۰
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۱۴

انتقال نیروی دریایی به بندرعباس

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران از برگزاری رزمایش این نیرو در تنگه هرمز تا آخر سال جاری خبر داد و در خصوص انتقال ستاد نیروی دریایی به بندرعباس، گفت: این انتقال به دستور فرمانده کل قوا صورت گرفت.
سردار فدوی در دومین همایش سراسری جغرافیا، توسعه، دفاع و امنیت در منطقه خلیج فارس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آمریکا می خواهد از اهمیت خلیج فارس و تنگه هرمز برای سلطه بر دنیا استفاده کند و در این راستا برنامه های زیادی به منظور بهره گیری از اهرم انرژی داشته است.
به نقل از مهر، وی افزود: اقدامات آمریکا در منطقه مغایرت های زیادی با منافع کشورهای منطقه دارد. اگر آمریکایی ها اقدامی انجام دهند که تشدید کننده ناامنی در خلیج فارس شود رویکرد ما هم نسبت به شرایط موجود تغییر خواهد کرد. به طور قطع خطر برای تنگه هرمز و خلیج فارس خطر برای تمامی دنیاست.
فرمانده نیروی دریای سپاه پاسداران با اشاره به شرایط نامناسب اقتصادی دنیا، تصریح کرد: اگر این شرایط ناپایدار بنابر حماقت آمریکایی ها با بحران انرژی مواجه شود قطعا مشکلات زیادی در دنیا ایجاد خواهد کرد. بنابراین امیدواریم آمریکایی ها دست به حماقت بزرگی نزنند و روند استکباری را در پیش نگیرند.
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به راه اندازی خط تولید هواپیمای بدون سرنشین اسکن ایگل در داخل کشور، خبر داد: در سالهای قبل ما ۲ پهپاد دیگر از نوع اسکن ایگل را شکار و تمامی اطلاعات آن را رمزگشایی کرده ایم.
فدوی تصریح کرد: بر خلاف آنچه برخی رسانه ها تبلیغ کردند وزارت دفاع آمریکا پس از ۵ روز تایید کرد که هواپیمای بدون سرنشین اسکن ایگل مربوط به آنان است.
وی افزود: تا کنون درخواستی برای بازپس گیری این هواپیمای بدون سرنشین از سوی آمریکایی ها ارائه نشده است.
سردار فدوی با اعلام این خبر که پهباد اسکن ایگل سومین پهپاد آمریکایی از این نوع است که توسط جمهوری اسلامی ایران شکار می شود، تصریح کرد: در سالهای قبل ما ۲ پهپاد دیگر از نوع اسکن ایگل را شکار و تمامی اطلاعات آن را رمزگشایی کرده ایم.
فرمانده نیروی دریایی سپاه با تاکید بر اینکه مدتهای زیادی است پهپاد اسکن ایگل در نیروی دریایی و نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بکار گرفته می شود، گفت: هم اکنون خط تولید هواپیمای بدون سرنشین اسکن ایگل در داخل کشور راه اندازی شده است و نمونه های تولیدی آن در حال انجام عملیات است.
وی خاطر نشان کرد: هواپیمای بدون سرنشین اسکن ایگل دارای تکنولوژی بالایی است که قادر است ۳۰ ساعت بدون توقف پرواز کند. این هواپیمای بدون سرنشین رکورد پروازها را با یک و نیم میلیون ساعت پرواز شکسته است.
سردار فدوی در پاسخ به سئوالی درباره ارتباط هواپیمای بدون سرنشین ایوب با پهباد اسکن ایگل، گفت: حزب الله لبنان در این خصوص توضیحات کامل را ارائه کرده است اما باید اشاره کنم که هواپیمای بدون سرنشین ایوب هیچ ربطی به اسکن گیل ندارد چرا که این پهباد رکورد بالای یک و نیم میلیون ساعت را پشت سر گذاشته و رکورد پرواز را در دنیا شکسته است.
فرمانده نیروی دریایی سپاه در پاسخ به سئوالی درباره برگزاری رزمایش از سوی این نیرو، در منطقه خلیج فارس عنوان کرد: ما رزمایش های زیادی را در طول سال برگزار می کنیم که تنها یکی از آنها به صورت عمومی اعلام می شود. البته چون این رزمایش ها در آبهای منطقه ای و فرامنطقه ای انجام می شود و آمریکایی ها هم در این آبها مستقر هستند از رزمایش های ما مطلع می شوند.
به گفته سردار فدوی تا پایان سال جاری نیروی دریایی سپاه رزمایشی را در تنگه هرمز برپا خواهد کرد.
وی درباره انتقال ستاد نیروی دریایی سپاه به بندرعباس، در زمان فرماندهی اش بر این نیرو، گفت: منشاء جابجایی ستاد نیروی دریایی به استان هرمزگان بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب بود که از سال ۶۶ بر این موضوع تاکید کرده بودند.
فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار کرد: هرمزگان یک استان فراملی است و نقش تهران دوم را ایفا می کند لذا سازمان های زیادی مثل صنایع دریایی وزارت دفاع می توانند به این منطقه منتقل شوند.
فدوی با تاکید بر ضرورت تغییر رویکرد ایران و تبدیل شدن به یک کشور بحری خاطر نشان کرد: آمریکا اگر بخواهد اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام دهد قطعا از نقطه قوتش که نیروی دریایی این کشور است استفاد خواهد کرد. بنابراین نیازی به تغییر رویکرد با یک سرعت زیاد داریم چرا که جمهوری اسلامی ایران به دلیل وجود ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر ساحل در جنوب و حدود ۸۰۰ کیلومتر ساحل در شمال باید به یک کشور دریایی تبدیل شود.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران باید در حوزه دریا پا پیش بگذارد و به سمت تبدیل شدن به یک قدرت منسجم در این حوزه برود. کارکرد دانشگاه ها و انجام یک کار علمی برای توسعه یافتگی در سواحل بسیار مهم است. هم اکنون بیشترین جمعیت دنیا در کنار دریا زندگی می کنند اما در ایران کمترین جمعیت دنیا را در کنار دریا به خصوص در سواحل جنوبی شاهد هستیم.
فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد: باید عقب ماندگی چند هزار ساله جمهوری اسلامی ایران در حوزه دریا هرچه زوتر برطرف شود، اقتصاد ایران هم اکنون وابسته به دریاست و در این حوزه می تواند موفقیت هاس بسیاری را به دست آورد، البته باید توجه داشت که تهدید اصلی علیه جمهوری اسلامی هم از ناحیه دریا خواهد بود؛ بنابراین باید به سمت افزایش توانمدی هایمان در این حوزه به رغم وجود توانایی های بسیار برویم.
کد مطلب: 16873
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *