۰
يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۳

برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان

انتخابات پارلمانی لبنان امروز یکشنبه و با رقابت میان ۷۱۸ نامزد برای تصدی ۱۲۸ کرسی پارلمان آغاز می‌شود. این نخستین انتخابات پالرمانی از زمان اعتراضات مردمی سال ۲۰۱۹ است.
برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان
انتخابات پارلمانی لبنان امروز یکشنبه و با رقابت میان ۷۱۸ نامزد برای تصدی ۱۲۸ کرسی پارلمان آغاز می‌شود. این نخستین انتخابات پالرمانی از زمان اعتراضات مردمی سال ۲۰۱۹ است.
به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی، در این انتخابات که هر ۴ سال یکبار برگزار می شود، ۱۰۳ لیست انتخاباتی متشکل از ۷۱۸ نامزد در ۱۵ حوزه انتخاباتی برای انتخاب ۱۲۸ نماینده در پارلمان رقابت می کنند.
۱۲۸ کرسی مذکور به شرح زیر تقسیم شده است: ۲۸ کرسی برای سنی ها، ۲۸کرسی برای شیعیان، ۸ تا برای دروزی ها، ۳۴ کرسی برای مارونی ها، ۱۴ کرسی برای ارتدوکس ها، ۸ کرسی برای کاتولیک ها، ۵ کرسی برای ارمنیان، دو کرسی برای علوی ها، و یک کرسی برای اقلیت های داخل جامعه مسیحی. .
تعداد کل رای دهندگان لبنانی ۳.۹ میلیون نفر از جمله ۲۲۵ هزار رای دهنده در خارج از کشور است.
رای گیری از اتباع لبنانی خارج از این کشور ۶ و ۸ مه در ۵۸ کشور برگزار شد که بر اساس آمار رسمی، نرخ مشارکت آنها به ۶۳ درصد رسید.
سکوت انتخاباتی
از نیمه شب جمعه تا پایان امروز یکشنبه، لبنان وارد مرحله سکوت انتخاباتی شده است و رسانه‌های دیداری و شنیداری و مکتوب و همچنین تمامی نامزدها و احزاب سیاسی حق ادامه تبلیغات را ندارند.
نتایج اولیه انتخابات به تدریج از روز دوشنبه مشخص می‌شود تا پس از پایان مراحل شمارش آرا از سوی وزارت کشور به طور رسمی اعلام شود.
تدارکات و آمادگی‌ها
همچنین از صبح روز شنبه توزیع صندوق های رای در مناطق مختلف لبنان با نظارت مقامات محلی هر منطقه آغاز شد.
نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان شنبه گفت: دولت تمامی مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد و دموکراتیک را تکمیل کرده است.
وی افزود: فقط این مانده که لبنانی ها با حضور در مراکز اخذ آرا، رای دهند تا صدای آنها شنیده شود و نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند.
پیش از این هم حال موریس سلیم، وزیر دفاع لبنان در بیانیه‌ای گفت: ارتش برای حفظ امنیت انتخابات در تمام مناطق لبنان آمادگی کامل دارد.
ناظران خارجی
این انتخابات تحت نظارت داخلی و خارجی انجام خواهد شد و حدود ۳۰۰ ناظر از اتحادیه اروپا و همچنین ناظرانی از اتحادیه عرب و سازمان بین المللی فرانکفونی در آن حضور خواهند داشت.
به گفته تحلیلگران، این انتخابات بسیار مهم است، زیرا اولین انتخابات پس از اعتراضات ش مردمی در سال ۲۰۱۹  و پیش از انتخابات ریاست جمهوری است که برای اکتبر آینده برنامه ریزی شده است.
کد مطلب: 163539
برچسب ها: انتخابات لبنان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *