۰
يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۴۷

اجازه تدفین مترجم نامدار ایران در قطعه هنرمندان داده نشد

اجازه تشییع پیکر مرحوم جاهد جهانشاهی داده نشد
اجازه تشییع پیکر مرحوم جاهد جهانشاهی داده نشد

اجازه تدفین جاهد جهانشاهی مترجم نامدار ایران در قطعه هنرمندان داده نشد.
به گزارش پایگاه خبری فریادگر،صبح امروز پس از گذشت دو روز از فوت ناگهانی مترجم نامدار ایران « جاهد جهانشاهی» و مشخص نبودن مراسم تدفین وی به بهانه پر شدن قطعه هنرمندان بهشت زهرا در حالیکه روز گذشته روابط عمومی خانه هنرمندان اعلام کرده بود صبح روز یکشنبه مراسم تشییع پیکر ایشان از خانه هنرمندان به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزارمی شود اما در حالی که صبح امروز عده زیادی از نویسندگان و هنرمندان و اهالی رسانه در خانه هنرمندان جمع شده و در انتظار ورود پیکر « جاهد جهانشاهی» و برگزاری مراسم تشییع پیکر وی بودند ناگهان اعلام شد که وزارت ارشاد در حرکتی ناگهانی خاک سپاری این نویسنده ، مترجم و منتقد نامدار ایران را درقطعه هنرمندان بهشت زهرا منتفی کرده و به دنبال آن خانه هنرمندان نیز درهای خود را به روی این مراسم بست و اعلام کرد و برگزاری مراسم تشییع دراین خانه را نیز منتفی اعلام کرد . 
این اتفاق در حالی رخ داد که عده زیادی از هنرمندان، نویسندگان و شاعران و منتقدان کشور از صبح زود در خانه هنرمندان بودند اما پس از گذشت اندک زمانی از ساعت مقرر شده برای مراسم ، خانه هنرمندان به شکل رسمی اعلام کرد که نمی تواند میزبان این مراسم باشد و از همه هنرمندان و نوسیندگان و منتقدان خواست تا به وسیله اتوبوس های در نظر گرفته شده از سوی خانواده مرحوم، خانه هنرمندان را ترک و مستقیما به سوی بهشت زهرا حرکت کنند تا پیکر این مترجم و نویسنده کشور را در قطعه ۳۰۹ بهشت زهرا دفن کنند.
سخنگوی خانه هنرمندان درسخنانی عجیب اعلام کرد این مراسم از سوی مسئولان خانه هنرمندان به دلیل بدی آب و هوا لغو شده است ! اما یکی از اعضای خانواده مرحوم جهانشاهی در حالی که تلاش می کرد بغضش نترکد در گفت وگو با خبرنگار فریادگر گفت: این دروغ است، حقیقت این است که بعد از اعلام صبح امروز سوی وزارت ارشاد به خانواده‌ جهانشاهی مبنی بر عدم اجازه دفن پیکر وی در قطعه هنرمندان ، خانه  هنرمندان که مدیر آن خود را یاورهنرمندان می نامد بلافاصله اجازه‌  برگزاری مراسم را نیز به خانواده‌ی آن مرحوم نداد. این حرکت وزارت ارشاد و خانه هنرمندان با انتقاد تند هنرمندان ، نویسندگان و منتقدان حاضردر مراسم روبرو شد و عنوان کردند که این کار که پیش از این برا ی خاک سپاری احسان نراقی انجام شده بود توهینی به شان تمامی نویبسندگان و هنرمندان کشور است .
جاهد جهانشاهی صبح روز پنج‌شنبه، ۲۳ آذرماه، در حین کوهنوردی در درکه بر اثر ایست قلبی درگذشت. جهانشاهی متولد سال ۱۳۲۵، عضو هیأت مؤسس انجمن منتقدان و نویسندگان خانه‌ی تئاتر و دو دوره عضو هیأت‌مدیره‌ی این انجمن بود. او همچنین کتاب‌های متعددی را از ‌ جمله: «نمایش‌نامه‌ی رییس‌جمهور» توماس برنهارد، «نان سال‌های سپری‌شده» هاینریش بل، «مادر» برتولت برشت، «گزارش یک آدم‌ربایی» گابریل گارسیا مارکز، «کتاب دلواپسی» فرناندو پسوا، «زندگی برتولت برشت» و «در حال کندن پوست پیاز» گونتر گراس ترجمه کرده بود.
تلاش های مکرر خبرنگار فریادگر برای صحبت با مسئولان خانه هنرمندان و وزارت ارشاد تا این لحظه نتیجه نداده است .

کد مطلب: 16777
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *