۱
جمعه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۹
راه عبور خودروهای حمل زباله به سراوان باز شد!

پایان سه هفته تحصن اهالی سراوان با دخالت نیروی انتظامی

سه هفته تحصن مردم سراوان در اعتراض به انباشت صدها هزار تن زباله در این منطقه، سرانجام با درگیری ماموران نیروی انتظامی و تحصن کنندگان و دستگیری تعدادی از معترضان به پایان رسید.
پایان سه هفته تحصن اهالی سراوان با دخالت نیروی انتظامی
سه هفته تحصن مردم سراوان در اعتراض به انباشت صدها هزار تن زباله در این منطقه، سرانجام با درگیری ماموران نیروی انتظامی و تحصن کنندگان و دستگیری تعدادی از معترضان به پایان رسید.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، اهالی سراوان در استان گیلان، نزدیک به سه هفته بود که راه عبور کامیون‌های حمل زباله به جنگل‌های اطراف محل زندگیشان را بسته بودند. بیش از سه دهه است زباله های شهرستان رشت و سایر شهرهای اطراف، به منطقه سرسبز سراوان در ۱۷ کیلومتری رشت در جوار جنگل‌های هیرکانی منتقل می شود و در آنجا کوهی به ارتفاع بیش از صد متر از زباله ها ایجاد شده است.
این محل دفع زباله که ۳۸ سال پیش آغاز به فعالیت کرد، ابتدا قرار بود به طور موقت میزبان پسماند شهرهای مرکزی استان باشد که م به محلی دائمی تبدیل شد. بی تدبیری مسئولان در این زمینه منجر شد طی یک دهه اخیر اهالی منطقه از مشکلات فراوان زیست محیطی، بیماری های عفونی، بوی نامطبوع و همچنین هجوم انواع حشرات رنج ببرند.
شیرابه‌های ناشی از زباله در محل دفن، به رودخانه سیاهرود (رودخانه‌ای در جنگل سروان) و در ادامه به رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت سرازیر و همراه با فاضلاب شهری، صنعتی و بیمارستانی وارد تالاب بین المللی انزلی و دریای خزر می‌شود.
مهرماه سال گذشته، سخنگوی شورای شهر رشت گفته بود: «علاوه بر زباله های مردم رشت از شهرهای اطراف هم زباله‌ها به جایگاه دفن زباله سراوان می آید و روزانه به هزار تن می‌رسد. که فقط ۲۵۰ بخش از آن به کود تبدیل می‌شود. برنامه ریزی ما این است که همه این هزارتن به کود تبدیل شود و تحقق این امر زمان می‌برد.»
اما انتقادها و هشدارها نتیجه نداشت تا اینکه در اواسط فروردین ماه، اهالی سراوان، خسته از وعده های بیشمار، شروع به تحصن در منطقه کرده و راه عبور خودروهای حمل زباله را بستند. طی این مدت تعدادی از نمایندگان مجلس با مردم سراوان همراهی کردند اما مردم، وعده رفع مشکل توسط مسئولان را در قبال باز کردن راه خودروهای حمل زباله نپذیرفتند و خواستار تضمین شدند.
منطقه سراوان ۹ هزار نفر جمعیت دارد که شبانه روز حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر برای جلوگیری از ورود زباله به این منطقه تجمع می‌کنند. اهالی سراوان با نصب داربست و قرار دادن عکس شهدا بر روی این داربست راه ورود خودروهای حمل زباله به این منطقه را مسدود کردند.
اهالی سراوان رشت در سال های ۹۵، ۹۶ و ۹۸ نیز در اعتراض به وضعیت نامناسب دفن زباله، راه عبور ماشین‌های حمل زباله را بستند اما هر بار با وعده های متعدد مسئولان وقت دست از اعتراض کشیدند و همواره همکاری خود را نشان دادند.
 محمدرضا احمدی سنگری، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در دومین هفته تحصن اهالی گفت: قصه پرغصه مردم استان گیلان که بیش از ۳۶ سال است ناله می‌زنند و شکایت می‌کنند، ولی در ادوار گذشته فقط وعده و وعید، قول دادند عمل نکردند. در این مدت برای رفع مشکل پسماند زباله سراوان روزشمار گذاشتند، مردم دهستان سراوان شهرستان رشت چشم به روزشمار دوخته بودند که شاید با انتقال محل پسماند زباله سراوان به مکانی دیگر مابقی عمر خود را به دور از بوی تعفن زباله، بدون مزاحمت و هجوم سیل آسای مگس‌ها و از بین رفتن بیماری‌های پوستی، گوارشی، تنفسی و سرطان ادامه حیات دهند. روزشمار تمام شد، تمام سخنان دولتمردان و مسئولان استانی که وعده داده بودند، بدون هیچ نتیجه‌ای پایان پذیرفت و باعث شد مردم از آن‌ها سلب اعتماد کنند.
جبار کوچکی نژاد نماینده دیگر رشت در مجلس نیز گفت: زباله سراوان یک معضل ملی است، اکثر مسئولان از این منطقه بازدید کردند. در طول یک هفته اخیر مردم متمدن و روزه دار این منطقه تحصن کردند، اما کسی به فریاد آن‌ها نمی‌رسد. با توجه به اینکه در ردیف‌های مختلف منابع خوبی برای ساماندهی پسماند در استان‌های شمالی در نظر گرفته شده است و تمام شهر‌های گیلان با بحران روبه رو هستند، از وزیر کشور درخواست دارم با سفر به گیلان و گفتگو با مردم این مشکل را حل کند تا دامنه حادثه به موضوعات دیگر کشیده نشود.
سرپرست اداره کل سیاسی و انتخابات و تصمیمات کشوری استانداری گیلان در خصوص روند ساخت کارخانه زباله سوز در منطقه گفت: ساخت کارخانه زباله سوز در سفر آقای احمدی نژاد رییس جمهور وقت به گیلان مصوب شد، ولی به دلیل شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست ۴ سال مسکوت ماند. در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی و سال ۹۷ بالاخره ساخت این زباله سوز آغاز شد و تاکنون فقط ۲۰ درصد پیشرفت کار دارد. وی علت کندی اجرای این طرح را تغییر مداوم شهرداران و تخصیص کم اعتبارات در شرایط تحریم عنوان کرد. به گفته وی معاون اول رییس جمهور ۴ اسفند ۱۴۰۰ خطاب به وحیدی وزیر کشور اعلام کرد در اجرای دستور سفر رییس جمهور به گیلان هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای ساماندهی پسماند گیلان اختصاص یابد که ۶۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودحه کشور و ۶۰۰ میلیارد تومان هم از محل منابع شهرداری رشت و سایر شهرداری‌های استان در سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۳ اختصاص یابد.
با این وجود، مردم سراوان که وعده ها را باور ندارند خواستار اقدامات عملی هستند و به همین دلیل به تجمع و تحصن خود ادامه دادند اما سرانجام روز پنجشنبه این تحصن با ورود ماموران نیروی انتظامی شکسته شد.
تصاویری که از سراوان منتشر شده نشان می‌دهد که در بدو ورود نیروهای امنیتی، معترضان به سمت آنها گل پرتاب کردند. اما خودداری مردم از شکستن تحصن موجب شده پلیس به سوی معترضان گاز اشک آور پرتاب کند و حتی از تفنگ ساچمه ای استفاده شده است. برخی از معترضان هم بازداشت شدند و راه عبور خودروهای حمل زباله باز شد.
سرهنگ مجید رسول‌زاده فرسادمعاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان روز پنجشنبه با اشاره به بازگشایی ورودی سایت زباله سراوان با همکاری مردم این بخش گفت: متاسفانه با سنگ پرانی و درگیری فیزیکی عده ای سودجو پنج نفر از کارکنان انتظامی مصدوم شدند که یک نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.
سرهنگ رسول‌زاده ادامه داد: در این حادثه ۲۲ نفر از افرادی که به دنبال ایجاد ناامنی و سوء استفاده از مطالبه به حق مردم سراوان بودند، شناسایی، دستگیر و پرونده آنها هم اکنون از طریق مرجع قضائی در حال رسیدگی است.
منابع محلی می گویند از مالکان خودروهایی که در جریان اتفاقات روز پنجشنبه پلاک خودرویشان کنده شد خواسته شده جهت دریافت پلاک،  روز شنبه ساعت ۱۰ صبح به اداره پلیس اطلاعات و امنیت استان واقع در میدان شهرداری طبقه بالای کلانتری ۱۲ مراجعه کنند.
 
خواسته های تحصن کنندگان چه بود؟
تحصن کنندگان در بیانیه ای که خلاصه ای از آن روی بنری در ابتدای جاده حمل زباله نصب شده خواسته های خود را بدین شرح اعلام کرده اند: خواسته اول: صدورحکم قطعی قضایی مبنی بر ممنوعیت حمل هر نوع زباله به سایت سراوان و تصویب درشورای تامین استان؛ خواسته دوم: بهسازی کامل لندفیل سراوان مطابق با استانداردهای زیست محیطی و بهداشتی؛ خواسته سوم: پرداخت خسارتهای مالی وجانی و...به همه ی کسانی که در روستاهای اطراف سایت ، در اثر زباله آسیب دیده اند ، البته برابر با دادخواستی که خسارت دیدگان به مراجع قضایی  ارائه خواهند داد و بعد از صدور حکم قضایی. این بیانیه دراجتماع بزرگ شب ۲۳ ماه مبارک رمضان درمحل ورودی سایت توسط یکی از حاضرین قرائت و با ذکر صلوات مورد تائید اجتماع کنندگان قرار گرفت.


 
 

کد مطلب: 163119
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *