در بالاترین قیمت سهام این شرکت را به مردم عادی بفروشند و پس از آن قیمت سهم را بیش از پنجاه درصد منفی کنند.
سوالی که مطرح است آیا رابطه ای بین این تعلل ها و این نوسانگیری های ناجوانمردانه از مردم عادی وجود دارد؟
آیا مدیران منطقه آزاد از امضای این قرارداد واهمه دارند؟
و سوال مهم دیگری این است که مشخص نمودن قدرالسهم و صدور مجوز ساخت باید چندسال طول بکشد؟
آیا این عادت مدیران است که پس از فرصت سوزی ها و ضرر به کشور و مردم ، نوش دارو را به ارمغان اورند؟
مدیران و سهامداران نوسا معتقدند اگر مسولان منطقه ی آزاد در صدور مجوزها و رفع موانع بروکراسی سرعت عمل بیشتری به خرج دهند هنوز موقعیت و فرصت برای احداث کمپ های تمرینی جهت استقرار تیم های خارجی شرکت کننده در جام جهانی قطر فراهم است.
موضوع جالب آن است که این رفتار مدیران منطقه آزاد کیش حتی صدای جناح حاکم ورسانه های آنان را هم بلند کرده است.خبرگزاری تسنیم دیروز طی گزارشی مبسوط به این تعلل پرداخت و از مدیران منطقه آزاد کیش انتقاد کرد.این خبرگزاری نوشته بود :« مسئولان منطقه آزاد کیش علی‌رغم ابراز تمایل زبانی اما تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نداده‌اند. برخی شرکت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند با امضای قرارداد با سازمان منطقه آزاد کیش زمین‌هایی را در این جزیره در اختیار بگذارند و با سرمایه‌گذاری برخی کشورها از جمله آلمان کمپ‌هایی را برای تیم‌های ملی فوتبال راه‌اندازی کنند.»
نکته ی قابل تامل و تاسف بار این است که حدود دو ماه قبل ، سهامداران شرکت این موضوع و تعلل منطقه آزاد را در رسانه ها پیگیری کردند تا شاید در دولت جدید این امر میسر گردد و اتفاقا سه روز بعد یکی از مقامات عالی در منطقه آزاد کیش در مصاحبه ای اعلام کرد بزودی این موضوع رفع میشود اما متاسفانه درب همچنان بر همان پاشنه میچرخد و ظاهرا فرصت سوزی مدیران ، یک اصل مدیریتی است که بر آن اصرار میورزند و تمامی ندارد.
امیدوارم تیم رسانه ای رییس جمهور و مسولان اقتصادی دولت این موضوع مهم را به سمع و نظر اقای رییسی جهت پیگیری قاطعانه برسانند.
کد مطلب: 155877
برچسب ها: قطر کیش
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


سهیل
Iran, Islamic Republic of
باید مدیران منطقه آزاد که اینچنین با تعلل و فرصت سوزی به منافع مردم ضربه میزنند، در دولت بعدی دادگاهی شوند تا کاری نکردن و از جیب بیت المال خوردن تبدیل به عادت مدیران نشود.
علی
Iran, Islamic Republic of
چه فرصتها که از دست میرود..
دنبال فروش نفت برای ارز آوری به هر دری میزنیم.. ولی از این سرمایه گذاری با موقعیت جام جهانی غافل هستیم...

میلیونها دلار سالانه به تفریحات ایرانیان در خارج از کشور خارج میشود.. ولی مسئولین به فکر جذب این سرمایه ها و علت آن نیستند


کیش با چنین شرایط جام جهانی باید با حکم حکومتی آماده سرمایه گذاری شود.. شانس یکبار در هر خونه میاد....
توسعه کیش