۰
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۱

حذف نام ۴ چهره‌ ادبیات کودکان از معابر شهر

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در واکنش به حذف نام چهار نفر از چهره‌های ادبیات و آموزش کودکان و نوجوانان از معابر شهر به شورای شهر تهران نامه نوشت.
حذف نام ۴ چهره‌ ادبیات کودکان از معابر شهر
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در واکنش به حذف نام چهار نفر از چهره‌های ادبیات و آموزش کودکان و نوجوانان از معابر شهر به شورای شهر تهران نامه نوشت.
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در پی حذف نام هوشنگ مرادی کرمانی، جبار باغچه‌بان، مهدی آذریزدی و صمد بهرنگی، چهار چهره ادبیات و آموزش کودک و نوجوان از خیابان‌های تهران که پس از مدت کوتاهی از پلاک‌کوبی معابر رخ داد، این انجمن در واکنش به حذف نام این چهار بزرگ عرصه ادبیات کودک و نوجوان از معابر پایتخت به شورای اسلامی شهر تهران نامه نوشت. 
بنابر گزارش دیده بان ایران؛ متن نامه مذکور به این شرح است:
«به‌ نام پروردگار کودکی
جناب آقای دکتر چمران
رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران
با سلام و احترام
مطمئناً جناب‌عالی و اعضای محترم شورای شهر تهران آگاهید که در نیمه‌‌ نخست سال جاری و با تصویب شورای شهر، چهار خیابان فرعی روبه‌‌روی مرکز آفرینش‌‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب، به پاس زحمت‌‌ها و خدمات فرهنگی چهار تن از پیشکسوتان و بزرگان ادبیات و آموزش کودکان و نوجوانان یعنی آقایان مهدی آذریزدی، جبار باغچه‌‌بان، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی‌‌کرمانی، به نام این بزرگان نامگذاری شد. همان زمان این نامگذاری ماجراهایی درپی داشت که سپری شد و تابلو نام این بزرگان بر آن خیابان‌‌ها نقش بست.
اکنون چند روزی است که اخبار و گزارش‌‌های منتشرشده حکایت از این دارند که تابلوهای مزین به نام بزرگان برداشته و تابلوهای قبلی که این خیابان‌‌ها با شماره نامگذاری شده بودند، جایگزین آن‌ها شده است. گمان نمی‌‌کردیم نیاز به یادآوری باشد چون بر این باوریم که هم جناب‌عالی و هم اعضای شورای شهر و دیگر مسئولان توجه دارند که قدردانی از این بزرگان و نامگذاری خیابان‌‌های مذکور به نام آنان، چیزی بر قدر و جایگاه آن‌ها نمی‌‌افزاید، بلکه شهر را زینت می‌‌بخشد. شهر و زیست فرهنگی جامعه با تکیه بر چنین نمادهایی که استوانه‌‌های پایدار فرهنگ کشورند، توان و قوام می‌‌یابد و بنیان‌‌های فرهنگی‌‌اش استحکام پیدا می‌‌کند. نامگذاری این خیابان‌‌ها، فقط نشانه‌ قدرشناسی شهر و شهروندان از تلاشگران عرصه‌ فرهنگ و آموزش کودکان و نوجوانان به‌‌شمار می‌‌آید و گامی کوچک است که هم بزرگان این عرصه را به مردم دوستدار فرهنگ و به.‌ویژه نسل جوان بشناساند، و هم اخلاق و ادب فرهنگی و اجتماعی و ارزش اجتماعی قدردانی از بزرگان را زنده نگه دارد. 
علاوه بر همه‌ این موارد، باید یادآور شویم که این در شمار حقوق کودکان و نوجوانان جامعه نیز هست که پیشگامان و بزرگان فرهنگ و هنر میهن خود را بشناسند و نه فقط در این خیابان‌‌های فرعی که در مکان‌‌های مهم‌تر شهر نیز با این نمادهای فرهنگی روبه‌‌رو شوند و با نام و آثار و تصویر این بزرگان و دیگر بزرگان ادب و هنر کودک و نوجوان انس بگیرند. 
چگونه می‌توان باور کرد در فصلی که به مناسبت هفته‌ کتاب و کتاب‌خوانی در اقدامی قابل تقدیر، تابلوهای بزرگی در سطح شهر به نام و تصویر نویسندگان و کتاب‌‌هایشان اختصاص می‌‌یابد تا شهر و شهروندان را با این نمادهای فرهنگی جامعه بیشتر مأنوس کند، هم‌زمان نام چند تن از بزرگان و پیشگامان این عرصه که همه‌ پدیدآورندگان آثار فرهنگی وامدار تلاش و آثار آنان هستند، از روی چند خیابان فرعی برداشته شود؟  
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، مجدانه خواستار توقف چنین برخوردهای سلیقه‌‌ای و ناشایست است و انتظار دارد جناب‌عالی و شورای محترم شهر تهران با وقوف بر اهمیت رعایت حقوق اجتماعی اهالی فرهنگ و از جمله فعالان حوزه‌ هنر، ادبیات و آموزش کودکان و نوجوانان نه فقط رسیدگی سریع به این موضوع و نقض مصوبه‌ قانونی شورا را در دستور کار قرار بدهید؛ بلکه برای تقویت انسجام و اتحاد ملی، بیش از پیش به ایجاد فضای آرام برای فعالیت‌‌های فرهنگی و هنری، خلق و نشر آثار فرهنگی و هنری و رفع موانع و مشکلات روزافزون ناشی از رشد نرخ تورم، کمبود و هم‌زمان افزایش قیمت کاغذ و... بیندیشید و با مشورت اهالی فرهنگ و هنر در پی یافتن و تحقق راهکارهایی برای رونق دادن به فضاهای فرهنگی و چهره‌ فرهنگی و هنری شهر برآیید. 
فریدون عموزاده‌خلیلی
رئیس هیئت مدیره»
کد مطلب: 158435
برچسب ها: شورای شهر تهران
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *