۰
جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۵۴
همزمان با تخریب خط انتقال آب اصفهان به یزد رخ داد

برخورد پلیس با تجمع کنندگان در زاینده رود

امام جمعه اصفهان: تجمعات امروز کار ضدانقلاب است/علم الهدی: مشکل آب با تجمع حل نمی شود
یک روز پس از به آتش کشیده شدن چادرهای تجمع کنندگان در زاینده رود اصفهان، روز جمعه با برخورد پلیس، از برگزاری تجمع در زاینده رود جلوگیری به عمل آمد.
برخورد پلیس با تجمع کنندگان در زاینده رود
گروه سیاسی: یک روز پس از به آتش کشیده شدن چادرهای تجمع کنندگان در زاینده رود اصفهان، روز جمعه با برخورد پلیس، از برگزاری تجمع در زاینده رود جلوگیری به عمل آمد.
ساعت 3 بامداد پنجشنبه، چادرهایی که تجمع کنندگان در بستر خشک زاینده رود برپا کرده بودند به آتش کشیده شد. برخی این موضوع را به نیروهای گارد ضدشورش نسبت داده و برخی نیز از انجام این اقدام توسط افرادی با هویت نامشخص خبر دادند. اما از صبح جمعه جمعی از کشاورزان و مردم اصفهان که در صدد برپایی تجمع در زاینده رود بودند با مقابله نیروی انتظامی مواجه شده و بوسیله گاز اشک آور پراکنده شدند.
خبرگزاری فارس نوشته: با توجه به فراخوان ضد انقلاب در روز‌های اخیر و پایان اعتراض صنفی کشاورزان اصفهانی پلیس به تجمع امروز پایان داد. این خبرگزاری اعلام کرده که بستر زاینده رود صبح جمعه شاهد تجمع کمتر از ۵۰۰ نفر بود که عمده این افراد با توجه به نوع پوشش و سن و سالشان شباهتی با کشاورزان اصفهان نداشتند.
بنا به اعلام خبرگزاری فارس، کشاورزان اصفهانی از صبح پنجشنبه در توافق با مسوولان استانی به تجمع اعتراضی خود در بستر خشک زاینده رود پایان دادند. اما از آنجا که در روز‌های اخیر فراخوان تجمعات ضد انقلاب در بستر زاینده رود به طور گسترده تبلیغ می‌شد، پلیس با حضور پرتعداد خود به تجمع جمعه پایان داد. خبرگزاری فارس تایید کرده که "نیرو‌های انتظامی برای تامین امنیت و جلوگیری از خشونت و تحرک فرصت طلبان، با استفاده از گاز اشک آور تجمع کنندگان را متفرق کرد."
این خبرگزاری به نقل از حسین وحیدا عضو هیات مدیره صنف کشاورزان اعلام کرده: "کشاورزان مطالبات خود را طبق قولی که استاندار داده و مصوبه‌هایی پیگیری خواهند کرد و این کشاورزان در حال حاضر هیچ تجمعی ندارند."
برخی فیلمهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می دهد درگیری های پراکنده ای در خیابانهای اطراف زاینده رود و پل خواجو بین نیروهای انتظامی و معترضان رخ داده است.
خبرگزاری فارس در گزارش جداگانه ای نوشت: "تجمعات اصفهان بدون حضور کشاورزان و با آتش زدن موتور پلیس و شکستن شیشه های آمبولانس به خشونت کشیده شد. نوع این اعتراضات متفاوت از تجمع آرام روزهای گذشته بود به نحوی که در مواردی روشن کردن آتش در معابر اطراف، سنگ پرانی به پلیس و آتش زدن اموال عمومی توسط این افراد دیده می شود. نیروی انتظامی در مواجهه با این افراد اقدام به  شلیک گاز اشک آور کرده است و تلاش می‌کند مانع از بی نظمی و ناامنی شود. خبرها حاکی‌است در میدان بزرگمهر، خواجو و خیابان‌های اطراف برخی افراد با پرتاب سنگ به سمت نیروی نظامی در حال تخریب اموال عمومی هستند. عده‌ای با حمله به یک آمبولانس  شیشه‌های آن را شکستند. یک موتور پلیس را به آتش کشیده شد و با آتش زدن درختان در اطراف پل فردوسی و سی‌وسه پل فضای رعب و وحشت برای عابرین ایجاد شده است."
در همین حال امام جمعه اصفهان در نمازجمعه با بیان اینکه عزیزان ما در جمعه قبل تجمع کردند و همه‌ متوجه کمبود آب شدند، گفت: اما طبیعی است ادامه دادن کار برای منافقان و ضدانقلاب فرصت فراهم می‌کند و نباید ادامه پیدا می‌کرد، مشخص است که اتفاقات امروز کار کشاورز نیست.
امام جمعه اصفهان با بیان اینکه مشکل آب به گونه‌ای نیست که یک روزه حل شود، تصریح کرد: بعضی می‌گویند ۱۰۰ روز از دولت گذشت و کاری نشد، اولا که این دولت وعده ۱۰۰ روزه نداده بود، ثانیا چه کسی گفته کاری انجام نشد، سوءمدیریت‌های قبل یک‌دفعه جمع نمی‌شود.
امام جمعه مشهد نیز با اشاره به کم آبی در استان های کشور گفت: این مشکل بخش عمده اش مربوط به کاهش نزولات آسمانی در کشور است. وقتی نزولات آسمانی کم است مشکل با تجمع درست نمی شود، در مقابل خدا تجمع فایده ندارد بلکه تجمع باید در نماز باران انجام شود.
علم الهدی افزود: امروز در همه استانها مشکل آب داریم و این مساله فقط مربوط به چند استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری و یزد نیست و این مشکل بخش عمده اش مربوط به کاهش نزولات آسمانی در کشور است البته فقط کشور ما گرفتار این مشکل نیست بلکه این یک مساله اقلیمی جهانی است و دیگر کشورها نیز گرفتار آن شده اند.
این درحالیست که فیلمی از تخریب خط لوله انتقال آب به یزد در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده است. بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد؛ حوضچه‌های ۳۲۷ و ۳۳۰ آب یزد با لودر تخریب شده و حجم خسارات زیادی را ایجاد کرده است و آب انتقالی به یزد بر اثر این اتفاق قطع شد. این خط لوله انتقال آب در آبان ماه هم تخریب شده بود که نشانه اعتراض مردم اصفهان به انتقال آب به یزد است. مردم شهرکرد هم در هفته های گذشته نسبت به کمبود آب در استان چهارمحال و بختیاری و انتقال حجم بالایی از آب به استان اصفهان اعتراض داشتند.
 
کد مطلب: 158137
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *